Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Statisztikus fizikában, miért...

Statisztikus fizikában, miért igaz, vagy igaz-e egyáltalán, hogy a mikroállapotok azonos valószínűségűek?

Figyelt kérdés
Gondolom az hülyeség, amit középsuliban tanítottak, hogy h-vonás nagyságú kis kockákra osztjuk a teret és azokban ugyanakkora valószínűséggel találjuk a érszecskéket. Vagy ez igaz? Vagy csak be lehet bizonyítani, hogy ez nem számít, és kicsi az eltérés? Lokálisan kicsi, vagy szatisztikusan nem számít? Hol lehet erről valami indoklást találni? És ez gázokra van csak így, mert úgy rémlik ezt ilyen általános elvként mondták ki.

2018. nov. 21. 18:45
 1/3 dq ***** válasza:

De, tök igaz. Maximum a tartály fala melletti kockákkal lehet gond, mert ott a tartály falának részecskéi bezavarhatnak.


Nem érzed igaznak? Miért?


Szerintem nagyon nehéz/eszközigényes a bizonyítása.

Valami olyasmit kell belátni, hogy ha van egy tetszőleges tartályunk, belerakunk n darab részecskét valamekkora bizonytalansággal a kiinduló állapotra nézve, akkor ez a bizonytalanság elég gyorsan szétterjed, és, a részecskék egyenletes eloszlásúak lesznek. Vagyis ez az egész egy kaotikus rendszer.

Én nem is tudnám belátni, szerencsére számomra intuitívan hihető az egész.


> Lokálisan kicsi, vagy szatisztikusan nem számít?


Na ez meg a másik. Lokálisan kicsi az eltérés a kockák között (az eltérés tart 0-hoz ahogyan az idő halad). Statisztikusan nem számít, hiszen a képletek műküdnek. De hogy ez utóbbi hogyan van bizonyítva, az számomra is rejtély.

2018. nov. 22. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Alice Calaprice által írt: idézetek Einsteintől című könyv mennyire megbítható? Mert az Einstein idézetek többsége úgy tudom, hogy fake. Ebben a könybnen ilyenek nincsenek?
2018. nov. 22. 15:09
 3/3 dq ***** válasza:
Wtf. Ha kérdésed van írd ki kérdésbe.
2018. nov. 22. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!