Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik/létezhet valamiféle...

Ozmium42 kérdése:

Létezik/létezhet valamiféle univerzális kommunikációs rendszer?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy egy földönkívüli fajjal akarunk kommunikálni. De számukra nem csak a nyelvünk nem triviális, hanem a fogalmaink sem. Sem a számok, sem a szimbólumok, sem a formák nem jelentik ugyanazt a számukra. Feltételezhető, hogy az érzékelésük, az érzékszerveik is mások, mint a földiek. Ha nincs esélyünk felderíteni, hogy ők pontosan mit és hogyan érzékelnek és értelmeznek, van-e bármi remény rá, hogy egy nekik küldött üzenet ne csak értelmetlen "zaj" legyen az űrből? Tudomásom szerint semmilyen információ nem hordoz jelentést önmagában, csak a vevő viszonylatában.
2019. márc. 15. 21:20
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Mivel az univerzum izotróp, a fizika törvényei mindenhol ugyan azok, és az ezt leíró matematikának is azonosnak kell lennie. Ezen a vonalon biztos előbb-utóbb ki tudnánk valami kommunikációt eszközölni ha egyszer felvesszük a kapcsolatot a kis zöld emberkékkel.
2019. márc. 15. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:
Csakhogy a matematika is emberi egyezmény, abból egy másik faj egy mukkot sem fog érteni, hogy 1+1=2. Nem ismeri a szimbólumok jelentését, nem ismeri a számfogalmunkat, emberi egyezmények nélkül ez is csak egy értelmetlen minta.
2019. márc. 15. 23:03
 3/27 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Szerintem a fizika/matek.

A fizika és a matematika jelen tudásunk szerint mindenhol ugyan úgy működik.

Ahhoz hogy rádió vevőt építs feltételezhető valamiféle fizikai és matematikai ismeret.

Nyilván nem a Reimann sejtést kell elküldeni nekik kapásból, de valami alap lesz amin el lehet majd indulni.

Ha mondjuk nincs matekjuk, de van egy rádióvevő szervük, akkor is elkülönülhet a matematika szabályos ritmusa a véletlen zajoktól... persze az is lehet hogy ez a szabályos ritmus ép kellemetlen nekik

2019. márc. 15. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
Már miért lenne értelmetlen minta. Egyazon fizikai folyamatot mindkét faj leírja a saját szimbólumaival. Mivel a matematika-fizika univerzális, ezáltal azonos az egész univerzumban, már meg is van a földönkívüli kommunikáció "rosette köve".
2019. márc. 15. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 Gugu Gabor ***** válasza:

Nem csak számokkal lehet levezetni a matematikát, az csak mi életünk egyszerűsítése miatt kell hogy mindenhol az 1 jelentse az egyet

A babszem, az üveggolyó vagy a sípolások száma is jelenthet számokat.

2019. márc. 15. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy van rádióvevőjük, és saját fizikájuk meg matematikájuk is, de egy jelsorozat attól még csak jelsorozat, és nem önmagában értelmes, hanem azon múlik az értelme, hogy a vevő miként értelmezi. Például erre jó szemléltetés, amikor egy jpeg képet megpróbálsz megnyitni egy szövegszerkesztővel. A szövegszerkesztőnek megvan a maga módja, hogyan értelmezi a bemeneti adatot, és a szöveg fájlok ennek figyelembevételével vannak létrehozva. Szintén a képnézegetőnek megvan a maga módja, ahogyan a bemeneti, csak 0-1 bitekből álló jelsorozatot képpé alakítja, és a képek ennek figyelembevételével vannak létrehozva, a felépítésük, szerkezetük illeszkedik a képnézegető kívánalmainak. Ha viszont megcseréljük őket, akkor látni fogjuk a problémát. A képnézegetőnek a szöveges fájl szöveg információja nem szöveg információ, nem tudja megjeleníteni. A szövegszerkesztőnek a kép információ nem képi információ, szövegként fogja megjeleníteni, és felsül.
2019. márc. 16. 10:34
 7/27 Gugu Gabor ***** válasza:

Egyrészt a jpeg nem jó példa mert tömörített formátum az algoritmus ismerete nélkül kihívás vissza hozni belőle a képet, egy bitmap már jobb lenne.

Másrészt a számítógép sem feltétlenül jó példa, legalábbis nem a szöveg szerkesztő, mert az csak annyit tud hogy a byteokból csináljon karaktereket.

Már maga a file sem biztos hogy jó példa mert egy file-ban gyakran nem csak a hasznos adat van benne, hanem mindenféle egyéb apróságok az oprendszer számára.

Szerintem ha egy bitmap-ből (legyen fekete fehér az egyszerűség kedvéért) csak a hasznos adatot nézzük akkor nyilván nem egy csiliszor csillió felbontású kép esetén de akár papíron "számolgatva" is vissza állítható lenne a kép kis segítséggel kb középiskolás szinten


A lényeg a nyers matek minél kevesebb kódolással.

2019. márc. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

"Egyrészt a jpeg nem jó példa mert tömörített formátum az algoritmus ismerete nélkül kihívás vissza hozni belőle a képet, egy bitmap már jobb lenne."


Nem érted a példa lényegét, teljesen mindegy, hogy jpeg vagy bmp, vagy wav, vagy akármi, a lényeg, hogy teljesen más az encoding, a fejléc, a szerkezet, mint egy txt vagy doc fájl esetén, és értelmetlen zagyvaságot kapsz, ha nem megfelelő szoftverrel próbálod megnyitni.


"Másrészt a számítógép sem feltétlenül jó példa, legalábbis nem a szöveg szerkesztő, mert az csak annyit tud hogy a byteokból csináljon karaktereket."


És ráadásul azt is több módon, hiszen egy csomóféle karakterkódolás létezik. Egyszer megírhatod a szöveget ékezetes betűkkel, más karakterkódolással már nem nyered vissza, hanem mindenféle zagyva karakter kerül az ékezetes betűk helyére.


"Már maga a file sem biztos hogy jó példa mert egy file-ban gyakran nem csak a hasznos adat van benne, hanem mindenféle egyéb apróságok az oprendszer számára."


A példám szempontjából az lényegtelen.


"Szerintem ha egy bitmap-ből (legyen fekete fehér az egyszerűség kedvéért) csak a hasznos adatot nézzük akkor nyilván nem egy csiliszor csillió felbontású kép esetén de akár papíron "számolgatva" is vissza állítható lenne a kép kis segítséggel kb középiskolás szinten"


Persze, ha feltételezed, hogy egy bit = egy pixel, és képről van szó, és nincsenek színek, és az a kép n sor m oszlop van, meg egy rakás dolgot. De ezt egy földönkívülinek senki nem fogja elmondani. Ő megpróbálhatja hetesével csoportosítani a biteket, a saját szimbólumait rendelni hozzá, mindenféle számára triviális mintázatot keresni benne, stb... az életben nem fog rájönni, hogy az a valaki, aki azt elküldte, az hangra, képre, szövegre, sormintára gondolt, tömörítette-e vagy nem, vagy csak éppen random generálta az egészet.

2019. márc. 16. 14:30
 9/27 Gugu Gabor ***** válasza:

"A lényeg a nyers matek minél kevesebb kódolással"


Vagyis nem azt küldöm el UTF8 ban hogy 3 csak mondjuk 3 hosszút.


Ahhoz hogy elküldjem hogy 3 + 4 = 7 nem kell kódolni UTF8 ban azt hogy három.


Az informatikán kívül és ott is igazából csak a magasabb rendű programozási nyelveknél pont rohadtul nem számít hogy hogyan is kódoljuk a számot.

A 4 az 1000 vagy


pld.


... valami .... valami2 .......

.. valami ..... valami2 ......


a szimbólum az teljesen mindegy a matek szempontjából a 3 lehetne kiskutya a 4 meg kiscica a 7 meg kókuszdió...

Ha rájössz hogy a 3 három onnantól tök mindegy hogy hívod a 3+4 az mindig 7 lesz.


Nyilván az első cél az hogy valamit vissza tudjanak küldeni,vagy mi válaszolni nekik, ehhez valami nagyon alap matekkal kell kezdeni, aztán onnan lehet tovább építkezni... már ha lehet.

2019. márc. 16. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

A matematika univerzális jelekkel leírható.

1 sípolás = 1

2 sípolás = 2

Sőt:

ha elküldöd az első 10 prímszámot, akkor TELJESEN biztos lehetsz benne, hogy:

1: AZONNAL felfigyelnek rád,

2: TÉVEDÉS NÉLKÜL beazonosítják, hogy te egy intelligencia vagy,

3: RÖGTÖN TUDJÁK, hogy ismered a prímszámokat.

Kezdetnek nem rossz, ugye?

Pedig ez még csak pár 100 jelet jelent, amit pár másodperc alatt ki lehet sugározni, tetszőlegesen nagy energiával.


Ami a képeket illeti, ott sincs semmi gond.

Pl. egy fekete-fehér képnél elég az egyik színű pontokat kiküldeni, soronként, és a sorok között rövid szünetet tartva.

1 perc alatt jönnek rá, hogy ez egy 2 dimenziós kép, és már össze is rakták.

2019. márc. 16. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!