Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hagen Poiseauille és kontinuit...

Hagen Poiseauille és kontinuitási törvény. Nem világos. Kérdés lent?

Figyelt kérdés

A kontinuitási egyenlet azt mondja ki, hogy zárt rendszerben a térfogati áram mindenhol azonos, ezért ha csökken a cső keresztmetszet, akkor nő az áramlás sebesség, hogy fenntartsa a konstans áramerősséget.

A Hagen-P. pedig azt, hogy az áramlás intenzitása arányos a sugár negyedik hatványával, tehát ha nő az átmérő, akkor az áramlás intenzitása sokszorosára emelkedik.


Viszont ha a sugár nő, akkor a keresztmetszet is nő, ami az áramlás sebességét csökkenti, szóval a térfogtati áram intenzitása nem állandó? Nem értem.


Ja és nem fizika szakos vagyok, hanem orvosis és ezért nézhet valaki teljesen hülyének is.


2019. jan. 14. 10:36
 1/2 A kérdező kommentje:
Előre köszi a válaszokat
2019. jan. 14. 10:36
 2/2 anonim ***** válasza:

A Hagen–Poiseuille-törvény arról szól, hogy minél vastagabb egy cső, annál több folyadékot lehet rajta átnyomni adott nyomáskülönbséggel (amit józan paraszti ésszel is gondolnánk, annyi az extra, hogy pontosítja, mennyivel). Viszont ez kifejezetten olyan csőre működik, aminek a keresztmetszete végig állandó, ezért van benne csak 1 darab R betű.


A kontinuitási egyenlet akkor jön, ha a cső keresztmetszete megváltozik (A1*valami1 = A2*valami2), és ugye ilyenkor a nyomások is mások lesznek, stb. Például ha nagyon összeszűkül a cső (és már nem bírja elvezetni a vastag rész folyadékáramát), akkor nő a nyomás a szűkületnél, és lassabban fog menni a vastag részben a folyadék, mert a nyomáskülönbség csökken (ha mi továbbra is ugyanolyan nyomáson visszük be a folyadékot a másik végén). Tehát az áramlás lassabb lesz, de a térfogati áram ugyanakkora a két szakaszban.


Még annyi kiegészítés, amit nem szabad elfelejteni, hogy a Hagen–Poiseuille-törvénynek sok feltétele van: legyen hosszú a cső, állandó keresztmetszetű, az áramlás legyen lamináris,…

[link]

Viszont a kontinuitási törvény nagyon általános, annak (térfogatáramra felírva) lényegében csak annyi a feltétele, hogy a folyadék legyen összenyomhatatlan (legalábbis ha párkeltés és annihiláció csak a folyadék részecskéinek kicsi részével történik, ami a földön a részecskegyorsítók és atomreaktorok/-bombák kivételével egészen biztosan teljesül mindenhol).


Röviden:

A Hagen–Poiseuille egymástól független rendszerekről (csövekről) szól, és az a lényege, hogy minél vastagabb a cső, annál több folyadék tud rajta átmenni; a kontinuitási pedig EGY darab zárt „csőről” (esetleg elágazó csőrendszerről), aminek változhat a keresztmetszete, és az lényege, hogy a térfogatáram állandó benne. (Ha összenyomhatatlan a folyadék.)

2019. jan. 14. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!