Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van ez a csillagokkal...

Hogy van ez a csillagokkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Sorry, lehet, hogy én vagyok a hülye. De:

Ha felnézek az égre és ott látok egy csillagot, akkor ugye az X évvel ezelőtti állapotot látjuk valójában. Tegyük fel, hogy ez mondjuk 1000 évvel ezelőtti állapot. (most csak mondtam valamit a példa kedvéért)

Ha mondjuk ugyanez a csillag felrobbanna, megsemmisülne, akkor utána még 1000 évig ugyanúgy látnánk az égen?


2019. febr. 22. 21:56
1 2
 1/13 LeonScottKennedy ***** válasza:
89%
Igen.
2019. febr. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 TappancsMancs ***** válasza:
84%
Igen.
2019. febr. 22. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
81%
Igen. Szóval nem vagy hülye.
2019. febr. 22. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
19%

Ettől függetlenül, ha közel lenne a csillag és a robbanása olyan erejű lenne, vagy olyan tulajdonsággal bírna, elképzelhető, hogy azt megéreznénk a földön is, de mondjuk nem látnánk.

Legalábbis remélem, hogy így van és nem vagyok félreinformálva teljesen. :) Ezt csak úgy érdekességképpen írtam.

2019. febr. 22. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
7%

Csak gondolj bele. A fény, amit a csillah kibocsát fénysebességgel terjed egyenesen bele a szemedbe. Amikor te ránézel bármilyen tárgyra, akkor az arról visszapattant fotonok által alkotott képet látod, tehát azok már elhagyták az adott tárgyat, így mindig a múltba tekintesz vissza. A csillagokkal sincs ez másképp, és mivel ott nagy távolságok vannak, ezért így méginkább a múltjukat látod.


A szabad szemmel látható csillagok pár fényévnyire vannak, ami azt jelenti hogy pár éve indult útnak a fény belőlük, amit te most látsz, ha felnézel az égre.


Az 1000 éves feltevésed így egy kicsit sok, de amúgy úgy van, ahogy írtad.

2019. febr. 22. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 EagleHUN ***** válasza:
76%

Igen így van.


#5 rosszul tudod pár ezer fényéven belül még szabad szemmel látható több fényesebb vagy óriás csillag is.

A halványabbak néhányszor 100 vagy néhányszor 10 fényéven belül.

De pl van a közelünkben ha jól emlékszem mindössze 6 fényévre olyan vörös törpe amit nem is látunk szabad szemmel!


Kérdező ha "szerencsénk van" akkor a nagyjából 430 fényévre lévő szabad szemmel is jól látható Betelgeuse már pár száz éve (mondjuk pl 410 éve) felrobbant és még életünkben van rá esély hogy láthatjuk majd a robbanást ami ideér pár év vagy évtized múlva.

Ennek az óriás csillagnak ilyen távolságú robbanása már elég távoli hogy ne jelentsen komoly veszélyt, viszont elég közeli ahhoz hogy igen látványos legyen tőle az égbolt hetekig hónapokig!


[link]


És a Betelgeuse "az égbolt kilencedik legfényesebb csillaga" most is pedig 430 fényévre van, vagyis azt az állapotát látjuk most milyen volt amikor még itt a török járt kies kis hazánkban!!!

2019. febr. 23. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
82%

"A szabad szemmel látható csillagok pár fényévnyire vannak, ami azt jelenti hogy pár éve indult útnak a fény belőlük, amit te most látsz, ha felnézel az égre.



Az 1000 éves feltevésed így egy kicsit sok, de amúgy úgy van, ahogy írtad."


Ezt azért gondold át.


Csak egy példa a sok közül.

Deneb a hattyú csillagkép legfényesebb csillaga 1500 fényévre van.

2019. febr. 23. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
78%
ha a napunk eltűnne, még 8 percig látnánk :)
2019. febr. 23. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Ez annyira felfoghatatlan nekem: valami eltűnik és mégis látjuk :) De azért igyekszem feldolgozni :)
2019. febr. 23. 07:41
 10/13 anonim ***** válasza:
30%

Miért lettem leszavazva? :( Akkora hülyeséget írtam? :)

Igazából a kommentemnél a gamma sugárzásra gondoltam. Szóval ha olyan erejű lenne és bizonyos távolságon belül lenne, akkor veszélyes lenne ránk nézve, és nem látnánk rögtön. Ha kihalnánk miatta, később sem láthatnánk. :D Csak következtetni lehetne rá. De tényleg javítsatok ki, ha nem jól tudom, le is lehet szavazni. Mostanában rengeteget olvasok a témában, lehet, hogy rosszul maradt meg pár info, és szeretném ezeket jól tudni. :)


Tudom, nem ez volt a kérdés. Na mindegy, a többiek is írtak, és valóban, ha a Nap megsemmisülne, mi csak 8 perc múlva látnánk.


Amúgy tényleg elég felfoghatatlan, a távolságok is emberi agynak, ezek a különböző jelenségek is megérnének pár misét... Nagyon régóta foglalkoztat a téma, de teljesen más szakot választottam, mert itthon sajnos nem feltétlenül fog munkát találni egy csillagász. :( De aki jártas a témában, az esetleg mondhatna egy két dolgot, forrást, ahol ezeket részletesebben, de mégis érthetően tárgyalják, túl a youtubeon és a wikin. :)

2019. febr. 23. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!