Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tulajdonképpen mi a gravitáció...

Tulajdonképpen mi a gravitáció oka? Nem a hogyan a kérdésem, hanem a miért.

Figyelt kérdés
Rengeteget tanultunk arról, hogy milyen módon és törvényszerűségek szerint történik, de nem értem, hogy miért történik? Ugyanezt a negatív és pozitív töltésű részecskék vagy a mágnes és vas vonzásáról,vagy a megfelelő taszításokról is kérdezhetném. Ha a tömeg vonzza a másikat miért teszi, ha meggörbíti a teret miért teszi? Mi van ezek mögött?

2018. máj. 5. 12:11
1 2
 1/15 Mojjo ***** válasza:
87%

Gyakorlatilag akkor az a kérdés, hogy miért olyanok a fizika törvényei, amilyenek?


Nem tudjuk, illetve egy szinten túl nincs is értelme a kérdésnek.

2018. máj. 5. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
85%
Ezek a világmindenség alaperői. Nem lehet továbbvezetni másra - jelen tudásunk szerint.
2018. máj. 5. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
67%
A válaszok a kérdést kimerítették.
2018. máj. 5. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
26%
Ha olyan pici tudnál lenni, mint a hangya című filmben a csávó és szubatomi utazást vállalnál te is és persze ha nem kattannál be, lehet meg tudnád figyelni az okát. :D
2018. máj. 5. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Bubuka508 ***** válasza:
53%
Jelenlegi tudásunkkal ezt nem tudjuk megmagyarázni, ezek semmiből le nem vezethető alaptételek, ill. tények, összefüggések. Egyelőre csak olyan szinten ismerjük őket, hogy: "ez így van, és kész".
2018. máj. 5. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
49%

Nagyon egyszerű a válasz!


A tudomány nem vizsgálja az ilyen jellegű miérteket. A tudomány konkrét jelenségeket és összefüggéseket vizsgál.


Amit te keresel, az a filozófia.


A tudomány az ősrobbanásnál, fizikánál, kvantumeffektusoknál NEM azt keresi, hogy "miért" így alakultak ki, hanem a "hogyan" kérdésére keresi a választ.


A filozófiának a szerepköre az, hogy gondolkodjék olyan dolgokon, hogy miért létezik a gravitáció, miért léteznek természeti törvények, miért keletkezett az Univerzum, miért - mi okból keletkezett az élet, miért van idő és tér.


Az már egy egészen más kérdés, hogy a gravitációt vizsgálva elméleteket állítottunk fel, miként működik pontosan, és az is tudományos kérdés, hogy a tömeg miként hat a térre ilyen módon. Vajon a tömegvonzás klasszikus értelemben vett erő, mint a mágnesesség, vagy a téridő szövetéből következő jelenség.


Az jelenleg félig tudományos, félig filozófiai kérdés, hogy a mi Univerzumunkban miért pontosan ilyenek a gyenge és erős kölcsönhatások. Az az egy biztos, hogy az Univerzum ősrobbanás óta kialakult állapotához pontosan ezek a számszerűsíthető értékek vezettek. Ha például a gravitáció kicsit erősebb, vagy gyengébb lenne, már teljesen máshogy nézne ki a világegyetem, vagy rég összeomlott/ki sem alakult volna.

2018. máj. 5. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Én tudományos kérdésként kérdezem ezt, nem filozófiaiként. Az én miértem az okra (finommechanizmusra) vonatkozik, nem a célra. A cél lenne szerintem filozófiai vagy teológiai kérdés.


Egyszerűen csak nem fér a fejembe, hogy ha van egy test a világűrben és körülötte lényegében semmi, majd messzebb egy másik test amelyek nem érintkeznek egymással, akkor hogyan hathat az egyik a másikra.

Ha azt mondjuk, hogy a két test között nem semmi van, hanem mondjuk "mező", akkor tudni szeretném mi az a mező.


Ha például a mező láthatatlan kenderkötelek vagy változó vastagságú gumikötelek térhálója, amihez a folyton mocorgó tömegek apró horgászhorgokkal, vagy egyéb láthatatlan nyúlványokkal kapcsolódnának például akkor érteném.

2018. máj. 6. 08:08
 8/15 anonim ***** válasza:

Akkor már a kérdés is rossz.


Pontosan a "hogyan" működik a gravitáció a kérdés, és nem a "miért".


Jelenlegi ismereteink szerint, nem tudjuk. Elméletek vannak gravitonokról, de nem sikerült még kimutatni a többi kölcsönhatáshoz képest...és erős elméleti negézségekbe is ütközik.


A kvantumgravitáció elmélete egy fontos lépés lenne, és remélhetőleg sikerül előrelépnünk a következő 100 évben ezzel kapcsolatban.


[link]


Viszont ehhez már sokkal mélyebb fizikai és matematikai ismeretek kellenek. Kenderdrótokkal és horgonyokkal nincs értelme elképzelni, nem is lehet.


Addig el kell fogadni, hogy így létezik és így működik. Az, hogy makro szinten hogyan működik, nem tudjuk.

2018. máj. 6. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
0%
Gravitációs hullámmokal.
2018. máj. 6. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
56%

Dehogy is, a gravitációs hullám teljesen más.


Ha a tér egy gumiasztal, középre ledobsz egy femgömböt, akkor a kisebb fémgolyót elindítva a gumiaaztal közepe felé fog haladni spirális pályán.


A gravitáció tehát maga a tér görbületéből adódó hatás.


A gravitációs hullám pedig a matracban keltett nagyon gyenge hullámok, a két test által. Pl két nagy fémgolyó egymás körül kering a matrcon, akkor alig mérhető hullámzás keletkezik a gumiasztal anyagában.

2018. máj. 6. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!