Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egyszerűen megfogalmazva mi...

Egyszerűen megfogalmazva mi az a fekete lyuk?

Figyelt kérdés
2008. nov. 2. 16:33
 1/9 anonim ***** válasza:
46%

Mi az a Wikipedia?

Mi az a Google?


[link]


Itt a válasz.

[link]

2008. nov. 2. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
60%

de direkt hozzátettem, hogy egyszerűen fogalmazva

nekem ez sajnos kínai :( :D

de azért köszi

2008. nov. 2. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
92%

"A fekete lyuk olyan égitest, amelynek a felszínén a szökési sebesség eléri vagy meghaladja a fénysebesség értékét."

ciki de pl ebből én egy szót sem értek...

2008. nov. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
ja bocsi a kérdező voltam, tesóméról
2008. nov. 2. 19:23
 5/9 anonim ***** válasza:
90%

A csillagászatban szökési sebességnek nevezzük azt a minimális sebességet, mellyel egy adott égitestről (minden további rakétahajtás nélkül) meg lehet szökni, el lehet hagyni az égitestet. (A szökési sebességnél a légkör hatását nem veszik figyelembe, mivel az többek között alakfüggő.)


A szökési sebessége a Földnek pl. 11.2 km/s (40 320 km/h), Napnak 617.3 km/s.


Fekete lyuknak nevezzük azokat az égitesteket, melyeknek a tömege olyan óriási, hogy a szökési sebesség eléri a fénysebességet(300 000 km/s). Mivel semmilyen test nem képes fénysebességnél gyorsabban haladni, ezért az úgynevezett eseményhorizonton belül került testek nem képesek elhagyni a fekete lyukat (legalábbis további hajtás nélkül).


Forrás: Wikipédia

2008. nov. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
A szökési sebesség az a sebesség, amit el kell érni ahhoz, hogy elhagyhassuk az adott égitest gravitációs mezejét. Ez a Földnek pl. 40.320km/h. A fekete lyuknak pedig több, mint 1.080.000.000km/h(fénysebesség). Mivel a fénynél gyorsabban Einstein relativitáselmélete szerint nem haladhat semmi, ezért a fekete lyukból semmi nem távozik, ami egyszer oda bekerült. Még a fény sem, ezért nevezzük FEKETE lyuknak. (mivel azt látjuk feketének, ahonnak nem érkezik fény, a sötét dolgok azért is melegednek jobban, mert elnyelik a fény energiáját de ez gondolom magától értetődő) A kisebb fekete lyukak egy idő után (évmilliókban, milliárdokban értendő) viszont elpusztulnak, mert noha mindent elnyelnek, még a különféle sugarak nagy részét is, sugárzás formájában veszít a tömegéből. Annál több "anyagot" veszít így el, minél kisebb. A kisebbet persze nem méretben kell érteni, a fekete lyuknak csak tömege és forgási sebessége van. A sűrűsége szinguaritás (fizikailag kifejezhetetlen, végtelen, de mégsem) A fekete lyukak eseményhorizontja az a terület, amit elérve már nincs kiút. Arról én nem találtam eddig írást, hogy mi történik a fekete lyukban, minden bizonnyal az anyag, molekulák, atomok elvesztik anyagi mivoltukat, és nyers energiává alakulnak. Mivel minden végső soron energia, csak elektronokká, protonokká, fénnyé, sugárzássá, kutyává, kecskévé stb tömörülve. Nehéz elképzelni, hogy pl a Föld is 0,00000mittoménmennyi de nagyon kicsi méteresre zsugorodna ha fekete lyuk lenne, talán úgy könnyebb elképzelni, ha azt vesszük, hogy az atomok között is van távolság akkor is ha szilárd az anyag. Az atomon belül az elemi részecskék között is van távolság, és az azt alkotó darabok sm összetapadva vannak bizonyára. Szóval az anyag nagy része üresség, ezért tud hatalmas méretű dolog (csillag, bolygó) egy pontszerű valamivé zsugorodni. Szerintem.
2008. nov. 2. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyszerűen: a fekete lyuk egy baromi sűrű anyagú égitest, ami annyira erős gravitációs vonzást fejt ki, hogy a fény is "beleesik", nem tud elszökni róla. Ezért fekete lyuk. Amúgy vicces, mert anyagot sugároznak ki magukból...
2008. nov. 2. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nem anyagot sugárzik ki, hanem tömeg nélküli részecskéket.
2016. febr. 12. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
2016. máj. 31. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!