Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudatra mindig és mindenki...

A tudatra mindig és mindenki azt mondja, hogy nem értjük, talán soha nem is fogjuk. Ez nem egy misztifikáció? Mi a különleges a tudatban?

Figyelt kérdés
Nem csak arról van szó, hogy szeretjük misztifikálni? Miért nem jó egy olyasmi magyarázta, hogy a tudat, az annak a néhány legfölsőbb idegrendszeri szintig eljutott tudatos dolgoknak az összessége, amikre éppen gondolunk. Kicsit leegyszerűsítve, ami éppen belefér a rövidtávú memóriánkba. Ez persze vizuálisan és más területekre vonatkoztatva eltérő lehet, de ez nem egy jó munkahipotézis? Tehát az van aktuálisan a tudatunkban, amely dolgokra éppen gondolunk, és ez kb. 7 plusz-mínusz 2, aztán a következő pillanatban ezt továbbgondoljuk, asszociálunk spontán, vagy a külső stimulusok megváltoztatják az érzékelés által stb. Milyen misztikum van ezek után még a tudattal kapcsolatban?

2016. dec. 30. 13:49
1 2
 1/15 Gugu Gabor ***** válasza:
Most hogy ki mit misztifikál, az egy dolog, az viszont egy másik, hogy fogalmunk sincs hogy működik pontosan az agyunk.
2016. dec. 30. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
52%

De igen, jóleső gondolat kiragadni tudatunkat az Univerzumból, mert ezzel tág tere nyílik a "laza" dumának idről, super egóról, tudatalattiról (elnézést kérek a hívő freudistáktól!), meg lehet büszkélkedni vele, ill. meg lehet indokolni, hogy miért ölhetünk állatokat. Leginkább azonban az a jó a tudatban, hogy nem kell neki meghalnia velünk együtt.

Szóval az Ember már csak ilyen, mindennek ellent tud állni, csak a kísértésnek nem. Különösen, ha a hallhatatlanság a jutalom.

És persze ahhoz, hogy az Embert valóban az Univerzum részeként, azaz, mint természeti jelenséget fogjuk fel, elég mélyreható természettudományos műveltség kell, mely idő, kedv, érdeklődés hiányában nem túl sok embernek sikerül.

2016. dec. 30. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
De az a kérdésem, hogy mit nem tudunk a tudattal kapcsolatban, hogy hogyan működik? Vagy mit szeretnénk tudni?
2016. dec. 30. 14:47
 4/15 anonim ***** válasza:

Na akkor leírom neked, hogy én hogy képzelem.

Csak egy hasonlat, de talán hasznos.

Képzelj el egy papírlapot! Ezt most összegyűrjük. És ismét összegyűrjük, és újra, és újra és újra.... másodpercenként sokszor gyűrünk rajta. A tudat ennek a papírlapnak a pillanatnyi alakja. Az, hogy éppen milyen lesz a következő pillanatban, attól függ, hogy milyen a legközelebbi gyűrés, ill. nagyon nagy mértékben attól is, milyenek voltak a korábbi gyűrések. Az egyes pillanatnyi állapotokban minden egyes korábbi gyűrődés valahogy benne van.

2016. dec. 30. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Crisopher ***** válasza:
100%

"De az a kérdésem, hogy mit nem tudunk a tudattal kapcsolatban, hogy hogyan működik?"


Igen, pont ezt nem tudjuk pontosan megmondani. Leírható, hogy az agy mely részei mikor aktivizálódnak, de hogy egy ember mikor mire gondol, mire fog gondolni, milyen cselekvések várhatók tőle egy adott helyzetben, azt már nem tudod előre megjósolni. Éppen ezért van szükség a pszichológiára, ami a tudatot magát vizsgálja, de nem a biológiai működését akarja megérteni, hanem annak a belső logikáját feltárni. Vagy ezért van szükség a szociológiára is, ami az emberek közti társas kapcsolatokat, a társadalom felépítését vizsgálja, mert az egy dolog, hogy megállapítom, minden embernek van egy tudata, de ezek valamiképpen hatnak egymásra (nyilván a szociológia azért nagy részben mással foglalkozik, de mégis az emberi gondolkodás is érdekli valamilyen szinten, ha nem is annyira mélyrehatóan, mint a pszichológiát). Az ember gondolkodásrendszere iszonyatosan bonyolult és összetett. Aki azt mondja, teljesen érti, az hazudik. Rengeteg kutató foglalkozik a témával, és a mai napig sikerül újdonságokat mondani. Persze ehhez túl kell lépni a kizárólag biológiai vagy fizikai alapú megközelítésen, mert az emberi tudat így nem írható le. Olyan dolgokat is vizsgálni kell, mint például a traumák szerepe az ember életében, az identitás forrása. Vagy olyan kérdésekre választ keresni, hogy mi okoz pszichés betegségeket, például mi okoz depressziót. A tudat nagyon összetett jelenség, és minél többet kezd vele az ember foglalkozni, annál inkább rájön arra, hogy mennyi mindent nem tud.

2016. dec. 30. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Amiket leírsz azokat nyilván nem fogjuk tudni mind, de nem is szükséges szerintem, egy kaotikus tendszerről van szó. De hogy az agy hogyan működik, és hogy mi a tudat, az két különböző dolog. Az agynak nagyon sok funkcióját és működését már tudjuk, lesz még csomó amit tudni fogunk idővel, de bizonyos szinten meg nem fogjuk, vagy nincs is értelme. De a tudattal kapcsolatos kérdések, paradoxonok, ellentmondások és filozófiai problémák szerintem nem ezek, amiket mondasz.
2016. dec. 30. 21:23
 7/15 Wadmalac ***** válasza:

Na pontosa itt a gond, hogy az agy alap működési folyamatait ismerjük, kezdünk egyre többet tudni a memória, az érzéki benyomások feldolgozásának folyamatáról, de azt még nem tudjuk, hogy pontosan mi az a működési mechanizmus, "szoftver", ami a tudatosságot produkálja.

Ez nem misztikum, csupán még ismeretlen terület.


A mesterséges intelligenciák kutatása, fejlesztése is problémába ütközik ennél a pontnál.

Hogy az agyról tudjuk meg előbb, hogyan hoz létre tudatot, vagy a mesterséges tudat létrehozása vezet el az agyi tudat megértéséhez, még nem tudjuk.


Elég vicces lenne, ha kiderülne, hogy egy tudatosságot tökéletesen "utánzó" AI tudatossága és az ember tudatossága közt nincs is különbség.

Az rendesen megborítaná az értelmes életről illetve annak értékeléséről szóló nézeteinket.

Akkor nagyon gyorsan gyilkossággá kéne minősíteni egy AI kitörlését.

2017. jan. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Én nem gondolom viccesnek, hanem elég biztosnak tekintem, hogy mesterséges intelligenciában is létre lehet hozni valamilyen önreflexiót. És ha ennek nyilvánvaló jeleit észlelnénk, éppúgy nem tudnánk, hogy a gép mit "gondol" , mint ahogy azt sem tudjuk, embertársunk fejében mi van, amikor épp magára gondol. De azért joggal feltételezzük, hogy nagyon hasonlót ahhoz, amit mi.
2017. jan. 2. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Wadmalac ***** válasza:

"Én nem gondolom viccesnek, hanem elég biztosnak tekintem, hogy mesterséges intelligenciában is létre lehet hozni valamilyen önreflexiót."

Lehet, hogy félreértetted, én arra értettem, az lenne vicces, ha kiderülne, hogy a jó öntudat-imitáció és a valódi emberi öntudat nem különbözik.

2017. jan. 3. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Nem értettem én félre, hanem csak így szerettem volna jelezni, hogy egyáltalán nem tartanám különösnek, ha így lenne. Persze én is kajánul vigyorognék.
2017. jan. 5. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!