Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha 1 literes mérőhengert...

Ha 1 literes mérőhengert feltöltök vízzel és egy másikat sóval, akkor a víz térfogata több lesz, mint a sóé?

Figyelt kérdés
2019. márc. 9. 13:49
 1/5 anonim ***** válasza:
54%

több, mert a sókristályok között marad levegő

ugyanez, ha feltöltöd babbal és rizzsel

2019. márc. 9. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2*Sü ***** válasza:
44%

A liter térfogat mértékegység. 1 liter = 1 dm³, vagy ha úgy tetszik, akkor 1 m³ = 1000 liter.


A kérdés az, hogy mit jelent a só térfogata. Hozzá tartozik-e a só térfogatához a sókristályok közötti levegő, vagy sem. Nyilván ez meg szempont kérdése, ha egy sótároló dobozt tervezel, akkor számolni kell vele, és akkor egy 1 literes mérőhengerben 1 liter só van. Ha meg más a szempont, akkor meg hiba lenne hozzászámolni, és akkor egy 1 literes mérőhengerben kevesebb, mint 1 liter só lesz.

2019. márc. 9. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A válasz, mint a legtöbb tudományos kérdéseben az, hogy "ATTÓL FÜGG".


1: A térfogat nem additív. És ez a kísérlet nagyon jól bárázolja ezt.

A: előbb töltesz bele fél liter vizet, majd hozzáadsz sót, hogy 1 liter legyen az edényben, akkor a só annyival emelte az oldat térfogatát, hogy az egy liter lett.


2: Ha félig töltöd sóval az edényt és megrázod, már nem lesz a felénél a só, mert rendeződnek egymáson a darabkák és újra feltöltheted félig. Szóval a darált konyhasó sűrűsége ilyen szempontból attól is függ, hogy a darabkái között mekkora a "kihasználatlan" térfogat.

Nos, erre rá öntesz még fél liter vizet, az edény nem lesz tele. Mert a só darabkák közötti résekbe a víz bele megy. Így ha tele töltöd, akkor több lesz a térfogata a víznek, mint az 1. esetben.


3: ha egy megközelítőleg azonos átmérőjű só darabot csinálsz teljített és melegített sóból, amiről lepárlod a vizet, akkor az edénybe bele tudsz rakni úgy fél liter sót, hogy arra pontosan fél liter víz kerüljön fölél és "ugyan akkora" lesz a térfogatuk - eltekintve a minimális oldódásból adódó térfogat különbséggel, ami igazán elhanyagolható.


Here you go!

Biztos van még egyéb módja is, hogy ezt a kísérletet hogyan lehet értelmezni. Ezért eddig mindkét válasz hasznos volt, csak nem volt teljes. Ahogy biztos az enyémben is van elgépelés, vagy helyesírási hiba, vagy esetleg nem gondoltam még valamire, amire érdemes figyelni egy ilyen feladatnál: Pl kretén alakú, sóalakzatok, amik meggátolják a víz lefolyását: pl egy gomba alakban belekeményedett só az üvegben, aminek a térfogata kisebb, mint fél liter, de a felette lévő használható űrtartralom kevesebb, mint fél liter szintén, stb. De ez már nagyon kitekert, itt már csak trollkodom (nem életszerű).


A legfontosabb: A térfogat nem additív.

2019. márc. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A teljes henger feltöltésénél is van arra lehetőség, hogy telített sóoldatból gyártott hengerekkel töltsed fel, ami több sót fog tartalmazni, mintha csak beleszórtad volna a konyhasót. És ott is működik a rázódás útján való rendezés. És ott is meg lehet mutatni, hogy a szórt sódarabkák között van "rés", ami feltölthető, akár vízzel.
2019. márc. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
Legyen a só is folyékony, olvasztva. És máris stimmel.
2019. márc. 11. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!