Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika, rezgőmozgások? SOS,...

Fizika, rezgőmozgások? SOS, egy ártatlan 11. es vagyok, aki nem ért semmit.

Figyelt kérdés

Kaptunk egy feladatot ebben a témakörben, ahol van egy olyan kifejezés, hogy a "dugattyú lökethossza". Ilyennel én sem órán, sem a könyvben nem találkoztam, és nem tudom, hogy hogyan tudnám ezt kiszámolni.

Megadott adatok: y0=5cm, f=600 1/s

Illetve a frekvencia az az omega? És akkor azt úgy kell kiszámolni, hogy 1/f?

A rezgésidő pedig gondolom nem a periódusidő...

Help, reménytelen vagyok. :D



2018. okt. 21. 21:29
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A lökethossz az a dugattyú alsó és felső állása közötti távolság. Vagyis lökethossz az amplitudó kétszerese.


Az omega a szögsebesség.


A periódusidő (T) (szerintem ugyanaz mint a "rezgésidő" bár így még nem hallottam): két azonos állapot között eltelt idő. Vagyis, hogy ha elindul a dugattyú akkor mennyi idő alatt tér vissza ugyanabba helyzetbe. Mértékegysége az idő, jellenzően másodperc (s)


A frekvencia: f=1/T

Vagyis, hogy egy mp alatt hányszor ismétlődik a folyamat.

2018. okt. 21. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
37%
Mi a feladat? A frekvencia 600 Hz. A rezgésidő 1/600 s. Az ω a szögsebesség, jelen esetben (600 * 2 π) 1/s.
2018. okt. 21. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
37%

A lökethossz a dugattyú két végállása közötti távolság lesz. Esetedben ez az amplitúdó kétszerese.


Az omega az a körfrekvencia, azaz 2*pi*f.


A rezgésidő és a periódusidő ugyanaz.

2018. okt. 21. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
37%
Bocs, körfrekvencia helyett szögsebességet akartam írni.
2018. okt. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Wow, köszönöm szépen, nem gondoltam volna őszintén, hogy ennyi hasznos választ kapok.

Csak kicsit össze vagyok keveredve, mert valamiért az omegához is odaírtam mértékegységnek, hogy Hz, ezért sem értettem igazán az egeszet.

Akkor az amplitúdó az az 5cm ugye?

És akkor a lökethossz az 10cm.


Kell még egy maximális sebességet számolnom, ami ha jól tudom; vmax= 0.05 m×3768 1/s (ometat)= 188.4 m/s


Illetve kell még egy kitérés-idő, és gyorsulás-idő és sebesség-idő függvényt ábrázolnom, de szerintem ez így már menni fog. Köszi mindenkinek!

2018. okt. 22. 11:48
 6/10 A kérdező kommentje:
Bocsi, a zárójelben omega t van, csak nem tudok írni. :D
2018. okt. 22. 11:49
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

ω = 2πf = 3770 1/sec, vagy másképpen rad/sec = radián per szekundum. De a radián igazából nem mértékegység, tehát az is "1", csak így szokták néha hangsúlyozni, hogy körfrekvenciáról beszélnek. Ugyanaz mint a Hz (hertz), de mégsem szokták rá használni, azt kizárólag a "sima" frekvenciára használják (f).

vmax = y0*ω = 188,5 m/s.

2018. okt. 22. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Oké köszi, tehát akkor jól számoltam.
2018. okt. 22. 18:07
 9/10 A kérdező kommentje:

Miért kellett lepontozni a válaszokat? Ha a drága lepontozó tud jobban segíteni, mint a válaszadók, akkor nagyon szívesen veszem a válaszát a kérdésemre. :D

Vagy akkor azt mondja, hogy szerinte mi a baj a válaszokkal.

2018. okt. 22. 20:57
 10/10 A kérdező kommentje:

Na srácok!!

Ma írtunk egy váratlan röpit, és igaz, hogy nem tanultam, csak megcsináltam ezt a feladatot, ez elég volt arra, hogy szerintem elég jól sikerüljön a doga.

Köszi mindenkineeek!!!!!!💛💛😽

2018. okt. 26. 16:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!