Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Newton-törvényeit miért...

Newton-törvényeit miért hivjuk Newton axiomáinak?

Figyelt kérdés
Én úgy gondolom, hogy azok törvények, melyeket felfedezünk. Az axióma szerintem egy önkéntes választás kéne, hogy legyen. Nem gondolom helytállónak, ugyanis a világ 1féle

2018. dec. 20. 21:37
1 2
 1/13 TR75 ***** válasza:
86%

A törvények léteztek korábban is, csak nem írta le azokat senki.

Azért axiómák, mert alapvető igazságok, alaptörvények, ezekre épül a fizika.

2018. dec. 20. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
50%

Axiómáknak azokat a tételeket nevezzük, amelyekből levezethető az adott terület összes egyéb tétele. Newton 4 törvényéből levezethető a klasszikus mechanika összes tétele (energiamegmaradás, perdülettétel stb), tehát axiómák.


Lehet a mechanikát másképp is tárgyalni, olyankor mások az axiómák (pl. lelegkisebb hatás elve)

2018. dec. 21. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Baluba ***** válasza:
76%

Az előző választ azzal egészíteném ki, hogy ha a természetről és a világról beszélünk, megfogyelésekről és ebből levont következtetésekről, akkor jogos az aggályod.

Viszont a fizika jelenleg nem így működik, nem így akarjuk, hogy működjön. A Newton-törvényeket áttettük egy elméleti "helyre", amit fizikának nevezünk, és kineveztük őket axiómáknak. Levezetünk belőlük egy csomó dolgok, választunk még néhány axiómát, és ezt a modellt tekintjük a valóságot legjobban leírónak (vagy éppen elégségesen jól leírónak, ha már a klasszikus fizika vs modern fizika vonalra gondolunk).

2018. dec. 21. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 dq ***** válasza:
34%

> "Én úgy gondolom, hogy azok törvények, melyeket felfedezünk. "


Miért gondolod úgy, hogy te tudod egy szó jelentését, míg azok, akik ezt használják, nem tudják? Nem fura ez neked egy kicsit?

2018. dec. 21. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
33%

Nem neveztünk ki semmit, legkevésbé axiómát.


A tudományban egy gondolatból következtetéssel, és a korábbi gondolatok felhasználásával jutunk a következő gondolatra. Ezt nevezzük bizonyításnak, a természettudományokban figyelhető meg jól, de minden más tudományra is igaz, csak talán rejtettebb.

Ha az a gondolatmenet igaz, logikus a megfigyelés, hogy ez egy hierarchikus rendszer, akkor pedig van iránya. Egy későbbi igazság, mindig egy korábbiból következik, bizonyos szabályok betartásával. Ám ekkor jogos a kérdés, hogy meddig menjünk visszafelé. Nos addig, míg van "vissza". Azt is megfigyelhetjük, minél visszább megyünk, annál egyszerűbb magától értetődő dologról van szó. Egyszer csak eljutunk oda, ami nyilvánvaló. Vagy annak véljük. Ha néhány ilyen nyilvánvaló, mindenki számára egyértelmű tényt összeszedünk, azokból következtetésekkel felépíthetjük az egész világot. Na ezeket a nyilvánvaló dolgokat nevezzük axiómáknak. Olyan dolognak, amit senkinek sem kell bizonygatni, azonnal nyilvánvaló számára.

Annyit érdemes tudni még, sokféle nyilvánvaló dolog van. Tehát kiválaszthatunk párat, amiből felépíthetjük a világunk össze szabályát, de kiválaszthatunk esetleg másokat is, ekkor is felépíthetjük, csak valami több ismeretre teszünk szert. Vagy inkább másra.

Ezt tette Bolyai János, mikor a 2000 éve elfogadott Euler axiómák közül (amiből felépítették az egész geometriát) egyet lecserélt és megalkotta a Bolyai geometriát.


Newton egy addig milliószor használ dologban fedezett fel szabályt és okszerűségi viszonyt. Van egy erőnk, ha ez hat egy tömegre, az meg fogja változtatni mozgását. Ha meg nem hat rá erő, akkor úgy marad. Az ősember se gondolta, hogy a szekér magától megy, tehát saját erejével húzta. Azt is tudta, ha ott hagyja (és nem kötik el), másnap is ott lesz. Amit nem tudott, hogy ez egy összefüggés, amivel számolni lehet. Newton ezt ismerte fel. És megalkotta a számolás módját. Mivel ez a tény (hogy az erő hatására a tömeg helyzetet változtat, erő nélkül meg nem) mindenki számára abszolút nyilvánvaló, nem kell magyarázgatni, bizonygatni, ezért ezt axiómának tekinthetjük. Ezért nevezzük a newtoni törvényeket axiómáknak is.

2018. dec. 21. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Alapvetően azért tettem fel a kérdést mert bennem az axióma és a törvény mást jelent.

Axiómának azt gondolom, amit gondolati úton felteszek, és levezetek belőle valamit (lásd az általad említett Bolyai-matematika.)

Viszont úgy gondolom a fizikában nem önkényesen hozunk létre axiómákat.


Kísérleti úton megfigyelek jelenségeket, melyeket induktív úton általánosítok és ezeket törvényekben foglalom.


Nekem az axióma szó azt sugallja, hogy ez egy önkényesen megválasztott rendszer, azonban ezt tévesnek gondolom mert a természet egy féle.


Ráadásul a természettudományokban nincs is bizonyítás, hiszen falszifikálhatóság van. Azaz egy állítás nem bizonyítható, azonban cáfolható. (Hiszen véges számú mérésből vonunk le következtetést a matematikával ellentétben.)

2018. dec. 21. 19:48
 7/13 A kérdező kommentje:

"Miért gondolod úgy, hogy te tudod egy szó jelentését, míg azok, akik ezt használják, nem tudják? Nem fura ez neked egy kicsit?"


Attól még, hogy gondolok valamit az nincs úgy. Azért kérdezek, mert úgy érzem zsákutcába kerültek a gondolataim és szeretnék tisztább képet kapni. Az igazi megértéshez szerintem ilyen kérdésekre van szükség. Nem azt állítom, hogy mindenki hülye, hanem, hogy mi van a fejemben amihez segítséget kérek.

2018. dec. 21. 19:50
 8/13 A kérdező kommentje:

Bolyaihoz visszatérve. Ő megnézte, mivan ha a párhuzamossági axióma nem igaz.

Azonban mit kapok ha a Newton II. törvényében az F=ma-t átírom F=m a'-re?

stb?

Egy értelmetlen, valóságot nem leíró axióma rendszert kapok. Pont ezért érzem, hogy az axióma nem jó kifejezés, hiszen ezek megválasztásában nincs szabadságunk

2018. dec. 21. 19:57
 9/13 dq ***** válasza:

> „Nem azt állítom, hogy mindenki hülye, hanem, hogy mi van a fejemben amihez segítséget kérek.”


De igen. Még bele is írtad, hogy nem gondolod helytállónak. Mégis hogyan lehetne egy adott dolog neve nem helytálló? Wtf.


A többire: az axióma, törvény stb szavak számukra nem azt jelentik, ahogy te az anyukáddal használni szoktad őket. Ettől még nem lesz mindenki hülye, és nem beszél mindenki hibásan.

2018. dec. 21. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#9


Jó mindegy, lelkisérültekkel nincs kedvem foglalkozni, keress pszichologust

2018. dec. 22. 08:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!