Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ebben az esetben hogy működik...

Ebben az esetben hogy működik Schrödinger macskás kísérlete?

Figyelt kérdés

Értelmezésem szerint Schrödinger kísérlete arra akar rávilágítani, hogy egy rendszer állapota csak akkor derülhet ki, amikor megvizsgáljuk. Amíg nem nyitjuk ki a dobozt, és nem nézünk bele, tehát nem szerzünk információt mérés alapján a macskáról, egyszerre felveszi a halott és élő állapotot is.


Tegyük fel azonban, hogy a ládára lyukakat fúrunk, de nem nézünk be rajtuk, tehát nem kezdeményezünk mérést. Ha meghal a macska, akkor egy idő után fogjuk érezni a büdös szagát. Igaz, hogy a szag érzékelése a levegő megvizsgálása, így a fenti érvényes erre is, de a szag csak akkor jöhet ki a lyukon, amikor a macska már meghalt. Tehát hiába nem akartuk megvizsgálni a macska állapotát, a jelet küldte ő maga, és azért tudott információt küldeni, mert már halott állapotban volt. Hiába nem tudtunk róla, miközben a szag terjedt a levegőben, az idő alatt a macskának halottnak kellett lennie, máskülönben nem érezhetnénk a szagot később.


Erre az esetre, és az ennek megfelelő valós kvantummechanikai helyzetre mi a fizikusok válasza?


2018. márc. 9. 22:40
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
"Wigner barátja a Schrödinger macskája paradoxon egy változata. Tegyük fel, hogy Wigner Jenő (1902–1995) barátjának adatik meg a lehetőség, hogy elsőként betekintsen az edénybe, s ott megtalálja vagy az élő vagy a holt macskát. Azonban, ha barátja az edénnyel és a macskával együtt egy zárt szobában tartózkodik, a kvantummechanika Bohr-féle értelmezése szerint Wigner professzor nem tudja meghatározni barátja agyának állapotát (örül-e az életben maradt macska láttán, vagy bánkódik a halott macska felett) mindaddig, amíg be nem kukkant a szobába, jóllehet barátja már rég tisztában van a macska sorsával. Ezek a paradoxonok jól mutatták, hogy a kvantummechanika Bohr-féle interpretációjában eltúlzott szerepet kapott a mérés és a megfigyelés."
2018. márc. 10. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
ha lyukakat fúrsz a dobozra, akkor te is meghalsz a macskával együtt, vagy szuperpozícióba kerülsz...
2018. márc. 11. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

Azonban ha Wigner egy zárt városban van, amin mi kívül vagyunk, akkor mi nem tudhatjuk, hogy meg tudja e, vagy meg akarja e határozni barátja agyának állapotát...


Persze ha lyukat fúrunk a városra, vagyis felhívjuk Wignert telefonon, akkor megkérdezhetjük, de persze lehet, hogy Ő addig nem is gondolt erre, vagyis csak a kérdés hatására fog érdeklődni.

Ha telepátiával üzenünk, akkor az olyan mint a telefon, na de mi van akkor, ha Wignernek egyszerre csak magától eszébe jut, hogy érdeklődjön a barátja agyának állapotáról, akkor a mi számunkra megbomlott e Wigner szuperpozíciója, amely szerint nem tudhatjuk, hogy érdeklődik e, avagy sem, mert mi továbbra sem tudjuk, pedig a valóságban már a kérdés eldőlt.

Végigmegy továbbá ilyenkor a felbomlás az egész folyamaton?

2018. márc. 11. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
Hát épp ez a paradoxon. Wigner barátjának láncolata tetszőlegesen folytatható. De ha Wigner csak egy nappal később beszél a barátjával, atzól még az azt fogja mondani, hogy a macska már egy napja biztos elpusztult, pedig Wigner szemszögéből egészen a válaszig szuperpozícióban állnak a részecske, a macska és a barátja egyaránt.
2018. márc. 11. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 2*Sü ***** válasza:

#19 > Azt gondolom, 2*Sü kivételesen bement egy olyan csőbe, amibe véletlenül se szokott.


Nem egészen értem miért is tettem volna ezt. Ez egy gondolatkísérlet, ami azt a kérdést járja körül, hogy a kvantumfizika feltárt jelenségeit, amiből nagyon szép képletek írhatóak le, annak mi a valós interpretációja. Lévén gondolatkísérletről van szó, számos tényezőt nem vesz figyelembe, nem terheli olyan kérdésekkel a kísérletet, amit a valóságban figyelembe kellene venni. De pont emiatt az az absztrakció miatt képes igazán jól rámutatni egy kérdéskörre. És ezt lehet értelmezni, lehet továbbgondolni.


@Titus Pullo > Hát épp ez a paradoxon.


A kérdés pont az, hogy ez valós, vagy álparadoxon-e. Valós paradoxon akkor lenne, ha valamiféle ellentmondásra jutnánk. Látszólag valóban paradox helyzet az, hogy Wigner már ismeretében van a mérés eredményének, így az ő állapota határozott, míg kívülről nézve még mindig nem vagyunk ismeretében a mérés eredményének, így számunkra valóban a szuperpozíció állapotában van az elbomló atom is, a macska is, Wigner Jenő is. De itt van egy fontos tényező, hogy mi most egy adott zárt rendszeren belül, vagy kívül vagyunk. Ha ezt mindig hozzávesszük a vizsgálódáshoz, akkor nem jutunk ellentmondásra, csak egy nagyon szokatlan, a makroszkopikus világ működéséhez szoktatott agyunk számára nehezen felfogható, megemészthető viselkedésre, illetve egy abból alkotott modellre. De ez a viselkedés ettől még leírhatja jól a világot, lehet ellentmondásmentes, akármennyire szokatlan is.

2018. márc. 12. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 Wadmalac ***** válasza:

És itt jön a kvantum-kódfejtés dilije.

Ha van egy kódzáras lakatod meg egy nyitó embered, a világ többi részéről információsan leválasztva, szuperpozícióban, akkor a bent lévő emberkéd találomra ütve a kódot is az összes lehetséges kódverziót egyszerre beüti szuperpozícióban, aminek közte lesz egy verzióban a helyes kód is.

Most az a kérdés, hogyan oldható meg, hogy a hullámfüggvény összeomlásakor pont az a verzió legyen az összeomlott állapot, ahol nyílt a lakat.

2018. márc. 12. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!