Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van ez a mai fizikában?

Miért van ez a mai fizikában?

Figyelt kérdés

Hasonló kérdésem már volt.

Ami azt illeti még mindig szomorú vagyok. Arról van szó,hogy azt látom megvalósulni,hogy egyre több dolgot próbálnak ráerőltetni a fizikára ami nem tudományos kérdéskör(véleményem szerint). Elegem van abból,hogy itt multiverzumokról stb.-ről beszéĺünk,ez FILOZÓFIA NEM FIZIKA. Miért foglalkozik ilyenekkel egy fizikus?

Miért kell folyton azzal szembesülnöm,hogy a logikus csodaszép fizikát a saját tudósai próbálják átformálni sci-fi-vé? Miért? Ez a tudomány önrombolása véleményem szerint. Mit gondoltok erről?

Válaszokat előre is köszönöm! 14/F



2018. márc. 30. 23:56
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
71%

A fizika egy folyamatosan fejlődő tudományág.


"Csak azt mondtam,hogy szeretem tanulni az olyan dolgokat amire már kidolgozott matematika és kísérletek vannak."


Ezzel nincs gond alapjában. A többség általában meg is marad ezen a szinten, mivel a kutatás-fejlesztés szektorban viszonylag kevesen helyezkednek el.


Pláne az alaptudás megszerzésekor más tanulási módszertan nem is alkalmazható. Jó alapok nélkül a továbbgondolás és a fejlesztés nem is volna lehetséges.


Amit logikus csodaszép fizikának mondunk, ez igaz, de még jónéhány nyitott kérdés van.


A másik dolog a modellalkotás. A valós fizikai problémák absztrahálandók, és egy fizikai modellként kezelendőek, amelyből matematikai modell is készítendő.

Ezek többnyire differenciálegyenletek/rendszerek.

A megoldás során a valósággal való összehasonlításkor tudható meg, hogy a modell mennyire volt jó.


A mai új kutatások is erre épülnek. EZért olvashatsz, többféle elméletről, mert ezek mind-mind más modellek, és eltérő mértékű jósággal közelítik a valóságot.


Pl. Einstein relativitáselmélete a bolygómozgásnál mérhető perihéliumelfordulást nagyságrendekkel pontosabban adta vissza, mint a Newton féle modell.


A kutatáshoz hozzátartozik, hogy többféle modellel foglalkozzanak, ez jelentékeny része a fizikai kutatásoknak.

Sőt ezáltal pl. a matematika is fejlődhet, hiszen új megoldandó feladatoknak az igénye merül fel, esetleg új matematikai apparátus kidolgozása is szükséges. (Pl. a differenciál -és integrálszámítás létrejötte is fizikai problémából jött, még az 1600-as években, Newton és Leibnitz munkássága által).



Van viszont a fizikának egy ezotéria témába sorolható fejezete is, amire én nagyon haragszok.

Nevezetesen az áltudományos fizika, és általában az áltudományok. Nem akarom most részletesen kifejteni, de ennek nagy része a népbutításra és a búlvármédia mögötti szakmai tudatlanságára és a nemtörődöm hanyagságra épül.

2018. márc. 31. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:
Én mindeképp szeretném értelmezni később ezeket az elméleteket,csak most így matematika nélkül(nem tudnám amúgysem megérteni 14 évesen a matekot max doktoris fizikushallgatóként),pusztán ismeretterjesztő jellegű irományokra alapozva picit nehezen fogadom be. Persze később újrakezdhetem ezt,és lehet,hogy a matekos részzel együtt nem tűnnek majd totál furcsa,értelmezhetetlen,elképzelhetetlen jelenségeknek.
2018. márc. 31. 21:09
 23/30 anonim ***** válasza:

Tényleg, Mojjo!

Te ígértél leírást a hurok-kvantumgravitációról?

Nagyon várjuk!

2018. márc. 31. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 dq ***** válasza:
Értesz a hurok-kvantumgravitációhoz?
2018. márc. 31. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
0%

A modern fizikusok egy része párhuzamos univerzumokban hisz. Mindez azt jelenti, hogy valószínűséggel magyaráznak minden mozgást, ami azt jelenti, hogy a valóság csak 1 eset és a többi eset másik univerzumokba megy végbe.

Én Einstein oldalán állnék ebben a kérdésben. Ő azt mondta ez nincs így, csak a fizikusok nem végzik a munkájukat rendesen és nem dolgoznak ki egy pontosabb modellt a valószínűségi helyett.

Biztos ki lehetne egyébként, csak úgy látszik, amíg nincs háború nem kell éppeszű tudós sem.

2018. ápr. 2. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 Mojjo ***** válasza:
91%

@24: Ha hozzám intéztes a kérdést, nem, természetesen nem. Ami azt illeti, abban sem vagyok biztos, hogy Magyarországon egyáltalán van olyasvalaki, aki tényleg ért hozzá.


Én a magam részéről úgy bő 2 éve megnéztem egy pár youtube videót, ahol kompetens emberek nyilatkoznak róla, meg mesélik el, hogy miről is szól ez az egész nagyjából + olvastam pár random cikket és ennyi. Sajnos azóta nagyjából el is felejtettem az egészet, így egy épkézláb, hosszabb lélegzetvételű, de abszolút konyhabyelvű leírásra sem vagyok jelenleg képes, amíg fel nem elevenítem a dolgokat. Ez nagyjából meg is magyarázza, hogy szegény #23-as miért nem kapta még meg, amit kért. Sorry.

2018. ápr. 2. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 Wadmalac ***** válasza:
83%

Megpróbálok egy analógiával élni.

Régen eléltünk itt a kontinensen, néztük a nagy, végtelenbe vesző tengert, abban a hitben, hogy annyi föld áll ki a vízből, mint amennyit mi betalpaltunk.

De szóltak mendemondák, legendák arról, hogy van szárazföld a tenger túloldalán. Ilyen-olyan teóriák, mindenféle varászos világokról, lényekről.

Aztán elindultunk megnézni, van-e ott valami. És volt.

(a történelmi hűséghez hozzá tartozik, hogy pont olyasvalaki ment át hivatalosan először, aki nem hitt benne, hogy odaát új földrész van, haláláig azt hitte, a mi földrészünk másik szélét érte el körben.)

Rengeteg teóriáról. legendáról derült ki, hogy téves, de volt közte jó, illetve inspiráló arra, hogy utánajárjunk.


Ha így nézzük, tulajdonképpen a legeszementebb is hasznos volt a cél és későbbi eredmény, siker érdekében.


Ha belegondolunk, első pillanatban Maxwell, Einstein, Bohr, Heisenberg, Sommerfeld teóriái is légből kapott agymenésnek tűntek, ötleteik majd számításaik eredményei jóval később kaptak bizonyítékokat.


Ahhoz, hogy szülessenek olyan teóriák, amelyek később helyesnek bizonyulnak, rengeteg téves is kell, hogy szülessen. Ha másra nem jó, csak arra, hogy új keresési irányokat adjon, már volt értékük.


Az a baj, sokan azt hiszik, hogy az ilyen szinte filozófiába vagy sci-fibe hajló kutatási irányok a "földhözragadtabb", kitaposott ösvényeken futó megalapozott kutatásoktól veszik el az időt, energiát, pénzt.

Nincs így.

A kutatások legfőbb, anyagilag legjobban támogatott iránya mindig is az az irány, ami megalapozottan magában hordozza a siker, a profit ígéretét (nem is feltétlenül rögtön anyagi profitra gondolok).

De ha nem tapogatózunk ismeretlen irányokba, akkor sosem fogunk a már ismertnél messzebb jutni.


"a logikus csodaszép fizikát a saját tudósai próbálják átformálni sci-fi-vé"

A ma fizikája a múlt sci-fije. Ezt sose feledjük el.

2018. ápr. 3. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:

Az a baj kérdező hogy még nagyon nem érted a fizikát (én sem ertem teljesen és sajnos jelenleg még senki sem) a lényeg ezeket nem csak hasraütésre találják ki ez nem egy fantasy mű akar lenni hanem komoly megfigyelések, számolások és stb-vel következtetik ki...

meg megjegyzem a tudománynak két ága van elméleti és gyakorlati!!!

A gyakorlatot csak is az elméleti ágból tudjak ki fejleszteni....

Nézd meg anno a csillagászokat kirohogtek mikor azt mondtak a föld nem lapos... a világ közepe nem a föld... ott is csak egy távcsővel figyelték meg és nem is olyanokkal mint amik ma vannak a kétdimenziós testeket és ebből jöttek rá...


Meg ez nem sci-fi nem akarjak az változtatni hanem olyan dolgokra jönnek rá amik lehetségesek

Most is van valami áttörés a hurelmelettel valami extra buborék a buborékban és ott helyezkedik el a mi világunk vagy mi... kicsit zavarosban irták le a magyarok...

2019. aug. 29. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 Wadmalac ***** válasza:
100%

Azóta a kérdező másfél évvel idősebb és bölcsebb lett.

Pár dolog, ami másfél éve még a sci-fit súrolta, ma már ténytudomány.

Fejlődünk.

2019. aug. 29. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
meg kicsit én is zavarosan írtam le mert bele trollkodott a saját telefonom :DDD
2019. aug. 29. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!