Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Körmozgásnál ha egyszerre...

Körmozgásnál ha egyszerre igaz az, hogy a centripetális gyorsulás v^2/r és r×omega^2, akkor most ez az a_cp egyenesen is meg fordítottan is arányos a sugárral?

Figyelt kérdés
Le is tudom vezetni egyik képletet a másikból, de akkor sem értem, hogy hogyan lehet egy mennyiség egy másik mennyiséggel egyszerre egyenesen is meg fordítottan is arányos.

2018. jún. 18. 04:37
 1/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%
ez a paradoxon abból származik, hogy a kerületi sebeség és a szögsebesség nem függetlenek, Vk=r*omega és ezt behelyettesítve az első egyenletbe a második kifelyezéssel azonosságra jutunk.
2018. jún. 18. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nos igen, idáig is eljutottam gondolatban, viszont a konklúziót nem sikerült mégsem levonnom. A konklúzió az, hogy egyik állítás sem igaz?
2018. jún. 18. 06:15
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mind a kettő igaz!


Állandó kerületi sebesség esetén fordított, állandó szögsebesség esetén egyenes az arány.

2018. jún. 18. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2018. jún. 18. 08:28
 5/6 2*Sü ***** válasza:
72%

a = v²/r

a = ω²*r


Csakhogy:

v = r*ω


a = v²/r = r²ω² / r = ω²*r


Minden szépen konzekvensen összeáll:


Azonos ω esetén: A v egyenesen arányos a sugárral, így a v² négyzetesen arányos a sugárral, így a v²/r tulajdonképpen egyenesen arányos a sugárral.


Megfordítva:

ω = v/r


a = ω²*r = v²/r² * r = v²/r


Azonos v esetén: Az ω fordítottan arányos a sugárral, így ω² négyzetesen arányos a sugár reciprokával, így a v²/r simán fordítottan arányos a sugárral.


~ ~ ~


Máshogy megközelítve, a dolgok akkor lenne ellentmondásos, ha adott v esetén úgy tudnád csökkenteni, növelni a sugarat, hogy a ω változatlan maradna, illetve viszont. Csakhogy ez így nem lehetséges az v = r*ω összefüggés miatt.


Analóg példa, az elektromos teljesítmény esetén:

P = I² * R

P = U² / R

A teljesítmény fordítottan, vagy egyenesen arányos az ellenállással? Látszólag ellentmondásos a két képlet, amíg nem látjuk meg, hogy:

R = U / I.


Ergo ha azonos feszültséget veszünk, akkor az ellenállással fordítottan arányos a teljesítmény a P = U²/R képletben. Az áramerősség azért nem játszik ebben az esetben, mert azonos feszültség esetén az I = U/R miatt az áramerősség négyzetesen arányos az ellenállás reciprokával, így végeredményben a P = I² * R esetén bár az R-ben első hatványon van az R, de az I-ben meg az I=U/R miatt 1/R²-es szorzó jön be az I² * R képletbe. Végeredményben az I² * R is fordítottan lesz arányos az ellenállással.


Ha meg azonos áramerősséget nézünk, akkor is ugyanez a helyzet, azonos áramerősség esetén a teljesítmény egyenesen arányos az ellenállással. De az U = I*R miatt az U² / R -ben bár a teljesítmény látszólag fordítottan arányos az R-el, de az U viszont négyzetesen arányos az R-el, tehát összességében az U²/R képletben is egyenes arányosság van a teljesítmény és az ellenállás között.

2018. jún. 18. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
5-ös válaszoló, nagyon szép kifejtés, köszönöm szépen.
2018. jún. 18. 09:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!