Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A lélek az tulajdonképpen anyagi?

A lélek az tulajdonképpen anyagi?

Figyelt kérdés

Úgy képzeltem el a lelket, mint egyfajta immateriális létező. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az anyagi mindenség felett áll. Nem tanulmányozható materiálisan, így nem foglalkozik vele a tudomány sem. Nem fogható meg, nincsen anyagi térben kitőltött helye viszont létezik. Amikor gondolkozol, mozogsz, cselekszel álmodban utazol más helyekre ott valós fizikai hatást tudsz elérni a lelked irányításával.


Most olvastam egy indiai orvosprofesszor könyvét, aki a Védákat tanulmányozva feltérképezte az egész emberi fiziológiát, hogy a lélek gyakorlatilag a fizikai térben van. Itt ebben a téridőben létezik a fizikai testünnkel. Az ősi Szent.Védákban van leírva a működési mechanizmusa, hogyan irányítja a karokat, milyen biológiai struktúrákon át tudod a lelkeddel az újjaidat mozgatni illetve a tested többi részét.


Mindezek a Védákban részletesen le vannak írja. A professzor visszafejtette az ősi tanokat. Azt jelenti az ősi időkben vagy még régebben sokkalta fejlettebb volt tudományosan az ember, hiszen ehhez képest egy mai orvosi könyv semmi. Kismiska ahhoz képet, amit már sok évezredekkel vagy korűbban leírtak egy esetleges előző emberiségből származó emlékezet.


Erről van néháány kérdésem. Halálunk után itt lebeg a fizikai 3D-s univerzumban a lelkünk tovább amíg le nem születik? Amikor asztrálprojekció vagy random álom útján elutazunk a Föld egy távoli pontjába, majd egyik pillanatról a másikra felébredünk, akkor egy röpke pillanat alatt a fizikai lélek megtesz több ezer/tízezer km utat? Ez létezik? Mi ösztökéli arra, hogy visszatérjen mondjuk hiszen kijött a testből? Aztán ott van a földönkívüli eltérítés, amikor a galaxis más naprendszereibe visznek egyetlen éjszaka több helyre is maga a fizikai lélek utazna ilyen gyorsan több száz fényévet majd vissza? Ez valóban létezik?


2019. jan. 22. 13:02
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

"Egy szoftver a számítógépben mennyiben anyagi?"

100%-ban.


"Nem a hordozója, hanem maga a program."

A hordozó egy az egyben megfeleltethető a programnak.


"Mégis "kölcsönhat" a géppel."

Mivel anyagi dolog, így ezen nem kell csodálkozni.

2019. márc. 13. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

>"A hordozó egy az egyben megfeleltethető a programnak."

Akkor a papír és festék egy az egyben megfelel egy regénynek? Mindegy hogy hogyan helyezkednek el az összetevők?

Segítek: a különbség az információ. Anyagukban nincs semmi különbség, információtartalmukban van. Amikor egy pendriv-ot bedugsz a gépbe és felmásolsz valamit, akkor ott sem lesz nehezebb vagy könnyebb a gép. Ha a betűtészta-levesben kirakod a neved, az sem lesz nehezebb, semmi anyagi dolgot nem vittél bele, csak információt. Vagy szerinted valami olyankor konkrétan átáramlik a levesbe? :)

2019. márc. 13. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Ha anyagi lenne, hogyan közlekedhetne falon, vagy csukott ajrón kersztül?
2019. márc. 13. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 2*Sü ***** válasza:

> Egy szoftver a számítógépben mennyiben anyagi?


Találó kérdés. Az anyagnak nem csak mennyisége van. Az anyag alkotórészeinek - ugye attól függ, meddig bontjuk le, ez lehet egy elemi részecske, vagy egy atom, vagy egy molekula, vagy akár nagyobb egység is - mindenféle tulajdonságai vannak. És ezek struktúrát, rendet tudnak alkotni. Ha van egy zsák almád, az csak egy zsák alma, ha megfelelő módon helyezed az almákat egymás mellé, akkor az almákból ki tudsz rakni egy kört. A kör anyagi? Bizonyos szempontból nem. Olyan értelemben nem, hogy nem fogod tudni a körbe rakott almákról leemelni a kört, hogy aztán elrakd a szekrényben. Illetve nem tudod rátenni a szekrényben tárolt kört egy zsák almára, amitől azok hipp-hopp kör alakban fognak elhelyezkedni. A kör fogalmi természetű létező. Esetünkben az almák egymáshoz viszonyított pozíciójában lévő rendet írja le. Más tekintetben ez a nem anyagi természetű létező, a kör sokkal inkább létezőnek is tekinthető, hiszen amíg bármilyen anyagból készítesz is kört, az idővel elkopik, elporlad, szétesik, addig a kör, mint forma bele van kódolva a természeti törvényeinkbe, számos helyen jelenik meg újra é újra a kör.


De a kör olyan szempontból nagyon is anyagi természetű, hogy elválaszthatatlan az anyagtól. Körbe csak anyagot tudsz tenni, anyag nélkül nincs kör, hiszen azt az anyag tulajdonságai közötti rend teszi létezővé. Ha azt mondom, adj egy kört, lehet rajzolsz nekem egyet. Oké, de én kört kértem, papírt és grafitot, tintát nem, azt tartsd meg magadnak, én csak egy kört kérek. Oké, kivágsz egy kört alakot egy fémlemezből. De én fémet sem kértem, azt is tartsd meg, csak egy kört adj nekem. Nyilván nem nagyon fogsz tudni kört adni nekem, csak úgy, ha az valami anyagban testet ölt. Olyan szempontból is anyagi természetű a kör, hogy bár csak rend az anyagi létezők tulajdonságaiban, mégis önálló tulajdonságokkal rendelkezik, pl. átmérője van, kerülete van, stb...


A szoftver is ilyen fogalmi természetű dolog. Rend az adathordozó építőelemei - bitjei - között. Egy jól meghatározott rend, amitől a szoftver az, ami. Ez a rend nyilván reprodukálható más anyagi létezőben is, szoftvert másolni könnyű, de valamilyen hordozójának kell lennie, annak a szoftvernek vagy egy merevlemezen, vagy a memóriában, vagy egy CD-n, vagy akár a fejedben valami anyagi létezőben testet kell öltenie.


Ennek is lehet tekinteni a lelket. A különböző sejtjeink mindenféle rendben állnak egymással, így lesznek idegpályák, az idegpályákból reflexek - mint működés -, abból érzetek, abból érzések, abból érzelmek, abból vágyak, abból gondolatok, abból célok, ideák, ideológiák, elvek, és végül az egyén teljes egészének komplett logikailag legfelső szintű hierarchiáját lehet léleknek nevezni. De ez nem az a lélek, amit a vallások keresnek, ez a lélek csak a testtel együtt létezhet, attól függetlenül képtelen létezni, vagy más anyagi létezőben kell, hogy formát öltsön, és mint ilyenben szintén jól mérhető, megtapasztalható módon megtalálható kell, hogy legyen.

2019. márc. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Akkor van valakinek nagy lelke ha jó vastag a pénztárcája..

..és abból adományoz másoknak. De ha csak 5Ft dob a koldusnak azt fukarnak nevezik.. ;)

2019. márc. 14. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!