Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem takarítják el az...

Miért nem takarítják el az űrszemetet?

Figyelt kérdés
A Föld körül rengeteg törmelék van a világűrben. Ez veszélyezteti a nemzetközi űrállomást, az űrhajósokat, és a műholdakat is. Ráadásul egy csomó pénzbe kerül, hogy a Földről nyomon kövessék őket. Nem lenne egyszerűbb inkább összetakarítani őket?

2018. júl. 2. 23:49
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
78%
Tegnap már felküldték Mari nénit hogy ugyan sepregessen már fel, csak hát sokáig tart, na.
2018. júl. 3. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
60%

ma 00:03

Ezen jót nevettem..:)

2018. júl. 3. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
94%
Szerinted mennyibe kerülne akkora területet megtisztítani? A másik az, hogy hogy? Nincs rá hatékony technológia. Olyan óriási területen vannak elszóródva, hogy az ütközés veszélye minimális velük szemben.
2018. júl. 3. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%

Már azóta több dolgot kitaláltak: lézert, mágnest és hálót is. Majd kiderül, melyik válik be.

Sajnos itt a takarítás úgy néz ki, hogy vársz 3 napot, utána jön EGY darab, de 8 km/mp sebességgel. Kapd el.

Az úgy megy át mindenen, mint kés a vajon.

2018. júl. 3. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 Wadmalac ***** válasza:
78%

Az űrszemét nem ácsorog és vár, hogy összeszedjék, mint a kutyakaki az Andrássyn.

Az a sok ezernyi xar összevissza külön pályákon és irányokban, más-más sebességgel röpköd, sokezer kilométernyi sávban szétszórtan.

Nem lehet EGYÜTT begyűjteni.

Ha meg szinte egyenként kéne érte menni, az egy nagy kupac fellövést, pénzt, energiát, meg - és ez fontos szempont - újabb űrszemetet jelent.

Éppen az hiányzik, hogy olyan gazdaságos módszert kitaláljanak, ami lehetőleg sokat tud begyűjteni vagy legalább légkörbe visszajuttató pályára állítani egyetlen fellövéssel.

2018. júl. 3. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahogy előzőek írják ez nem olyan egyszerű:

- Óriási térben,

- különböző pályákon,

- nagy sebességgel száguldozó objektumokról van szó.

- Melyek ráadásul aprózódnak is az egymással és a mikro meteoritokkal való ütközések révén.


Másrészt azt hogy mivel lehet összeszedni még ki kell találni/kísérletezni. (anyagától és sebességétől is függ mit mivel fogunk tudni összeszedni.)


Az eddigi legmegbízhatóbb próbálkozás épp folyamatban van:

[link]


A nagyon alacsony pályák meg folyamatosan "öntisztulnak" is.


És vannak olyan radioaktív műholdak amiket egyáltalán nem lenne jó ötlet akárcsak megpróbálni lehozni, sőt az aprózódásuk miatt jelenleg folyamatos veszélyt jelentenek hogy szennyezni fogják a bolygónkat.

(Egy hosszú cikket olvastam erről de azt nem tudom hol.)


Itt egy másik:

[link]

2018. júl. 3. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 Tislerics Máté ***** válasza:
86%

És ugye valahogy észre is kell venni a kis mocskokat.


A gond az, hogy a nagy része 1 cm-nél kisebb és több kilométeres távolságokban vannak egymástól. Ez kb. olyan, mint ha a Burj Dubai-ról egy távcsővel keresgélnél borsószemeket a sivatagban....


Nincs tudomásunk az űrszemét jelentős részének hollétéről. Ez baj, mivel ha egyet ki is szúrunk van még több millió, ami totál ismeretlen. Csak a nagyobbacska darabokról tudjuk, hogy hol vannak, amik ráadásul sokkal kevésbé veszélyesek is, mivel ki lehet térni előlük (mert tudjuk hol mennek), másrészt könnyebb begyűjteni.


Sokkal célszerűbb lenne arra fordítani az energiát és pénzt, hogy kevesebb űrszemetet produkáljunk a jövőben. Ami fönt van az veszélyes persze, de már a megtalálásuk és megoldhatatlan probléma. Hát még a begyűjtésük...


Térjünk vissza erre a kérdésre akkor, ha már tudjuk hol vannak, vagy lesz olyan technológiánk, amivel meg lehet találni a több millió ismeretlen kis elemet. Addig be lehetne gyűjteni a nagyobbacskákat, csak hát nehogy deficites legyen a mutatvány.... :D

2018. júl. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:
Mindenki zöldet kapott. Azt vágom, hogy a törmelék darabkák iszonyat gyorsan süvítenek, és olyan kicsik, hogy nem lehet meglátni őket, de miért nem gondoltak erre hamarabb?! Gondolom, nem lesz vidám, ha majd pl a Mars expedíció űrhajóját verik telibe, közvetlenül a fellövés után, és odavész a nagyreménységű legénység.
2018. júl. 3. 09:25
 9/30 anonim ***** válasza:
100%

"de miért nem gondoltak erre hamarabb?!"

Azért, mert ez nem egyszerre került ki. Az elején még nagyon kevés volt.

Aztán minden űrhajó, műhold és űrhajós séta hozzátett még egy kicsit. Sehol nem lehetett azt mondani, hogy nana, ez sokat tett hozzá!

Kivéve néhányszor, mikor egész űrhajók vagy műholdak robbantak fel, de azzal meg nem lehetett mit kezdeni. Nem így terveztük.

2018. júl. 3. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 Wadmalac ***** válasza:
69%

Egy ötletem lenne, elég költséges meg technológia-igényes, viszont elvileg nem igényel SOK fellövést és éppen a sok, viszonylag apró űrszemétre lehet megoldás.

Kell egy, valószínűleg nukleáris erőforrású műhold, nagy teljesítményű lézerrel, ehhez precíz radartechnikával és célzó elektronikával. Fel kell küldeni magas pályára, az űrszeméten kívülre, ahonnan az alacsonyabb pályán, gyorsabban repülő űrszemetet be tudja irányozni és a lézer fénynyomását kihasználva fékezni és alacsonyabb pályára lökni tudja.

Így nincs szükség az űrszemét fizikális elérésére, ezernyi pályamódosításra, sebesség-szinkronizálásra stb., egyetlen eszköz számtalanszor újra használható. Alkalmanként mindig csak egy frincfrancot tud meglőni, de ezt rengeteg diribdarabbal újra és újra meg tudja tenni.


B verzió:

Ugyanaz a műhold, ugyanolyan precíz célzóberendezéssel, de lézer helyett kis railgun, ami mondjuk maroknyi apró műanyag sörétet tud kilőni, mint egy sörétes puska.

Megfelelő pályaszámítás után az űrszemétre tüzelve a sörét részben eltalálja az űrszemetet és lendületét átadva alacsonyabb pályára löki azt. A nem hatékony sörétszemek pályája a légkör felé irányul, el fog égni és nem növeli az űrszemét mennyiségét.

Ennek hátránya az A verzióhoz képest a kifogyó tölténykészlet, viszont nem áll fenn a veszély, hogy a lézer olvasztó ereje részben csak tovább darabolja a szemetet.

2018. júl. 3. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!