Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Búvárkodás közben miért...

Búvárkodás közben miért változik meg a búvár tüdejében lévő levegő nyomása/térfogata, amikor az nincs is közvetlen kapcsolatban a vízzel?

Figyelt kérdés
Például teleszívott tüdővel nem lehet emelkedni, mert ahogy csökken a nyomás, a tüdőben lévő levegő térfogata nő, és szétrobbanthatja azt. De nem értem mitől változik a nyomása, mert közvetlenül a víztől nem (hiszen csak közvetetten vannak kapcsolatban), a tüdőtől sem hiszem, mert akkor nem tudna kárt tenni benne.
2018. nov. 4. 23:50
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
49%

Egyik, talan fo ok, hogy az oxigen palackon van egy szabalyozo, ami eppen olyan nyomason adagolja neked a levegot, mint amilyen a kulso nyomas.


Masik pedig talan nem olyan jelentos de valamennyit biztosan szamit, hogy a ruha ami rajtad van azon keresztul a viz nyomast fejt ki a borodon at az osszes testfeluletedre egyforma erovel nyomja ossze es mivel az ember 60%-a folyadek borod legkulso retegeben biztosan megvaltozik a nyomas, ami terjedhet hiszen a ver aramlik benned az ereidben es szallithatja.

2018. nov. 5. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
86%
A körülötted lévő viz nyomása változik. igy a tüdödben tulnyomás keletkezik. Már pár méter mélyen se tudsz levegőt venni pl egy felszinre vezetett csövel. A tüdő nem alkalmazkodot ilyen igénybevételhez.
2018. nov. 5. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
89%

#2 Az a "pár méter" elég 60-80 centinek is ;-) Már az is olyan, mintha egy 60-80 kilós ember ücsörögne törökülésben a mellkasodon, miközben te a padlód fekszel.

Érdekes dolog, de ha lemerülsz a vízbe, úgy, hogy függőlegesben vagy, és az álladig ér a víz, akkor többnyire minden észrevehető nehézség nélkül tudsz még lélegezni. Ha egy kicsit lejjebb csusszansz, csak annyira, hogy az arcod az égnek tartva még épp kilegyen a szád, orrod a vízből (ez kb. 10 cm-t jelent lefelé a tüdődnek), akkor már érezhetően nehézkessé kezd válni a légzés.


Ha ebből az állapotból még 40-50 centivel lejjebb ereszkedsz, és egy csövön keresztül próbálsz lélegezni, az emberek többségénél már nem sikerülne, nem tudnának levegőt venni. Még plusz 20 cm pedig már a legedzettebbeket is próbára tenné.


Kérdező, mivel a tested, szöveteid kb. 99%-a víz és "szárazanyag" kombinációja, melyek egyike sem összenyomható (emberi léptékű erőkkel), ezért a víz és a tüdő fala közti "testburok" (izmok, erek (bennük a véreddel), csontok, stb.) csupán közvetíti a tüdőben lévő levegőnek azt a nyomást, amit a külső vízréteg fejt ki rá kívülről. Pont, mint amikor egy születésnap után leeresztett lufit (ami még meg van kkötve) próbálsz a kezeddel összenyomni, a lufigumi - (kvázi) összenyomhatatlansága révén - csak átadja a lufiban lévő levegőnek a kezed nyomását. Valamennnyit persze deformálódik közben, de a térfogatcsökkenés fő részét a lufiban - vagyis a tüdődben - lévő gáz fogja elszenvedni. És ez az a nyomás, amit a külső vítzréteggel szemben a tüdőd már nem tud kifejteni, ha kb. 50-60 cm-nél mélyebbre süllyed a vízben.

2018. nov. 5. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
77%

"De nem értem mitől változik a nyomása"

A nyomása nem változik, de a kívülről a mellkasra nehezedő nyomás igen. A kettő különbsége okozza a térfogatváltozást. Gondolj egy sima lufira. A benne lévő nyomás egyensúlyban van a légköri nyomással, pedig nincsenek közvetlen kapcsolatban. Ahogy felszáll, a külső nyomás csökken, ezáltal a belső levegő már ki tud tágulni, nincs ami ellentart neki.

Ahogy a mérlegnél is, a két tányérban lévő tömegek messze vannak egymástól, és mégis ha az egyikből elveszel, a másik emelkedni fog, pedig annak a tömege nem változott, csak az egyensúly borult fel.

2018. nov. 5. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
65%
A víz kívülről nyom téged, és az emberben nincsen olyan páncél, mint pl. egy tengeralattjáróban, ami ellenállna ennek. Tehát az összes belső szerveden nyomás van, és ezekből az tud összenyomódni, amiben levegő van.
2018. nov. 5. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 Wadmalac ***** válasza:
63%

A dolog esszenciája ott van az #5-ben.

Ha merülsz, visszatartott levegővel is kábé olyan a nyomás a tüdődben, mint körülötted a vízben.

A merülési mélységnek megfelelően a tüdődben levitt 1 baros levegő a tüdőddel együtt összenyomódik és ezzel követi a víznyomást.


HA palackkal merülsz, az mindig az adott mélységi víznyomásnak megfelelő légnyomást ad, hogy tudjál lélegezni. Ha mélyen teleszívod a tüdődet és azt visszatartva emelkedsz, a csökkenő víznyomás miatt a tüdőd relatív túlnyomás alatt lesz, ki kell eresztened belőle (esélyed nincs amúgy annyira benntartani, hogy szétrobbanjon, előbb eresztesz a szádon, de annyira vissza lehetne tartani, hogy már károsodást okozhasson).


Ha szabadtüdős merülést csinálsz, a tüdődben a fentről hozott levegő lesz, lemerülve összenyomódik, felmerülve vissza kitágul, nem lesz jelentős túlnyomás (illetve kicsi lesz, mert térfogatra több széndioxid lesz benne, mint amennyi oxigén kikerült belőle a vérbe, de ez nem jelentős plusz).


Gondolj bele, ha nem így lenne, a bálnák szülinapi lufiként pukkannának szét úton-útfélen. Az ámbráscet sok 100 méteres mélységbe is lemerül.

2018. nov. 5. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Tehát a baleset, ha jól értem azért van, mert mélyen a víz nyomja a testem, ami nyomás alatt tartja a tüdőmet, és nem engedi a levegőnek, (ami nagy nyomás alatt érkezik) hogy szétfeszítse, de a felszínhez közel a tüdőm egyedül nem olyan erős, hogy nyomás alatt tartsa a levegőt, és az szétfeszíti.

2018. nov. 5. 10:22
 8/30 dq ***** válasza:
54%

> De nem értem mitől változik a nyomása, mert közvetlenül a víztől nem (hiszen csak közvetetten vannak kapcsolatban), a tüdőtől sem hiszem, mert akkor nem tudna kárt tenni benne.


A nyomást az olyan puha dolgok mint mondjuk egy lufi fala, PET palack fala, emberi test, simán átadják az általuk elválasztott közegek között.


Nem tudom, hogy ezt direktben lehet-e látni, mindenesetre indirekt igen: ha mondjuk belül nagyobb lenne a nyomás, akkor a tartály falára erők hatnának, amíg ki nem egyenlítődik. Az erők meg elmozgatják a tartály falát, ha az nem elég erős/szilárd.


Szerintem lufival vagy PET palackkal ki tudod próbálni a jelenséget: ha a PET palack benyomódott a víz alatt, akkor kb akkora a nyomás benne, mint a vízben.


-- --


> Tehát a baleset, ha jól értem azért van, mert mélyen a víz nyomja a testem, ami nyomás alatt tartja a tüdőmet, és nem engedi a levegőnek, (ami nagy nyomás alatt érkezik) hogy szétfeszítse, de a felszínhez közel a tüdőm egyedül nem olyan erős, hogy nyomás alatt tartsa a levegőt, és az szétfeszíti.


Pontosan. Esetleg máshogy: a víz alatt egyszerűen _több_ (darabra és tömegre) levegőt szívsz a tüdődbe, mint normálisan. Mikor feljössz, akkor ezt ki kell fújnod.

2018. nov. 5. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 dq ***** válasza:

#3:

Az összenyomhatatlanság (sejtekben a folyadék, vagy a lufi fala) hogyan jön ide?

2018. nov. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
27%

Hát sok butaság elhangzott itt :)


Először is, ha palack nélkül merülsz, úgy, hogy csak a fent beszívott levegő van a tüdődben, akkor a tüdőben semmiféle nyomásnövekedés nem történik. Ugyanis ilyenkor is érvényes a gáztörvény: PV = állandó. Már pedig a tüdőd térfogata nem változik. Mert mitől is változna, ha a az azt körülvevő üreg, vagyis a teljes törzsed térfogata nem változik.


Képzelj el egy lezárt edényt, pl. egy befőttesüveget. Ha leviszed jó mélyre, attól a benne lévő levegő nyomása nem fog növekedni, mert nem változik a térfogata. Csak amikor már törik az üveg, vagy szakad a fedél.


A tüdőben lévő nyomás csak akkor tud változni, ha beszakad a mellkasod vagy hasfalad. De akkor már nem ez lesz a gondod. A mellkas pedig nem egy PET palackra hasonlít, hanem inkább egy erős vázra (bordázat), amit erős szövettel (bőr) vesz körül légmentesen. Ennek a kalickának a belsejében van valahol a tüdő. És amíg a kalicka és a bőr ellenáll (nem szakad), addig a tüdő a külső nyomásból semmit sem érzékel.


Szóval szabadmerüléskor nincs nyomásnövekedés a tüdőben, ezért a felmerülés sebessége sincs korlátozva.


Palackos merülésnél viszont valóban egyre nagyobb nyomású levegőt szívsz be, aminek az a következménye, hogy a véred

egyre több nitrogént old fel. Ha hirtelen emelkedsz, akkor ez a többlet nitrogén a vérből hirtelen szabadul fel, és embóliát okoz. Ebbe szoktak belehalni, nem a tüdő "szétrobbanásába". A tüdő már csak azért sem robbanna szét, mert ha túl naggyá válik benne a túlnyomás, egyszerűen kiengeded a szádon.

2018. nov. 5. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!