Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A terhességi Down szűrésnek...

A terhességi Down szűrésnek mi a tudományos háttere?

Figyelt kérdés
Érdekelne hogyan tudják ezt a szűrést elvégezni? Nézik valahogy a magzati kromoszómákat vérből? Az anya vére tartalmazza a magzati kromoszómákat. Hogyan tudják megnézni vérből a magzat kromoszómáját? Mit néznek ilyenkor?
2018. ápr. 28. 22:27
 1/5 anonim ***** válasza:
Bocsi, ha nem lesz teljesen tudományos a válaszom és lehet ma a legtöbb klinikán már modernebb technikákat alkalmaznak, de én anno az egyetemen genetikából azt tanultam, hogy a kromoszóma rendellenességek kimutatására egy lehetséges módszer az ún. PCR-technika.
2018. ápr. 28. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
Magzatvízből veszik a mintát és genetikai vizsgálatot végeznek a magzatvízben található hámsejteken.
2018. ápr. 28. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
75%

A Down-kórt a 21-es kromoszóma triszómiája okozza. (Vagyis egy olyan rendellenesség, amikor 2 helyett 3 van az adott jelen esetben a 21-es kromoszómából).

A triszómiát mikroszkóp alatt lehet látni, értő szem kell hozzá, de alapvetően meg tudják számolni a kromoszómákat.

2018. ápr. 29. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Ha jól értem a gyakorlati részére vagy kíváncsi. Van a kombinált teszt, amikor az anyai hormonokat nézik és azok engednek következtetni például a Down-kór valószínüségére. Illetve van a drágább, de precízebb vérvétel a Nifty/Prena teszt. Ilyenkor is az anyától veszik le a vért, de az abban jelen levő magzati kromoszómákat vizsgálják, így lesz sokkal pontosabb az eredmény. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy meg kell ismételni, mert az anya vére nem tartalmaz elég magzati kromoszómát.


A kombinált teszt azonban “csak” 95%-os és esetleges hormon problémák befolyásolhatják, mert a hormonok egymást is befolyásolják. Nekem a kombinált tesztem alacsony (majdnem közepes), de mégis nem túl bíztató eredményt adott, így megcsináltattuk a Nifty tesztet, ami szerencsére negatív lett. Ezután kiderült, hogy nagyon durva pajzsmirigy túlműködésem van, valószínüleg emiatt nem lett túl jó a kombinált tesztem, de ezt már sose tudjuk meg:). Mindenesetre megnyugtatott a Nifty teszt.

2018. ápr. 29. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Attól függ, milyen teszt.


A kombinált, integrált, hármas és négyes teszt gyakorlatilag kockázatbecslés és statisztikai adatokon alapul. Néznek egy csomó faktort (UH-jelek, különböző anyagok szérumszintje az anyai vérben, életkor stb.), és ezek alapján adnak egy becslést.


A non-invazív prenatalis tesztek (nifty stb.), azok az anyai vérben keringő magzat DNS-t azonosítják és vizsgálják, tehát gyakorlatilag kromoszómavizsgálatot végeznek. Ennek az az alapja, hogy a terhesség során valamekkora mennyiségű magzati DNS bekerül az anya keringésébe.


Aztán vannak az invazív tesztek (magzatvíz-mintavétel, boholymintavétel, magzati vérvétel), ott közvetlenül magzati sejteket nyernek és azokat vizsgálják.

2018. ápr. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!