Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megakadt az emberiseg az...

Megakadt az emberiseg az evolucioban?

Figyelt kérdés

Egyiptom es a piramisok korat 4000 evvel ezelottre allapitottak meg. De egyre tobb a bizonyitek arra, hogy a piramisok mar ott voltak amikor az egyiptomiak letelepedtek es csak kisajatitottak a piramisokat. A piramisok valodi korat akar 8-12000 evvel ezelottre is becsulik.


Tegyunk volt a foldon civilizacio elottunk, de katasztrofa miatt megcsappantak es elorol kellett epitkezniuk. Velunk ugyanez megtortenhetne, lenne egy a katasztrofa es nem maradna az internet osszeomlana, nem maradna ember aki olyan egyszeru dolgot meg tudna csinalni mint pl. kivonni a C vitamint a paprikabol. Mindent elorol kellene kezdeni es ez bele telene 4000 evbe is mire a mai szintet elerjuk... es akkor megint tortenik egy katasztrofa es megint mindent "elfelejt" az emberiseg. Ez egy ordogi kor lenne?


2018. aug. 24. 13:23
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

"Az emberiség a technológiával függetlenítette magát az evolúciótól. Ahhoz, hogy ismét működjön, alapfeltétel a technikai civilizáció megszűnése."


Ellenkezőleg, az emberiség durván beavatkozik az evolúció természetes menetébe számos módon és ezzel különféle hatásokat eredményez, amiket fel sem lehet mérni, ráadásul még csak nem is foglalkoznak vele, legalább is a legtöbbjével, illetve nem kellő mélységben, csupán esetleg a felszín tanulmányozására szorítkoznak.

Milyen jellegűek ezek a beavatkozások?

Például a fejlődő technika tette lehetővé, hogy az európai ember elözönlötte az amerikai kontinenst, majd a fekete rabszolgákat áthurcolta Afrikából, aminek eredménye, hogy az őslakók száma drasztikusan csökkent, ellenben az afrikai származású emberek genetikai kódja nagy mértékben elterjedt, ha azt vesszük, hogy például a brazilok, vagy a mexikóiak genetikája mennyire kevert, szinte egy új, egy hibrid emberfajta keveredése történt meg, akik egészen messzire, más éghajlati övre kiterjedően elterjedtek, északra és délre, ahol nem őshonosak, így beláthatatlan következményei lehetnek ennek, főleg, hogy már Svédországban is jelentős számban vannak nem arra a környezetre evolválódott emberek.

Az eddigi tanulságok szerint és figyelembe véve a szaporodási tendenciákat, a négerek aránya rövidesen domináns lesz ezen a földrészen is, pedig nyilvánvaló, hogy nem a skandináv klímára vannak kifejlődve.

A jelenlegi viszonylag kis számuk nem jellemző, Amerikába is meglepően kevés rabszolga lett áthurcolva, ennek dacára jól láthatóan elterjedt az afrikai dominancia, akár mint mulatt, mesztic, vagy más kevert módon is.

Hogy ennek milyen evolúciós hátrányi lehetnek, az egyenlőre nem ismert, egyáltalán az ilyen jellegű keveredésé, mert akár a turizmus, az, hogy modern repülőgépekkel bárhová eljuthat szinte bárki, majd valamilyen szexuális kapcsolattal utódot hagyhat maga után akár a világ legtávolabbi részén is, ez szintén hatalmas változást okoz, amelynek lehetnek előnyös, de hátrányos következményei is.

Ne felejtsük el, hogy az amerikai indiánokkal főleg evolúciósan nem megszokott betegségek végeztek, de éppenséggel az is evolúciós beavatkozás, hogy Madagaszkáron meggyógyítják a modern orvostudománnyal a kialakult pestisjárvány betegeit, illetve közülük azokat, akik még gyógyítható stádiumban vannak.

Ebben az esetben úgy működik az evolúció, hogy a hiányos szelekció nem tünteti el a pestist és ez a technológiának köszönhető.

A két világháború is szörnyű technológiai beavatkozás volt, vegyük például a németeket, akik különösen megszenvedték.

Már az első világháborúban is számos jellegzetes germán genetikai kód tűnt el, de a következő generáció ifjainak a színe virágját irtatta ki Hitler a háborúval, legjobban így a németekkel kitolva, akiknek a genetikája szabályosan megroppant, bár a világ minden tájáról érkező későbbi győztes megszállók hagytak hátra életképes utódokat, ez mégsem pótolja a veszteséget, ami talán egész Európa dekadenciájának az okozója, mivel ezt a tömegmészárlást mások is megszenvedték valamennyire.

Bizony a technológia súlyosan beavatkozik az evolúcióba, most éppen csak megemlítem a génsebészetet, ami valószínűleg szükséges lehet a továbbiakban a túléléshez, de nem kívánok erre részletesebben kitérni, mert ezt lehet több szempontból nézni, akár a növény és állattenyésztés humán hatásait, viszonylatát, akár a közvetlen emberi beavatkozást, akár a bakteorológia hatását nézve, módosított genetikai hátterű gyógymódok kifejlesztésével.

Annak is van evolúciós vonzata, aminek látszólag éppen nincs és csupán azon vitatkozhatunk, hogy az éppen előnyös, vagy hátrányos a számunkra, de gyakran a közvetlen, illetve a rövid távú előnyök hosszú távon éppen pont hátrányosak lehetnek, de mindez, amit az alkalmazott technológiának köszönhetünk, az nagy mértékben befolyásolja így, vagy úgy az evolúciót.

2018. aug. 25. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 Alex Fly ***** válasza:
90%

@11: továbbra is fenntartom az állításomat.

Ha jól emléxem, az evolúció alapja a mutáció és a szelekció. Ebből a mutációk ma is vannak, sőt mondhatni az ember elég sokat tesz azért, hogy ezt fokozza.

Viszont a szelekció mondhatni teljesen leállt: egyrészt a túlélésre kevésbé alkalmas egyedek is életben maradnak (így a genetikai állományuk továbbra is az emberi génkészlet része marad), másrészt a túléléshez előnyösebb génállománnyal rendelkező egyedek egyáltalán nem biztos, hogy több utódot hoznak létre (vagy hogy egyáltalán utódjuk legyen), azaz ez a faktor nem fog elterjedni a faj génállományában. A változás mindkét oldalról meg lett akadályozva...

2018. aug. 25. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Tévedsz, mert a szelekció sem állt le, csak bizonyos körülmények között módosult, de nem kap mindenki rákot azonos körülmények között, vagy nem lesz infarktusa, csak egyeseknek.

Aztán nem csak a természetes kiválasztódás tartozik az evolúció mechanizmusába, hanem a génáramlás, illetve a genetikai sodródás is, szóval nem állt le az evolúció.

2018. aug. 25. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Az evolúciónak nem feltétele a szelekció, bármennyire is sokan erőltetik ezt a marhaságot. Az evolúció az öröklődő tulajdonságok gyakoriságának megváltozása a populáción belül. Én itt sehol sem látok szelekciót. Ahogyan az előbbi válaszoló is írta, van génáramlás, sodródás stb. Ezek mind képesek a gyakoriság megváltoztatására. Ami az evolúcióhoz kell: replikáció, öröklődés, változatosság. Egyébként sok esetben a neutrális evolúció dominál, persze később valószínű a szelekció megjelenése is. Az embereknél nem állt le az evolúció, de ezt már egy párszor tárgyaltuk itt is, szóval nem írnám le részletesen, de a lényeg, hogy az ideális populáció egyetlen feltétele sem igaz az emberi populációkra. Ezek közül a leginkább kérdéses általában a szelekció (bár nem értem miért...). Például az embereknél a szexuális szelekció nagyon is működik (így már ki is ütöttük a szelekció-mentesség és a pánmixis feltételeket).
2018. aug. 25. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
+ Azt gyakran elfelejtjük, hogy mi itt a fejlett világban valóban jól élhetünk az orvostudománynak köszönhetően, de a Föld teljes népességére nézve, sajnos ez egyáltalán nem igaz.
2018. aug. 25. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 Pombe ***** válasza:

@Kérdező: "De egyre tobb a bizonyitek arra, hogy a piramisok mar ott voltak amikor az egyiptomiak letelepedtek es csak kisajatitottak a piramisokat. A piramisok valodi korat akar 8-12000 evvel ezelottre is becsulik."


Semmi ilyesmire nincs bizonyíték! Pont ellenkezőleg.


Akik ezeket a marhaságokat kitalálják, azokról derül ki, hogy szimpla szenzációhajhász sarlatánok. Majd mutassál már be nekünk egy egyiptológust, aki nem röhögi körbe az állításodat. Robert M. Schoch kitalált mindenféle hantát a vízerózióról a Szfinx gödrében, amit a geológusok apró miszlikre cáfoltak, többek között Colin Reader geológus is.


[link]


Még ilyen légből kapott csillagképes marhaságokkal (meg hasonlókkal) próbálkoznak képzetlen újságírók, meg egyiptológiával életükben nem foglalkozott építészek, akik jobb híján így akarnak hírnévhez jutni, de más nincs. Világos és egyértelmű bizonyítékok állnak arra a rendelkezésre, hogy az általunk jól ismert derék egyiptomiak építettek ott mindent, és pontosan akkor, amikor azt mondják az egyiptológusok, és a bizonyítékok folyamatos előkerülése a mai napig is ezt támasztja alá egyre erőteljesebben.


Az ember esetén az evolúció nem állt le, hanem gőzerővővel zakatol most is. Semmilyen jelentősége nincs annak, hogy miképpen gyógyítgatjuk meg magunkat, meg ilyesmik. Érdekes, hogy kiirthatatlan az az elképzelés, hogy a szelekció az csak halált jelenthet, amikor bőven elég, ha csak a populációban jobban elterjed egy tulajdonság "lassan", és a régi kiszorul, de nem halál útján, hanem egyszerűen szaporább az új tulajdonság és kész. Ez ugyanolyan szelekció. És természetesen ott van valóban a neutrális evolúció is.

2018. aug. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Pombe ***** válasza:

#4: "Az evolúvió is csak egy elmélet mely nagyon népszerű lett..."


Tényleg? Pedig én azt tapasztalom az összes piaci halas-kofánál, meg itt is rengeteg tagnál, hogy irtózik a gondolattól, miszerint ő a majomtól származna. Te egy másik bolygóról jöttél ide?


Na és van tipped arra, hogy miért lett népszerű? - ha már így gondolod. Valami oka csak van! Tudod egy tudományos tézis nem egy ruhadivat, ami csak úgy tetszik az egyetemi tanároknak, meg kutatóknak. Tudsz még ilyen egetverő blődségeket mondani? Nézzük... ja! Tudsz.


#4: "...nagyon népszerű lett, és ezért ez a hivatalos verzió."


Tessék máshova menni a butasághírdetéssel. Ha valaki még azt sem érti, hogy mi az a tudományos elmélet, az ne a természettudomány rovatban jártassa a "száját".


[link]


Idézve: "Az evolúció - a fajok változása és közös ősből történő leszármazása - tény, ezt fosszíliák, anatómiai, fejlődésbiológiai, genetikai és egyéb megfigyelések lehengerlő mennyisége bizonyítja."


Mindjárt itt tisztázhatod is magadban a nem kevéssé hiányos tudásodat a tudományos elmélet fogalmával kapcsolatban is.


#4: "Sokan kételkednek benne"


Tényleg??? Pontosan kik? Sokat beszélgettél erről a helyi piacon a kofákkal, akik nem hisznek benne?


A vallási elvakultak vitatják csak, akiknek ez kötelező, egyébként szakmai körökben senki más. Maguk a kreacionisták csináltak egy felmérést, hogy kik kételkednek benne, és AZ EGÉSZ VILÁGBÓL jó ha ezer nevet össze tudtak kaparni, de nem szakembereket tisztán, hanem akár fogászokat, meg fizikusokat, meg más a témához tök hozzánemértő sarlatánokat, és ezek mindegyike vallásos tag, és szakember közülük jó ha negyede volt, de időközben jó sok leiratkozott erről a szégyenlistáról. A Lapos Föld elméletre több hülyét össze lehetne szedni a világból... :D


Ez az állítólag szerinted csak "elmélet" szintjén létező jelenség éppen itt mutatja be, ahogy létrehoz egy új tulajdonságot egy élőlényben és a darwini evolúció minden klasszikus részlete (replikáció ; variáció ; szelekció) a szemünk láttára működik detektálhatóan.


[link]


Láttál már farkast, ami féléből pl. mára egy tacskó alakult ki? Az is csak "elmélet"??? Mondd! Hogy lehet az csak "elmélet", amit látunk a saját szemünkkel? És amely jelenséget manapság már a mezőgazdaságban hasznosítunk akár új fajok létrehozatalához is?


#4: "lehet az is, hogy az ember nem ezen a Földön fejlődött ki persze nem biztos, semmi sem biztos mivel nem tudjuk."


Te nem tudod! Én tudom!


[link]


Több száz emberelőd leleten keresztül követhető végig, ahogy az ember kezd kialakulni, és itt láthatod ahogy folyamatosan nő az agyméret halálosan pontosan úgy, ahogy azt az evolúcióelmélet már akkor előre megjósolta, amikor még ezeknek a leleteknek híre hamva se volt.


Összefoglalva: [link]


Ott kb. az australopithecus (félig majomszerű és félig ember) korában már megjelennek az emberszerű szerszámok és azok egyre jobban fejlődnek az agyméret növekedésével együtt.


Netán ezek az egyre emberibb lények is egymás után jöttek ide a bolygódról? És hoztak az űrhajóikban egy halom kőszerszámot és szétszórták Afrikában, meg utána módszeresen mindenfelé, de az űrhajóikat meg hazaküldték, mint a jól betanított lovat???


Nem ártana átgondolnod ezt Einsteintől: "A világon két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos."

2018. aug. 26. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Egyébként több egyszerű modell is van, ami bizonyítja, hogy az evolúció tökéletesen működik szelekció nélkül. Mutatok egyet, ami talán az egyik legegyszerűbb. Haploid aszexuális populáció populációciklusa (szelekció nélkül):

Induljunk ki N egyedszámból és feltételezzünk két típust: A1 és A2. Ezek gyakorisága legyen pA1 és pA2. Innen ugye az egyedek száma NpA1 és NpA2, ahol pA1+pA2=1

A "felnőtté válás során" egyes egyedek elhaláloznak, ezért ne kell vezetnünk a túlélés esélyét: T

A felnőttkort megélők száma: NpA1TA1 és NpA2TA2

A populációban történhet migráció is, ha ezt is bevezetjük, akkor megkapjuk a felnőtt egyedek számát:

NA1(felnőtt)=NpA1TA1+NpA1mA1

NA2(felnőtt)=NpA2TA2+NpA2mA2

Az utódok mennyiségét a fekunditás (f) adja meg, plusz lehetséges az oda-vissza mutáció: n1=(A1->A2) és n2=(A2->A1) Innen következik:

fA1NpA1TA1+fA1NpA1=fA1NpA1mA1(TA1+mA1)

Így a következő generáció egyedszáma:

N'A1=(1-n1)fA1NpA1(TA1+mA1)+n2fA2NpA2(TA2+mA2)

N1A2=(1-n2)fA2NpA2(TA2+mA2)+n1fA1NpA1(TA1+mA1)

A gyakoriságaik pedig:

p'A1=N'A1/(N'A1+N'A2)=N'A1/N'

p'A2=N'A2/(N'A1+N'A2)=N'A2/N'

2018. aug. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 Pombe ***** válasza:

#15: "Azt gyakran elfelejtjük, hogy mi itt a fejlett világban valóban jól élhetünk az orvostudománynak köszönhetően"


Elnézést, de mi a bánat köze van a szelekció működésének ahhoz, hogy az orvosok meggyógyítanak minket?


Nem tudom, hogy miért tekintik ezt az "ember evolúciója megrekedt" hívők a Szent Gráljuknak. Mintha hullára tudnák naprakészen, hogy ezzel a mutációraktár zárolása megtörtént. Csak azért, mert egy minimális mennyiségű változási lehetőségének az orvosok az elejét veszik, amiről ráadásul azt se tudhatjuk, hogy ha megmaradna, akkor is lenne-e jelentősége.

Pl. a csimpánzok is akár kolóniáktól függően ténylegesen természetes gyógyszereket majszolnak, vagyis ott is több pusztulna el, ha nem lenne ilyen. Nem hinném, hogy a bonobókat halomra szelektálta volna a halál, mégis hihetetlenül intelligens lényekké változtak, és azt se hinném, hogy befejeződött volna az evolúciójuk (kivéve, ha az ember kipusztítja).


Töménytelen mennyiségű olyan esetről tudunk, amikor a kedvező környezeti változások hatására a durva szelektív viszonyok megszűntek (mintha csak orvosok segítettek volna ott), és az egyedszám megnőtt, de az új környezetek meghódításakor mégis felgyorsult az evolválás mértéke. Miben különbözik ez attól, mint amikor az orvosok egyre hatékonyabban gyógyítanak?


Azt se értem, hogy a fejlett orvostudománynak mi oka lenne olyan baromságra ragadtatni magát, hogy egy kedvező változási irányból a delikvenseket "kigyógyítsák".


Volt már olyan, hogy a fejlett orvostudományt megkérte egy retinális tetrakromát ember, hogy az átlagnál sokkal gazdagabb színárnyalatlátásából gyógyítsák ki???


Ha ez a tulajdonság kissé jobban terjed, akkor ezeknek csak egyszerűen kissé több hasonló utódot kell felnevelni, mint a hagyományos látásúaknak és totálisan észrevétlenül az ember mittudomén mennyi idő alatt már ilyen látású lesz átlagban.


Több genetikai változata is van pl. annak, ahogyan az emberek akár nagyon gyorsan is teljesen hagyományos evolúciós módszerrel alkalmazkodtak a magas hegyi életformához.


Volt olyan orvos, aki igyekezett kigyógyítani bárkit is ebből a kedvező változási folyamatból??? Vagy az új környezet meghódítása úgy történt, hogy halomra hullottak az emberek a hegyoldalban, de azért ők csak mentek felfele???


:D

2018. aug. 26. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
Én meg azt nem értem, hogy honnan vetted, hogy szerintem az orvostudomány iktatja ki a szelekciót xD Azt idézett mondatot arra írtam, hogy HA így is LENNE, akkor sem lenne valami effektív. De mivel NINCS, így ezért nem is probléma. Hogy mindenki értse a lényeget: mikor kimásztunk a vízből, akkor nem kezdtek el elpusztulni a vízben maradt halak. Az élőlények potenciálisan képesek az exponenciális szaporodásra, de ez mindig gátakba ütközik. Ekkor valóban kompetíció alakul(hat) ki a források hiánya miatt. Ennek megoldása, hogy az eltérő igényű típusokra pozitívan hat a szelekció. Jó esetben szép lassan niche szegregáció következhet be. Sehol nincs itt pusztulás.
2018. aug. 26. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!