Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az időegyenlet, különböző...

Az időegyenlet, különböző földrajzi helyeken, különbözőképpen néz ki? Ott, ahol én lakom, pontosan hogy alakul? Úgy értem, hogy ezt honnan tudom megállapítani?

Figyelt kérdés
Konkrétan azt szeretném tudni, hogy ott ahol én lakom az év bármelyik napján hány perccel korábban, vagy később delel a Nap?

2018. ápr. 21. 21:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mindenütt ugyanúgy néz ki, a korrekció mértéke csak a Föld Nap körüli pillanatnyi helyzetétől függ. (Meg persze különféle pályaadatoktól).


[link]

A számításhoz javaslom a "Közelítő formulák" részt.

2018. ápr. 22. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
47%
Megnézel egy táblázatot, mondjuk a naptárat. Az itt közölt értékek Budapestre vonatkoznak. Megnézed, hány km távolságra laksz Budapesttől kelet-nyugat irányban. Azt tudod, hogy negyvenezer km = 24 óra. Innen egyszerű aránypárral megkapod az eltérést. Amit még tudnod kell: ezek közelítő adatok, nem adják meg, hogy pontosan Budapest melyik pontján érvényes ez, a Föld nem pontosan gömb alakú, vannak hegyek, mögülük később kel a nap, továbbá a "nap" se pont 24 óra. De azért elég pontos értéket fogsz kapni.
2018. ápr. 22. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
47%

#2: "Azt tudod, hogy negyvenezer km = 24 óra."

Az egyenlítőn! Budapestnél jóval rövidebb a kör.

A hosszúsági fokot leolvasod a földrajzi atlaszból, vagy a GPS koordinátából. Kivonod Budapestét: 19.04-et. Fokonként 4 perc az eltérés. (360°=24 óra=1440 perc).

Pl.: Kisbér: 18.03°, 76 km-re nyugatra Bp-től, kb. 4 perccel később kel a Nap, mint Bp-en.

2018. ápr. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a hozzászólását! 😊

1. hozzászóló: erre a megerősítésre volt szükségem! Nem igazán találtam sehol olyan írást, ahol ezt egyértelműen mondták volna, viszont találtam olyan analemma görbét, amelynek az adataiból nem mindig ugyanazok az értékek voltak kiolvashatóak. Számításokat nem szeretnék végezni, erre találtam nagyszerű, pontos kalkulátort! [link] [link]

2-es, 3-as hozzászóló: nem azt akartam tudni, hogy a Nap mennyivel delel korábban keletebbre vagy épp később nyugatabbra. Azt tudom, hogy kell kiszámítani a keleti hosszúság adataiból. Ennél a számításnál a greenwich-i keleti hosszúság 0. fokát szoktam ,,bázispontnak” venni (bár itt is csak feltételezem, hogy ezen ponton tényleg pontban 13 órakor (nyári időszámítás) delel a nap). Tehát Budapesten a 19. foknál (19x4=76 perc) 1óra 16 perccel delel korábban a nap, mint Greenwich felett. Azaz nyári időszámítás szerint 12 óra 44 perckor (1 órás időzónavátás miatt).

Megköszönném, ha valaki megerősítené, hogy tényleg jól gondolom!

2018. ápr. 22. 17:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!