Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » PH számítás, hogyan?

PH számítás, hogyan?

Figyelt kérdés

Üdv!


Szeretném megtudni, hogy mekkora mennyiségű 20%-os ecetsavat kell hozzáadnom 20L vízhez, melynek PH-ja 7.0, hogy 6.0 PH értékű vizet kapjak.


Hogyan számoljak?



2018. dec. 26. 15:46
 1/5 anonim ***** válasza:
Elnézést hogy visszakérdezek, de maga a számolás kellene valami kémia feladathoz/ZH dolgozathoz, vagy pedig csak magára a számra lenne szükséged valamilyen házi praktikához? Mert szívesen leírom hogyan számoltam ki, de ez nem könnyű számolás még egyetemen, kémia szakon sem. Az eredmény viszont az, hogy nagyon picike mennyiség kell belőle, még úgy is hogy 20 liter a víz, még úgy is csak 0,00633 gramm 20%-os ecet jön ki megoldásul, ami még egy cseppnél is kevesebb, otthoni eszközökkel ekkora mennyiséget ki sem lehet mérni. Én azt javasolnám, hogy szerezz valami cseppentésre alkalmas eszközt, mondjuk egy szemcseppet, és annak a cseppentőjét használva adj egy csepp ecetet a 20L vízhez, de csak akkor, ha nem fontos a pontosan 6-os pH érték, mert ezzel a módszerrel valahol 5 és 6 között leszel inkább.
2018. dec. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!


Wow így elsőre elég hihetetlenül hangzik, hogy kevesebb mint 1 csepp kell bele és megváltozik a 20L víz ph-ja :D

Akvárium (üres) víz egyébként.


Ha van időd légyszíves vezesd le nekem, talán később jól fog jönni. Igaz nem vegyész mérnök vagyok, hanem mérnökinfós, de csak felfedezem benne a logikát :D


Egyébként az a baj, hogy az akváriumom 7 feletti ph-val rendelkezik, és mivel csapvíz így kemény is.

A növényeknek Co2-re lesz szükségük, amit diffúzor segítségével juttatok a vízbe. Viszont nem lesz megfelelő a vízben oldott co2-ha kemény a víz és magas a ph.

2018. dec. 26. 17:39
 3/5 A kérdező kommentje:

Kicsit furcsállom még mindig az eredményt.

Egy 1l 20%-os ételecetben, hány gramm ecet van?

2018. dec. 26. 17:45
 4/5 anonim ***** válasza:
Tudom hogy furcsa, én még emlékszem az első pH számolásaimra amikor ezt a témakört tanultam, én se hittem el. De ha belegondolunk abba, hogy a pH skála logaritmikus (pH= -lg[H+] ahol [H+] az oldat proton, vagy kicsit pontosabban oxóniumion-koncentrációja), akkor ebből már látszik, hogy a 6-os pH nem más mint 10^-6 mol/dm3 koncentrációt jelent, vagyis 1 dm3 vízben (ami egy liter) 0,000001 mol proton kell hogy benne legyen. Mivel az ecetsav gyenge sav, ezért azt a kérdést megválaszolni, hogy mekkora savkoncentráció esetén lesz ekkora oxóniumion-koncentrációd, az már egy elég nehéz feladat, de hidd el nekem, 3 éve tanítom ezt a tárgyat az egyetemen, és a válasz 1,056*10^-6 mol/dm3-es ecetsavtartalom, vagyis 1 liter vízbe 0,000001056 mol ecetsav kell, ezt szoroztam hússzal, majd átszámoltam grammba, ami 0,001267 gramm, de mivel csak 20%-os az ecet, ezért ebből ötször ennyi kell. Vadul hangzik tudom, de a pH skála már csak ilyen. A logaritmikus összefüggés miatt az 1 és 2 között sokkal nagyobb a különbség mint 6 és 7 között, ez a 10^-6-os koncentráció annyira apró hogy ezt inkább pufferoldatokkal szoktuk elérni a laborban. Egyszer volt is egy ilyen kísérletünk az egyetemen, hogy desztvíz pH-ját megmértük és 1 csepp savra már 4-5 közötti értéknél jártunk. Amikor meg már elértük a 2-es értéket, úgy kellett lapátolni a savat mire lement 1-re :D
2018. dec. 26. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"A növényeknek Co2-re lesz szükségük, amit diffúzor segítségével juttatok a vízbe. Viszont nem lesz megfelelő a vízben oldott co2-ha kemény a víz és magas a ph."


Mivel a keménységét a rendszernek nem csökkented, az ecetsav adagolástól a problémád nem oldódik meg. Vegyél ioncserélt vizet, és lágyítsd az akváriumod vizét.

[link]

Olyan ioncserélt vizet vegyél, amin akvárium piktogramm is van! Ha a víz felét lecseréled, akkor a CO2 adagolás hatására majd savanyú lesz a vized. A kemény víz pufferel is, ne ecetezd az akvárium vizet!

2018. dec. 28. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!