Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges, hogy a...

Sheral kérdése:

Hogyan lehetséges, hogy a gyorsulva táguló világegyetem sík szerkezetű maradhat a jövőben?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy a "sötét energia" a világegyetemet szétfeszítő erőként jelenik meg és az energiája kb 1J köbkilóméterenként. Tehát a világegyetem azért is tágul gyorsulva, mert a növekvő térfogatával arányosan növekszik a sötét energia szétfeszítő ereje, a gravitációs erő pedig a növekvő távolságok miatt egyre gyengébben nyilvánul meg visszahúzó erőként.


1. Tekintve, hogy a fizikusok úgy számolják, hogy a világegyetem ennek ellenére a zárt és a nyíl állapot határán, úgynevezett "sík szerkezetű" fog maradni, mi az, ami meggátolja, hogy a sötét energia dominánssá válása ellenére a világegyetemben anyaga ne szóródjon szét a végtelenbe és váljék nyílt szerkezetűvé?


2. Ha jó értem, a sötét energia mennyisége a semmiből növekszik, amiből nekem úgy tűnik, hogy a világegyetem teljes energiamennyisége növekszik. Ez így van, vagy valójában állandó?



2018. dec. 3. 10:19
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
52%

"mi az, ami meggátolja, hogy a sötét energia dominánssá válása ellenére a világegyetemben anyaga ne szóródjon szét a végtelenbe és váljék nyílt szerkezetűvé?"

hm, ha jól tudom, semmi és ez az egyik feltételezett vége az univerzum létének.


"Ha jó értem, a sötét energia mennyisége a semmiből növekszik, amiből nekem úgy tűnik, hogy a világegyetem teljes energiamennyisége növekszik. Ez így van, vagy valójában állandó?"

Istenigazából csak akkor jelenthetnénk ki, hogy a sötét energia a "semmiből" keletkezik, ha biztosra tudnánk, hogy zárt termodinamikai rendszer az univerzum.

Nem tudom, mi a pontos magyarázat a sötét energia növekedésére, de mi van, ha simán fordított arányban áll az entrópiával?

2018. dec. 3. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
A sötét energia elnevezése megtévesztő tud lenni. A sötét energia a tér azon tulajdonsága miszerint a tér még több teret hoz létre. Az újabb tér még több teret hoz létre és ez exppnenciálisan növekszik. Azt hogy ez miért van nem tudjuk így jött létre az univerzum. Az anyag szétszóródását a gravitáció tartja vissza. Viszont ez csak galaxiscsoportoknál igaz jelenleg mint amilyen a miénk is a Lokális csoport. Ha ez nem változik meg akkor a sötét energia elkezdi széttépni a dolgokat: először a galaxisokat és a nagyobb fekete lyukakat (pl Saggitarius A) később a naprendszereket, csillagokat és bolygókat. Ezeket a gravitáció tartja egyben. Ezek után szétszedi azokat a dolgokat amelyeket nem a gravitáció hanem az elektromágneses erők vagy a gyenge és erős kölcsönhatások tartanak egyben. Ezzel mindent szubatomi részecskékre szed szét. Eddigre a tágulás mértéke akkora lesz hogy még a fénysebesség sem elég gyors hogy leküzdje. Nincs több reakció és ezzel az univerzum eléri az entrópia legmagasabb értékét.
2018. dec. 6. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#2


Ennek fényében nem világos a számomra, hogy a fizikusok miért számolgatják a világegyetem sorsának alakulását abból a szempontból, hogy zárt, köztes vagy nyílt szerkezetű lesz-e a jövőben. Egyedül a nyílt lehet a helyes válasz amennyiben a szemléletedet elfogadjuk.


Továbbá miért esik hamarabb áldozatul egy fekete lyuk ennek a hatásnak, mint egy naprendszer? Azaz paraszti logikával a bolygókat pályán tartó erő kisebb, mint egy csillagot összetartó erő. A csillagot összetartó erő pedig kisebb, mint egy fekete lyukat egyben tartó erő, tehát fokozatos gyengülés esetén a gyengébb gravitációs hatások fognak hamarabb felbomlani.

2018. dec. 7. 13:26
 4/5 dq ***** válasza:

> „Ennek fényében nem világos a számomra, hogy a fizikusok miért számolgatják a világegyetem sorsának alakulását abból a szempontból, hogy zárt, köztes vagy nyílt szerkezetű lesz-e a jövőben. Egyedül a nyílt lehet a helyes válasz amennyiben a szemléletedet elfogadjuk.”


Annyira sokat nem kell számolgatni. Nyilván azért számolnak, mert nincs jobb dolguk. #2 "szemléletére" meg sokat ne adj.

2018. dec. 7. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kettohöz egy megjegyzés: A nehéz fekete lyukak semmisülnének meg UTOLJáRA a sötét energia miatt, szóval rossz a sorrended. Más: a sötét energia a jelenlegi modellek alapján egy negatív energia. Mivel az energia is a tömeg egy formája, és vice versa a sötét energia mivel negatív elojelü mindig taszít vagyis lényegében "antigravitációt" hoz létre. Ezért gyorsítja, nem pedig lassítja a tágulást. Minél több "kerül be" belole a megfigyelheto Univerzumba az annál gyorsabban tágul, mert annál inkább csökkenti a rendszer össztömegét, vagyis ezáltal az átlagsuruségét is, aminek kövretkezménye hogy egyre kevésbé tudja fékezni a tágulást a gravitáció.
2020. febr. 13. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!