Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy emlékezik az agy illatokra?

Hogy emlékezik az agy illatokra?

Figyelt kérdés

Valamelyik nap eszembe jutott egyik ex barátom. Ez volt vagy 10 éve, de amint rágondoltam, éreztem az illatát, nem felejtettem el. Aztán elkezdtem más dolgokra gondolni. HElyeknek az illatára, mind megjegyeztem őket.


De amikor az ember visszagondol, akkor képek jönnek elő, amiket elraktárolt a memória. Ami valamennyire felidézhető könnyen, de egy illat azért mégsem ugyanolyan. Hogy emlékszik az agy vissza az illatokra?


Különös dolog :)


2010. jún. 28. 17:23
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

????

talán ahogy megy az illat ingere azt hopzzárendeli egy képhez és ha régről eszedbejut akkor mindent előszed és az illatot is és az az inger ott is van.?????

2010. jún. 28. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ez eddig oké. De a kép egy kép, egy megfogható, fizikai dolog volt, de az illat csak egy illat.


Hozzárendelés rendben is van, de igazából az érdekelne, hogy az agy hogy rögzít valamit, ami halmazállapotát tekintve gáz és szinte semmi(színtelen)? Bocs, de nme tudom érthetőbben megfogalmazni... csak sztem a fejünkben az emlékek/képek nem egy kaliberűek az illatokkal

2010. jún. 28. 19:14
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon képekben gondolkodsz - de az agy nem. Mindent úgy idéz fel (hangokat, illatokat, érzéseket is), ahogy rögzítette.
2010. jún. 28. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Furán gondolkodsz :) de nem baj.


Az agy amit érzékelni tud (hisz minden "érzékelést" az agy dolgoz fel), azt nyílván megjegyezni is meg tudja, hamár egyszer feldolgozni, meg az érzést létrehozni képes volt.


Ugyanígy van ez a látással, hangokkal, ízekkel, illatokkal, tapintással.


Miért furcsább, hogy emlékszel egy illatra, mint az, hogy emlékszel milyen megsimogatni egy macskát, vagy emlékszel a citrom ízére, arra ahogy égeti a nap a bőröd, vagy az érzésre ahogy hintázol... Egyik sem megfoghatóbb dolog az illatoknál szerintem. :)

2010. jún. 28. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Az illatokra egy olyan agyi régió emlékezik, ami az érzelmekkel is foglalkozik. Így az illatok könnyebben kapcsolódnak az érzelmekhez, mint más érzékleti élmények.
2010. jún. 29. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az agy nem fényképalbum :) és a memóriád nem képeket raktároz. A vizuális memóriád sem. Inkább "újrarajzolja" őket, ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni. Éppen ezért is annyira könnyen megtéveszthető az emlékezet.

De nem is csak vizuális memóriád van...


Nem teljesen értem, mi a problémád azzal, hogy nem csak vizuális ingereket tudhatunk felidézni. Dallamokra is emlékszel, pedig azokat sem látod.


Az idegsejtek szempontjából a szagok nem megfoghatatlanabb dolgok, mint a fény vagy a hanghullámok. Vannak olyan receptorsejtek, amiket bizonyos hullámhosszúságú fénnyel lehet ingerületbe hozni (ők a retinádon laknak), és vannak olyanok, amiket meg bizonyos kémiai anyagokkal való érintkezésel (a nyelveden és a szaglóhámban...).


Aztán a bejövő infót az agyad szépen feldolgozza, ez a dolga. És esetleg elraktározza későbbi hasznosítás végett... semmi fotóalbum, csak szinapszisok meg receptorok... pont annyira vizuálisak, mint amennyire illatosak ;) persze nem az egész agyad foglalkozik minden szinten az összes információval, mindennek megvan a maga helye.


Mint mondjuk egy könyvelő cég, aki változatos profilú és méretű cégeknek könyvel.


Viszont az is igaz, hogy nem véletlenül merült fel benned a gyanú, hogy a szaglás valahogy "kilóg" a hallás, látás, tapintás érzékszervek közül. A legtöbb ember tényleg nem tud "szándékosan" felidézni szagokat, és úgy elképzelni őket, ahogy egy látott képet vagy hallott hangot. Talán mert "ősibb", mint mondjuk a tudatosság. És abban is különbözik, hogy jóóó alaposan össze van kötve az agyadnak azzal a részével, ami az érzelmekért felel. Úgyhogy ezért van, hogy erős érzelmeket idéző emlékek mégis előhozhatnak illatokat is, meg fordítva, illatok emlékeket...

2010. jún. 29. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

"Viszont az is igaz, hogy nem véletlenül merült fel benned a gyanú, hogy a szaglás valahogy "kilóg" a hallás, látás, tapintás érzékszervek közül. A legtöbb ember tényleg nem tud "szándékosan" felidézni szagokat, és úgy elképzelni őket, ahogy egy látott képet vagy hallott hangot. Talán mert "ősibb", mint mondjuk a tudatosság. És abban is különbözik, hogy jóóó alaposan össze van kötve az agyadnak azzal a részével, ami az érzelmekért felel. Úgyhogy ezért van, hogy erős érzelmeket idéző emlékek mégis előhozhatnak illatokat is, meg fordítva, illatok emlékeket..."


Ez tetszett :)


Valóban, nem is gondoltam a zenére, tapintásokra, vagy ízekre sem... csak emlékekre, amik kép formájában jöttek.


Köszi, sokat tanultam :)

2010. júl. 1. 12:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!