Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Bibliában leírt Paradicsombó...

A Bibliában leírt Paradicsomból való kiűzetés a vadászó-gyűjtögető életmódról földművelő életmódra való áttérésről emlékezik meg, amire talán még emlékeznek régi mondákból a Bibliai történetek szerzői?

Figyelt kérdés

A vadászó-gyűjtögető ősembereknek hasonló életük volt, mint Ádámnak és Évának a Paradicsomban. A természet dúskált a mindenféle vadállatban és vadon növő, de ehető növényben, a mai értelemben nem kellett dolgozni, csak vadászni az állatokra és gyűjteni a növényeket, és ideiglenes menedékhelyeket keresni.


Pár millió évnyi így élés után annyira elszaporodtak az emberek és annyira megritkult a föld állat és növényvilága, hogy át kellett térni a jóval több munkával járó földművelésre és állattenyésztésre, hogy az emberek állandó táplálékforrást tudjanak biztosítani maguknak. Ezáltal egy jóval több szenvedéssel és kötelezettséggel járó életforma jött létre.


2011. aug. 11. 23:55
 1/6 anonim ***** válasza:
83%

Szia!


Nagyon sok ponton sántít ez az elmélet. Először is Éden kertjét azért kapta az ember, hogy idézem: "művelje és őrizze azt." Vagyis már a Teremtéstörténetben találkozunk a földművelés fogalmával. Másrészt az Édenben az első emberpár nem vadászott, mert az Isten táplálékul "minden maghozó fűvet, és minden fát, amelyen maghozó gyümölcs van" rendelt el.


Harmadrész a Biblia szerint az ember teremtése kb. 6000 évvel ezelőtt történt.


Üdv. Péter

2011. aug. 12. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia!


Én nem vagyok hívő, a Bibliát egyenrangú történetként kezelem a sumér Gilgames-eposszal, a finn Kalevalával, az ősmagyarok legendáival és a hindu szentírással.


Úgy gondolom, hogy a korai bibliai történetek sivatagi szemita törzsektől származnak, akik eleinte nomád életmódot éltek, hasonlóan, mint most a Nyugat-Szaharai berberek. Ezek aztán áttértek a félnomád legeltető, majd a földművelő életmódra.


Ahogy sok más népnek, nekik is van egy eredetlegendájuk (a teremtés) majd egy olyan legenda, történet, ami elmeséli, hogy a teremtésük után hogyan jutottak el jelenlegi állapotukhoz.


A későbbi földművelő, kemény munkával élelmet termelő generációk nyilván Aranykorként emlékeztek vadászó-gyűjtögető őseik életmódjára és így született a Paradicsomból való kiűzetés legendája.

2011. aug. 12. 00:21
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"Én nem vagyok hívő, a Bibliát egyenrangú történetként kezelem a sumér Gilgames-eposszal, a finn Kalevalával, az ősmagyarok legendáival és a hindu szentírással."


Ember! Akkor miért nem a 'Tudományok / Társadalomtudományok, Bölcsészet kategóriában tetted fel a kérdésed. Itt olyan emberek fognak válaszolni, akik valószínűleg nem az ősmagyarok legendáival vetik egy kalap alá Isten igéit.


A teremtést éppúgy nehéz összehozni az evolúcióval, úgynevezett réselmélet szerint (egy nap x millió év), mint az Édent az ősemberrel.

Nehéz lenne, mert a teremtésnél is például a harmadik napon teremtette az Úr a növényeket (Nap nélkűl) majd a Napot csak utánna teremtette a negyedik napon. A növények is elég árvákul lehettek a bogarak, rovarok nélkűl, amit 'csak' az ötödik napon teremtett.


Éppígy az Édenben Isten parancsa, hogy művelni és őrizni kell a földet. Művelni. Ez nem a kiűzetés után lett. Az Édenben ráadásul a legkevésbé sem a vadászat volt az élelemforrás, hanem minden maghozó növény, azt a bizonyos egyet eltekintve.


Üdv

2011. aug. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
58%
Hasonlóan érdekes elméletet találhatsz a kiűzetésről és a bábeli nyelvzavarról (csak summér alapokon) Neil Stephenson: Snow Crash című regényben!
2012. ápr. 17. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Hát, én az édent nem úgy képzelem el, hogy életemet kockáztatva botokkal, csapdát ásva, csapatban marhára vadászok....dehát, kinek mi az élvezet... Az ideiglenes menedékhely sem hangzik biztatóan. De tényleg, kedves kérdező, mégis gyakorlatilag hogy néz ki ez az édeni könnyű vadászgatás?
2012. nov. 16. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A te elméleted is tetszik, és én is megrágtam már ezt az analógiát korábban, és igencsak elképzelhetőnek tartom.


De van egy másik elméletem is: A történetben benne foglaltatik a jó és a rossz tudásának fája, gyümölcse.

Egyszerüsítve: az ember saját magának okozza a szenvedést, mely annak a következménye, hogy olyan tudásnak van birtokában, amelynek egyik faj sem a földön. Ismerjük tetteink hosszútávú következményeit. A veszélyeket, amik ránk leselkednek. Sorsunk, és szeretteink sorsának várható alakulását. A kényszert, hogy minél hosszabb távon, és minél magasabb színvonalon gondoskodjunk utódainkról.

Ezek rengeteg szorongást szülnek bennünk, ami tulajdonképpen maga a bibliai szenvedés.

Az eredendő bűn pedig nem a tisztátalanság, hanem maga a tudás. Az a tudás, ami minket emberré tesz.

Ez pedig nem feltétlenül rossz dolog, a bibliában ez nincs is leírva. Az van leírva, hogy az ember szenvedni fog. Hogy mindennek ára van.

A tudás a szenvedésért cserébe.

Egy állat nem gondolkozik azon, hogy vajon hány hónapig él még. Egy állat boldog. Cserébe alig képes saját sorsát befolyásolni.

2013. máj. 1. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!