Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A LUCA (The last universal...

A LUCA (The last universal common ancestor) miért nem az első élőlény?

Figyelt kérdés

2018. jún. 27. 21:20
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%

"miért nem voltak egy "pár"?"

Mert két teljesen különböző dolgot örökítettek, amelyiknek semmi köze nem volt egymáshoz.

És ne keverd össze a LUCA-val: ugyanis NEM ők voltak minden mai ember őse!

Csak és kizárólag minden mai mitokondrium, ill. Y kromoszóma őse voltak ők.

Az össze többi mitokondrium ill. Y kromoszóma MÁRA kipusztult. Ez azt jelenti, hogy a múlt században még élhetett olyan ember, akinek nem ők voltak az ősei (ebből a szempontból), hanem egy még régebbi Ádám vagy Éva.

2018. jún. 27. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:
Most már teljesen világos, hálás köszönetem!
2018. jún. 27. 22:45
 13/26 sadam87 ***** válasza:

#11

"És ne keverd össze a LUCA-val: ugyanis NEM ők voltak minden mai ember őse!"

Dehogy nem! Ha nem lettek volna minden mai ember őse, hogyan örökíthették volna nekik a mitokondriumot, illetve az Y kromoszómát?

Az viszont igaz, hogy nem ők voltak az összes mai ember utolsó (!) közös őse(i).

(És természetesen az sem kizárható, bár kevéssé valószínű, hogy van olyan ember, aki nem tőlük örökölte a mitokondriumát/ Y kromoszómáját, csak nem sikerült még megtalálni.)

2018. jún. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

"Ha nem lettek volna minden mai ember őse"

Nem, nem.

Az ősei KÖZÖTT voltak. Rajtuk kívül még volt pár millió őse minden egyes mai embernek abból a korból. Gyakorlatilag az egész népcsoport, esetleg több népcsoport is. Vagy akár az egész akkori emberiség.

2018. jún. 28. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 sadam87 ***** válasza:

"Rajtuk kívül még volt pár millió őse minden egyes mai embernek abból a korból."

Nyilván. (Bár a milliós nagyságrendben nem vagyok biztos.) De ez nem cáfolja az állításomat: ők minden mai ember ősi (felmenői) voltak. Az, hogy ők minden mai ember ősei, nem jelenti azt, hogy (abból az időből) csak tőlük származik minden ember.

Itt írják is, hogy a mai emberek utolsó közös őse kb. 3000 éve élhetett becslések alapján, de semmiképp sem korábban, mint a mitokondriális Éva és az Y kromoszómás Ádám. (Másképp fogalmazva, ők kizárólag anyai, illetve apai ágon nézve az utolsó közös ősök.)

[link]

2018. jún. 28. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:
Ha mitokondriális Éva minden ma élő ember mitokondriumát adta (szóval minden ma élő ember sejtjeiben található mitokondrium tőle származik) akkor minden mai ember őse, nem?
2018. jún. 29. 19:41
 17/26 anonim ***** válasza:

Nem.

Mivel az emberekben levő DNS 99.99%-át NEM ő adta.

Márpedig ez számít. A mitokondrium csak az energiát termeli, minden mást a saját DNS-ed kódol.

Azt pedig nem az ős Éva adta, hanem az ő kortársai.

2018. jún. 29. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:
De most a mitokondrium miért számít? Nem az a fontos, hogy hány százalékát teszi ki a genomnak. Én idáig úgy értelmeztem, hogy a mitokondrium csak egy vonal, amit le lehet követni (hiszen csak az anya örökíti). Mitokondriuma mindenkinek van, szóval ha elég sokáig követjük a generációkon, akkor egy emberhez jutunk, nem?
2018. jún. 29. 22:20
 19/26 sadam87 ***** válasza:

#17

Ha azt mondom, hogy teszem azt Kossuth Lajos volt az ősöm (tudtommal nem az), az nem azt jelenti, hogy csak tőle kaptam (az adott generációból) DNS-t.

Mellesleg ha a teljes emberiséget egyetlen egyedet akarjuk visszavezetni, akkor elég sokat kell visszamenni (legalább a többsejtűség megjelenése előttre).


#18

"Én idáig úgy értelmeztem, hogy a mitokondrium csak egy vonal, amit le lehet követni (hiszen csak az anya örökíti). Mitokondriuma mindenkinek van, szóval ha elég sokáig követjük a generációkon, akkor egy emberhez jutunk, nem?"

De.

2018. júl. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Rendben, csak ilyenkor úgy kell mondani, hogy az EGYIK ősöd.
2018. júl. 1. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!