Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény sebessége lehet, hogy...

A fény sebessége lehet, hogy mégsem állandó?

Figyelt kérdés

Nézem valamelyik ismeretterjesztő csatornát, ahol azt feszegették, hogy elképzelhető, hogy a fény sebessége nem állandó, vagy nem volt állandó az egész univerzumban. Több tudósnak is ez a véleménye.

Változtatnunk kellene a fizikai törvényeinken, ha ez beigazolódna ?

Konkrétan az ősrobbanás elméleti magyarázatának esetleges változása piszkálja a szürke állományomat, de más változások is érdekesek lehetnek.



2019. jan. 24. 22:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen nem állandó a sebessége a fénynek, különböző közegekben különböző a sebessége.
2019. jan. 24. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 LeonScottKennedy ***** válasza:
14%

#1:

És ezt tudni véljük vagy csak feltételezés?

Nem nagyon ástam bele magam még a fény sebesség állandóságának kérdésébe. Mert az oké, hogy a hangsebesség érezhetően változik különböző közegekben. De gondolom igaz, a fény is csak egy sugárzás, és mind olyan, hatással vannak rá a különböző közegek. Kérdés, hogy elhanyagolhatóan, vagy nem elhanyagolhatóan?

2019. jan. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

[link]


"A fény sebessége anyagi közegekben kisebb a vákuumbelinél. A vákuumbeli és a közegbeli sebesség hányadosával definiálják a közegre jellemző abszolút törésmutatót:"


Ez persze "csak" egy wikipédiás cikk, de az elinduláshoz bőven elég.

2019. jan. 24. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
74%

A fény sebessége közegfüggő. Nem értem, miért tűnik ez újdonságnak itt sokaknak, mert ez már nagyon régóta ismert jelenség. Bár sokan le vannak maradva több évszázaddal, mert még az alap fizikát sem tudják a népbutítás eredményeként.


Javaslom a kérdezőnek, nézzen utána a Cserenkov-sugárzásnak, mert amikor a fény közeget vált, akkor egész pikáns dolgok történnek, akár csak az atomerőművekben.

2019. jan. 24. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
87%
Szerintem a kérdező nem a közegbeli fénysebességre gondolt, hanem arra, hogy az idő előre haladtával változik vagy változhat-e a fény vákuumbeli sebessége. Vagyis hogy mondjuk az univerzum kezdeti időszakában lehetett-e gyorsabb vagy lassabb a fény a ma mért vákuumbeli sebességéhez képest.
2019. jan. 25. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
35%
#5 Az nagyon nagy baj lenne, ha így lenne. Mivelhogy a mértékegységek egy része is a vákuumbeli fénysebességhez kötött definícióval van megadva.
2019. jan. 25. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

5-ös hozzászólás áll legközelebb ahhoz , amit a TV műsorban boncolgattak. Sajnos nem figyeltem meg jól a műsort, mert közben mást csináltam, csak erre a változó fénysebességre kaptam fel a fejem.

Annyi minden függ ettől a sebességtől, hogy lavinaszerűen kellene megváltoztatni sok-sok fizikai elméletet/gyakorlatot.

Igazából egyazon időpontra is vonatkozott, hogy az univerzum különböző pontjain más és más a sebesség. Az univerzum egészén azonos vákuum lehet ? Mert akkor furcsa a dolog.

2019. jan. 25. 01:50
 8/15 anonim ***** válasza:
41%

A fény sebessége mindenhol állandó, csak úgy kell elképzelni, hogy az anyagban folyamatosan abszorbeálódik és emittálódik atomról atomra, miközben energiája csökken.


Már sikerült úgymond megállítani a fényt, de lényegében csak csapdába esett közel veszteségmentesen "pattogva" két rubidium atom között.

2019. jan. 25. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
67%
#8 Még mindig nem a fény közegbeli sebességéről szól a kérdés.
2019. jan. 25. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 EagleHUN ***** válasza:
95%

A fény vákuumbeli sebessége állandó!

(Különböző közegekben kicsit lassabb de ez most nem releváns a kérdés szempontjából.)


De amit kérdező abban a műsorban hallottál az szerintem arról szólt hogy az univerzum élettartamában nem volt állandó.

És ez valóban így van. Az ősrobbanás után nem sokkal volt egyrövid expanziós/inflációs fázis amikor is az univerzum (és persze benne a fény is) a fénysebességnél is jóval gyorsabban terjedt szét.

[link]


Másrészt azt is gyanítják hogy sok sok idő alatt is lassan változhat ez az "állandó". Vagyis pár milliárd év múlva már nem ennyi lesz mint ma. (Csak ilyen kis változást a mérési pontatlanságok miatt egyenlőre nem tudunk kimérni.)

2019. jan. 25. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!