Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vízben lebegve milyen súlyt...

Vízben lebegve milyen súlyt lehet kinyomni?

Figyelt kérdés

Egy illusztrációval próbálnám elmagyarázni a kérdésemet:

adott egy vízzel telt csatorna, amibe beleestem, rám záródott a fedél, és szeretnék kimászni. A vízszint olyan magas, hogy közvetlen a fejem felett van a csatornafedél (minimum 15-20kg súlyú). Kapaszkodási lehetőségem nincs (semmilyen).

Kérdés: ki tudom lökni a fedelet a helyéről úgy, hogy semmilyen módon nem tudom kitámasztani magamat, csak a vízben lebegek?

Illetve ebből adódó 2. kérdés: kb milyen súlyt lennék képes ilyen módon kinyomni?



2019. márc. 14. 12:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Itt valami ilyesmiről van szó:

[link]


10-20 kg már problémás, még békalábbal is, ha jól értem.

2019. márc. 14. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ó, köszönöm a gyors választ! :)
2019. márc. 14. 12:51
 3/6 anonim ***** válasza:

Egyénfüggő, legjobb lemérni, pl. azzal, hogy mekkora súlyt tudsz így megtartani.


De ha nem folyamatos, hanem pillanatnyi erőt akarsz kifejteni, akkor ez sem biztos, hogy mérvadó. Ilyenkor nem kell feltétlenül a vízre "támaszkodni", kihasználhatod a tehetetlenség törvényét is.


Én például megfordulnék (fejjel lefelé), összekuporodnék, majd páros lábbal egy jó nagyot belerúgnék a fedélbe. Szerintem kilökődne, hacsak nincs nagyon beragadva.

2019. márc. 14. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Te, mint ember kb. 80 kiló vagy, a csatornafedél tényleg 20 kg körüli, vagyis a tömeged kb. egynegyedét teszi ki.

Az emberi test fajsúlya jó közelítéssel megegyezik a víz fajsúlyával. Tehát az, hogy fejtetőig a vízben tartasz a fejed felett egy csatornafedelet, az kb. azzal ekvivalens, mintha csak simán ki akarnál emelkedni a vízből kb. mellkasközépig (kb. mellbimbókig), és ott megtartani magad - anélkül, hogy használnád a kezedet (mert ugye azzal a csatornafedél esetén sem tudsz evickélni, mindkettő foglalt). Próbáld ki egyszer, nem fog menni, legfeljebb 1-2 másodpercig.

Ráadásul ez még mindig csak a csatornafedél megtartását imitálja, ha azt felfelé mozdítani is akarod, akkor máris nő a súlya (valószínűbb, hogy nem a csatornafedél emelkedne fel, hanem magadat nyomnád le a víz alá).


A #3-as említette a tehetetlenséget. Ezt úgy tudod kihasználni leginkább, hogy megpróbálsz megkapaszkodni a csatornafedél aljában (ha találsz fogódzkodót), és felrántod magad. Mielőtt fejjel elérnéd a csatornafedelet, hirtelen löksz egyet a csatornafedélen felfelé. Így a tested még emelkedőben van, tehát lendületet tud adni a csatornafedélnek - ha elég erős vagy, akkor pár centit tudsz emelni a fedélen, mielőtt elindulnál vissza lefelé a vízbe. Nem is felfelé, hanem kb. 45-60 fokban valamelyik oldalirányba, így jó eséllyel ha megemelkedik, akkor a szélét ki is tudod tenni a csatornanyílás peremére. Így apránként talán ki tudod nyitni a csatornafedelet, de ehhez jó erőnlét kell, gyakorlat, jó tüdő, meg egy talicska szerencse.

Ha közvetelen a csatornafedél mellett találnál kapaszkodót, akkor sokkal könnyebb dolgod lenne, mert abba két kézzel belekapaszkodsz, fejjel lefelé bebújsz a víz alá, és lábbal könnyedén ki tudod tolni a csatornafedelet.


Természetesen mindez hipotetikus megoldás, mert ha egy csatornában a csatornanyílásig ér a víz, akkor te még megtartani sem tudod magad a csatornafedél környékén, olyan erős a sodrás a csatornában. Elsodor a víz mint egy fűszálat.

2019. márc. 14. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 TappancsMancs ***** válasza:

A csatornafedél 25-50 kg között mozog, változó melyik mekkora.


Megoldásnak a fejjel lefelé lehetne esélyes, mert csak a tehetetlenséget kihasználva is egy nagyobb és hirtelen erővel lehetne kilökni, és talán még úgy is többszöri rúgásokkal. A láb erősebb hozzá, az lenne a jobb.

2019. márc. 14. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Ez a lábbal kirúgós dolog nem is hülyeség! :)
2019. márc. 15. 15:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!