Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem ertem a centripetalis...

Nem ertem a centripetalis gyorsulast. Megis mi gyorsul, amikor egyenletes kormozgasrol beszelunk? Ha a sebesseg ugyanakkora, csak az iranya változik hol itt a gyorsulas? Ha gyorsul no a sebesseg nem?

Figyelt kérdés
2015. júl. 12. 08:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

A sebesség vektor mennyiség aminek van nagysága és iránya és irányítása is.

Nem kell hogy a nagysága változzon a nem nulla gyorsuláshoz elég ha csak az iránya változik.

2015. júl. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 dellfil ***** válasza:
100%

"Ha a sebesseg ugyanakkora, csak az iranya változik hol itt a gyorsulas? Ha gyorsul no a sebesseg nem?"


Nem csak a sebesség változás, hanem az irányának változása is gyorsulás. Ezért az egyenletes körmozgás is gyorsulás, mert állandó erőnek kell hatnia a testre, hogy "bekanyarodva" maradjon. Hiszen ha nem hatna a test egyenletes sebességgel egyenes vonalban haladna a végtelenségig. Másképp fogalmazva, minden test gyorsul, ha erő hat rá. Mivel a test nem egyenes, hanem "görbe" vonalú pályát követ, ezért erő kell, hogy hasson rá. Ezt az erőt nevezzük centripetális erőnek.


dellfil

2015. júl. 12. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Megprobalom felfogni, de meg mindig nem tiszta, a gyorsulas szo nekem bekavar.
2015. júl. 12. 08:49
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszi, hat a centripetalis ero logikus. A gyorsulas szo nekem meg mindig nem logikus, bocsi az idiotasagomert.
2015. júl. 12. 08:52
 5/14 anonim ***** válasza:
Annyiban igaza van a kérdezőnek, hogy erre a mennyiségre, ami az F=ma képletben szerepel, tényleg elég szerencsétlen szó a "gyorsulás". Igazából "a sebesség változási gyorsasága"-nak kellene nevezni, csak az elég hosszú lenne.
2015. júl. 12. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Attol hogy az irany valtozik, mibol következik, hogy akkor gyorsulas is van? Ha van gyorsulas az azt jelenti no a sebesseg, de nem no!

Vki vilagositson fel, mert sotet vagyok :/

2015. júl. 12. 09:58
 7/14 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, ezért Huygens a felelős az 1600-as évek végéről, aki, hogy úgy fogalmazzak, kiterjesztette a gyorsulás fogalmát.
2015. júl. 12. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Egyszerűen annyi, hogy a hétköznapi értelemben vett "gyorsulás" mást jelent, mint a fizikai "gyorsulás".


Ahogy pl. a "munka" szó mást jelent a hétköznapokban, mást a fizikában és mást a közgazdaságtanban. A köznyelv sokkal tágabb értelemben használja a "bogár" szót, mint a biológia. Az asztrológiában "bolygó" a Nap és a Hold is. Más számít "bűnnek" erkölcsi-vallási és büntetőjogi értelemben. Stb. Minden szakterületnek megvan a maga szótára.

2015. júl. 12. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm a valaszokat. Tudom, hogy mast jelent, mint ahogy semmi gondom nem is volt a fogalmakkal eddig, csak ez valahogy megfekudte a gyomrom..
2015. júl. 12. 11:50
 10/14 A kérdező kommentje:

Igazatok volt, mostmar szerencsere megertettem en is, miről van szó.

Because the speed

is constant for such a motion, many students

have the misconception that there is no

acceleration. "After all," they might say, "if I

were driving a car in a circle at a constant

speed of 20 mi/hr, then the speed is neither

decreasing nor increasing; therefore there

must not be an acceleration." At the center

of this common student misconception is the

wrong belief that acceleration has to do with

speed and not with velocity. But the fact is

that an accelerating object is an object that

is changing its velocity. And since velocity is

a vector that has both magnitude and

direction, a change in either the magnitude or

the direction constitutes a change in the

velocity. For this reason, it can be safely

concluded that an object moving in a circle at

constant speed is indeed accelerating. It is

accelerating because the direction of the

velocity vector is changing.


www.physicsclassroom.com/class/circles/Lesson-1/Acceleration

2015. júl. 12. 12:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!