Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor (tól) számít valaki...

Mikor (tól) számít valaki tudósnak?

Figyelt kérdés
Vagy milyen végzettség, cím után mondják ezt valakire? És honnan ered a kifejezés?

2018. szept. 10. 09:59
 1/7 anonim ***** válasza:
94%
Ez nem egy cím, ez egy köznapi elnevezés olyan emberre, aki magas szinten ért egy területhez, átlát mélyebb összefüggéseket, rendszerezi, akár kiegészíti azokat. Nincs éles határ a tudós és nem tudós között. A terület lehet pl. természettudomány, zene, történelem, irodalom, biológia, pszichológia, stb.
2018. szept. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
96%
Az első válaszhoz még hozzátenném, hogy a tudós nem csak egy nagy tudással rendelkező valaki (akadémikus), hanem valaki, aki kutat és publikál. Tehát nemcsak ismeri az összefüggéseket, hanem újakat is keres és ezekről érdemi vitát folytat.
2018. szept. 10. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
78%

Hasonló módon kéne működnie szerintem a művész kifejezésnek is, de ma már bárki művésznek hívhatja magát a megfelelő felsőfokú intézmény elvégzése után, függetlenül az asztalra tett produktumától.


Vannak olyan dolgok, amihez nem elég a papír.

2018. szept. 10. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
33%

Ja, meg egy bizonyos életkort el kell érni hozzá. Ha valaki csak 25 éves és vérprofi abban amit csinál senki sem nevezi tudósnak.

Ha viszont már ott vagy a 60-nál, akkor könnyebben ragasztják rád, de jó, ha a médiában is megjelensz néha.

Érdekessége a dolognak, ha olyan a szakterületed, ami javarészt elméleti dolgokban kutat-fejleszt-publikál, akkor tudósnak vagy mondható, ha ugyanezt egy kétkezi munkával éred el, akkor mesternek szólítanak.

Van még egy aspektusa ami talán furcsa lehet. Ha a kétkezi esztergályos leteszi a mestervizsgát , akkor már ki is írhatja, hogy "mester" , függetlenül attól, hogy jól végzi e a munkáját, azaz van egy papírja , de ez nem garancia semmire. A mestervizsgát elméleti alapon lehet letenni, aztán meg lehet nézni, hogy a 60 éves mestervizsgás szaki milyen munkát ad ki a kezéből, míg a 25 éves akinek nincs vizsgája, de gondosan dolgozik, az meg egy profibb munkát ad ki.

Ha ugyanez a séma érvényes a tudósokra is, akkor jobb, ha nem is szerez semmilyen papírt.

2018. szept. 10. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A tudós egy régről maradt kifejezés, mint az ezermester.

A mai megnevezésük inkább kutató, ha végzettsége/címe is van, akkor xy tudomány doktora, vagy professzor, MTA tagja stb.

2018. szept. 10. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A tudós tudományos kutatót jelent. Olyan valakit aki új tudományos ismeretekkel gazdagítja a tudományt, vagy új módon szervezi rendszerbe a már meglévő ismereteket.


A tudomány ugyanis: igazolt ismeretek gondolati rendszere.


A magyar "tudor" szó viszont a latin "doctor" megfelelője. Orvostudor vagy jogtudor olyan ember volt akit tanulmányai és alkotó munkássága alapján valamelyik egyetem e címmel felruházott.


Ma önálló tudományos munkára való alkalmasságot a PhD fokozat igazol.

2018. szept. 14. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Egy akadémikus professzor, Pungor Ernő a következőt mondta: "Én kutató vagyok. Tudós az a kutató, aki már meghalt."


Ő már tudós.


Én még sokáig szeretnék kutató lenni.....

2018. nov. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!