Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi olyan különleges a sejtben?

Mi olyan különleges a sejtben?

Figyelt kérdés
Mi az a rendkívűli dolog egy sejtben ami nem jöhetett volna létre szervetlen anyagokból?

2018. márc. 16. 00:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
86%
Valójában mégis az benne a különleges. A szerves anyagok a szenet tartalmazó molekulák, és csak a szén képes olyan változatos és stabil struktúrákat kialakítani, ami az élethez kell.
2018. márc. 16. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
83%
Nagyon egyszerűen fogalmazva a rendkívül hosszú és összetett szénmolekulákról van szó. Más kémiai elemet nem igazán ismerünk, ami hasonló bonyolultságú kötéseket tud létesíteni. (Esetleg szilícium, csak azzal bizonyos problémák akadnak.)
2018. márc. 16. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
74%
A sejthártya.
2018. márc. 16. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Szóval csak egyszer ki kellett alakuljon a megfelelő kombináció és kész is lett az első sejt. Még lenne egy olyan kérdésem, hogy ezt meg tudják csinálni tervezetten ( létrehozni sejtet szénből meg egyébb elemekből ) ?
2018. márc. 16. 00:50
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Sejtek, mit sem sejtek...

Nem, mesterségesen még nem tudtak élőlényt létrehozni különféle vegyületekből.

Valószínűleg nem egy komplex mai sejt jött létre az idők hajnalán, hanem olyan "egyszerű" molekulák kapcsolódtak össze véletlenszerűen, melyek bizonyos életszerű funkciókkal bírtak és ezekből "fejlődött" valahogyan ki egy valóban már élőnek nevezhető valami. A hogyant sűrű homály fedi, de ne feledjük, több százmillió év volt a véletlenszerű próbálkozásokhoz...

2018. márc. 16. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem a sejttel érdemes kezdeni ezt a kérdést, hanem a fehérjékkel.


Ezek azok az aminosavakból (természetes körülmények között is önmagától kialakuló szerves molekulák) álló kis nanorobotok, amik képesek elvégezni bármilyen feladatot. Mozgatnak, lebontanak, másolnak, építenek, termelnek, folyamatokat gyorsítanak, jelzeseket továbbítanak.

2018. márc. 16. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
31%
Mit tehet a sejt,ami mi se sejt?😂
2018. márc. 16. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Ozmium42 ***** válasza:
66%

Szigorú értelemben semmi. Az élő és élettelen világ anyagismereti szinten teljesen azonos. Néhány száz évvel ezelőtt élt egy elképzelés arról, hogy létezik valamiféle "életenergia", valami plusz, ami megkülönbözteti az eleven, élő objektumokat az élettelentől, ami benne van az élőlényekben, nincs benne az élettelenekben, és elhagyja az élőket, amikor meghalnak. Továbbá, hogy a szerves anyagok is kizárólag élőlények által jönnek létre. Ez az elképzelés megdőlt, amikor sikerült bebizonyítani, hogy szerves anyag simán létrejöhet spontán, szervetlen kiindulási anyagokból. Ez persze még nagyon-nagyon messze van attól, hogy eljussunk a sejtig, de az építőelemek így már adottak, és azt is megsejthetjük belőle, hogy nem kell misztikus energiákat feltételeznünk a háttérben.


Az építőelemektől a működő sejtig eljutni sokkal nagyobb kihívás. Egyrészt azért, mert nem maradtak fent fosszíliák, amikből lesni tudunk. Az élet (a ma ismert sejtnél) primitívebb formái nyomtalanul megsemmisültek a későbbiek megjelenésével. Másrészt a mai sejtek biokémiai alrendszereinek kölcsönös egymásra utaltsága (pl. DNS-RNS-fehérje rendszer) arra utal, hogy ezek nem egyszerre jöttek létre, hanem külön utakról érkezve találkoztak és értek össze. Ez jelentősen megbonyolítja a rendszer kialakulásának megértését. Erre a problémára az egyszerű hívők egyszerű válasza, hogy biztos a láthatatlan okosember direkt így szerelte össze, mert el sem tudják képzelni, hogy ez másképp is lehetséges. Ettől olyan "különleges" a sejt.

2018. márc. 16. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Úgy tudom a legtöbb amit elő tudtak állítani az egy ilyen vegyület keverék ami életjeleket mutat, de nincs örökítő anyaga és még nagyon messze van egy rendes sejttől.


Ebben mutatnak ilyet: [link]

2018. márc. 16. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
13%
Maradjunk annyiban, hogy egyetlen sejtnek is olyan bonyolult rendszerei vannak, amiket nem tudunk mesterséges úton reprodukálni. Több sejtből álló organizmust végképp nem.😀 Hiába ismerjük az építőköveket, ha a finomra hangolt rendszert nem tudjuk felépíteni, az meg végképp nehezen elképzelhető, hogy ezek csak úgy, véletlenszerűen alakultak ki. Félreértés ne essék, nem vagyok vallásos, természettudomány területén doktoráltam, de ez pontosan egy olyan kérdés, ahol joggal merül fel egyfajta teremtő Logosz, számunkra egyelőre megfoghatatlan felsőbb rendezőelv esetleges létezése.
2018. márc. 16. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!