Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az igaz, hogha van egy tetszől...

Az igaz, hogha van egy tetszőleges valószínűség-eloszlásod, akkkor ha létezik átlag, akkor arra a legjobb maximum likelihood becslés a számtani átlag? Próbáltam megtalálni a bizonyítást valahol, de sehol nem találom a neten.

Figyelt kérdés

2018. máj. 25. 13:25
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem fogsz ilyen bizonyítást találni, mivel nem igaz. Konkrét ellenpélda: lognormális eloszlás várható értékének ML becslése nem a számtani átlag, hanem a logaritmusok átlagának e-adikonja.
2018. máj. 25. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Bocsánat, az előbb hülyeséget mondtam, az a medián ML becslése. Az átlagé kicsit más, ahhoz a szórásnégyzetet kell előbb becsülni, majd a felét hozzáadni a logaritmus-átlaghoz.
2018. máj. 25. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
akkor mi az, amikor a becsült átlag az igazi átlagot jól becsüli? én azt hittem ez így van, hiszen még a varianciánálk is az van, bias, unbiased stb. hogy még gausstól függtelenül is írják, hogy jó
2018. máj. 25. 15:29
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A sima átlag a várható érték egy torzításmentes (unbiased) becslése, ami annyit jelent, hogy a hibájának várható értéke 0. Ezt bizonyos szempontból lehet legjobbnak nevezni, de általánosságban semmi nem garantálja, hogy a magasabb rendű, pl. négyzetes hibája is minimális lenne. A torzításmentesség amúgy önmagában nem sokat jelent, ki lehetne találni egészen hülye és használhatatlan torzításmentes becsléseket is, pl. az első szembejövő elem értéke.


A maximum likelihood más tészta, ott paramétert becsülsz egy adott modellen belül, mégpedig úgy, hogy megkeresed azokat a paraméterértékeket, amelyek esetében a modell a legnagyobb valószínűséggel produkálja azokat az értékeket, amiket megfigyeltél. Teljesen ismeretlen eloszlásra így nem is értelmezhető a fogalom, az átlaggal ellentétben. Kell hozzá egy előre kijelölt paramétertér.


Bizonyos eloszlások esetében a várható érték közvetlen paramétere az eloszlásnak, pl. Gauss vagy az exponenciális eloszlás esetén. Itt a mű, vagy a lambda (pontosabban 1/lambda) ML becslése egyben az átlag becslése is. Történetesen az ML becslés éppen a számtani átlag ezekben a példákban, tehát rájuk érvényes, amit írtál.


De hogy a lognormális példát folytassam, ott a várható érték nem közvetlen paraméter, hanem két másik paraméterből származtatható. Itt a várható érték ML becslése annyit jelent, hogy ML módon becsülöm a két paramétert, majd kiszámolom belőlük a várható értéket. Ez nem a számtani átlag lesz. Még az is lehet, hogy az így kapott becslés nem torzításmentes. Dehát ez van, a ML becslés ilyen, bizonyos modellekre torzításmentes becslést ad, másokra meg nem.


Te azt kérdezted, hogy az átlag maximum likelihood becslése mindig a számtani átlag-e. Erre a válasz egyértelműen nem, hiszen van ellenpélda. Ezt ki is próbálhatod, leprogramozhatod, vagy megcsinálhatod Excelben: mű-kalap és szigma2-kalap ML becslésének képlete itt van az alábbi linken:


[link]


Nézd meg, hogy mennyi e^(mű-kalap + (szigma2-kalap)/2), ami a várható érték ML becslése, és mennyi a számtani átlag. Látni fogod, hogy a kettő különbözik egymástól.

2018. máj. 25. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kíváncsiságból megcsináltam én magam: Lognormal(7,2) volt az eloszlás, aminek a várható értéke e^(7+4/2) = 8103.

200 elem alapján becsültem a várható értéket, egyszer számtani átlaggal, másszor az előző poszt végén leírt ML-lel. Ezt megismételtem 1000-szer. Az eredmény:

Sima átlagos becslések átlaga: 8248, ML: 8349. Tehát a sima átlag első ránézésre kicsit jobb.

Hiba szórása sima átlaggal: 4673, ML-lel: 2163. Az ML odaveri a sima átlagot, rendre kisebbeket téved mindkét irányban.

Abszolút hiba átlaga sima átlaggal: 2438, ML-lel: 1621. Szintén odaveri.


Ezzel az egésszel csak azt akarom mondani, hogy a "legjobb" becslés nagyban azon múlik, hogy mit tartasz jó becslésnek. Látjuk, hogy a számtani átlagos becslés kevésbé húz félre a céltábla közepétől mint az ML, de cserébe több mint kétszer annyira szór.

2018. máj. 25. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

És a teljesség kedvéért itt a grafikon: [link]


Még csak az se igaz, hogy a számtani átlag kevésbé húz félre. Szisztematikusan alulbecsli a várható értéket, a mediánja -700, csak ezt még durvább túlbecslésekkel "kompenzálja". Azaz torzításmentes, csak éppen szar.

A maximum likelihood szemmel láthatólag sokkal jobban teljesít. Ami nem csoda, hiszen ő nem a vakvilágba, hanem egy adott modellt feltételezve becsül.


Remélem ebből a példából világosan kiderül számodra, hogy 1) a ML becslés nem azonos a számtani átlaggal, 2) a számtani átlag nem mindig a legjobb.

2018. máj. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

"a hibájának várható értéke 0"


miért, és ezt hogyan tudod modell nélkül garantálni? ha valószínűségről beszélsz, akkor muszáj élegyen valami modell, nem?

2018. máj. 25. 18:41
 8/8 anonim ***** válasza:
Írtam azt a példát, hogy legyen a becslésed az első elem értéke. Ennek a becslőnek a hibája 0 várható értékű. Hiszen ha az eloszlás várható értéke X, az első elem pedig ebből az eloszlásból származik, akkor a becslésem várható értéke mi lesz? Nyilván X. Tehát ez egy torzításmentes becslő. Persze vannak ennél jobb torzításmentes becslők is, kisebb szórással, mint pl. a mintaátlag.
2018. máj. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!