Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ebben az esetben hogy működik...

Ebben az esetben hogy működik Schrödinger macskás kísérlete?

Figyelt kérdés

Értelmezésem szerint Schrödinger kísérlete arra akar rávilágítani, hogy egy rendszer állapota csak akkor derülhet ki, amikor megvizsgáljuk. Amíg nem nyitjuk ki a dobozt, és nem nézünk bele, tehát nem szerzünk információt mérés alapján a macskáról, egyszerre felveszi a halott és élő állapotot is.


Tegyük fel azonban, hogy a ládára lyukakat fúrunk, de nem nézünk be rajtuk, tehát nem kezdeményezünk mérést. Ha meghal a macska, akkor egy idő után fogjuk érezni a büdös szagát. Igaz, hogy a szag érzékelése a levegő megvizsgálása, így a fenti érvényes erre is, de a szag csak akkor jöhet ki a lyukon, amikor a macska már meghalt. Tehát hiába nem akartuk megvizsgálni a macska állapotát, a jelet küldte ő maga, és azért tudott információt küldeni, mert már halott állapotban volt. Hiába nem tudtunk róla, miközben a szag terjedt a levegőben, az idő alatt a macskának halottnak kellett lennie, máskülönben nem érezhetnénk a szagot később.


Erre az esetre, és az ennek megfelelő valós kvantummechanikai helyzetre mi a fizikusok válasza?


2018. márc. 9. 22:40
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
88%

A macskás kísérlet egy illusztráció.

Maga a kvantummechanika nem működik emberi (macskai) méretben.

Teccik érteni?

2018. márc. 9. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:

Nem fúrhatsz a ládára retkes lyukakat, mert a doboznak zártnak kell lennie.

Egyébként meg 2018 van: [link]

2018. márc. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
0%

A fúrószár hossza, a macska és a doboz mérete fontos szerepet játszanak. Amúgy ha hajlandó vagy elhinni egy mondatot és minden nap felidézni sokszor valamint átérezni, megélni, akkor nem kell macska.


A mondat: Az élet szép

2018. márc. 9. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
#1: Nyilván tudom. De amit én itt illusztráltam folyamatot az eredeti illusztrációra alapozva, az megtörténhetne a valóságban is kvantummechanika szituációra átalakítva, és a kérdésem erre vonatkozott.
2018. márc. 10. 00:22
 5/26 A kérdező kommentje:
#2: A zártság magába foglalja, hogy a megfigyeli ne legyen a rendszeren belül? Én inkább úgy képzeltem el a zártság jelentését, hogy külső hatás nincs a művelet alatt, itt meg a mérőeszköz felkészítetten áll ott a szobán belül. Meg szerintem az eredeti macskás példában is jelen van a megfigyelő a láda kinyitásakor (mérés végzésekor), mint az enyémben, csak az információátadást másik irányba is lehetővé tettem.
2018. márc. 10. 00:28
 6/26 anonim ***** válasza:
0%

Akkor az élet szép. Értem? :D


De most komolyan. Mit veszítesz ha így tekintesz rá?

2018. márc. 10. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:
Nem veszíteni akarok, hanem megérteni olyan dolgokat, amiket nem értek. Láthatóan te ebben nem sokat segítesz.
2018. márc. 10. 00:40
 8/26 anonim ***** válasza:
Én leírtam.
2018. márc. 10. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

A valóságban a teljesen zárt rendszer azt jelenti, hogy az adott részecske nem lép interakcióba semmivel.


Minden mérésnek, megfigyelésnek számít, ahol információátadás történik.

A termikus sugárzástól is "lemérődik" a részecskéd.

Ezért is nehéz elszigetelni a kvantummechanikai kísérleteknél pl két összefonódott részecskét a külső hatásoktól.


Tehát nincs "szemlélés", nincs olyan, hogyha nem nézel oda, akkor bárhol lehet.

Ez egy tévhit... akár odanézel, akár nem, összeomolhat a hullámfüggvény. Márpedig a lyukfúrás és a bűz, pontosan ilyen.

2018. márc. 10. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

#3 Az élet lehet szép, de ha meg akarjuk érteni a világ működését, kvantumvilág szintjén is, akkor nem dughatjuk a fejünket a homokba, és elégedhetünk meg a hittel.


Ha téged kielégít ez a válasz, örülj neki. Minket az örök kíváncsiság, és a végtelen kérdések hajtanak.

2018. márc. 10. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!