Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nagyobb kilégzéskor a...

Miért nagyobb kilégzéskor a légúti ellenállás, mint belégzéskor?

Figyelt kérdés
2019. márc. 28. 00:32
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
A kérdéssel akkor tudnék esetleg egyetérteni, ha erőltetett ki- és belégzésről beszélnénk. Erőltetett kilégzésnél annyira megnő a nyomás a mellkasban, hogy a légutaknak egy felsőbb szakaszán a mellkasi nyomás elérheti ill. meghaladhatja a légúti nyomást. Ez a külső nyomástöbblet komprimálhatja a légutakat, de önmagában, hogy a kilégzési légúti ellenállás nagyobb, teljesen érthetetlen számomra.
2019. márc. 28. 17:38
 12/15 anonim ***** válasza:

a mellkas és a tüdő két külön dolog. nincsenek összenőve.

a mellkas tágul, ezért a mellkas és a tüdő közötti részben lecsökken a nyomás. ez akkor is széthúzná valamennyire a tüdőt, ha a légutak egyébként zártak lennének. ez az alveolusok és bronchiolusok belüli pozitív nyomás. de ez nem a külvilághoz képest pozitív, hanem a tüdő és a mellkas közötti térhez képest képest az.

2019. márc. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

a mellkas és a tüdő két külön dolog. nincsenek összenőve.


egyébként a pleura fali és zsigeri lemeze által összevan

2019. márc. 28. 17:44
 14/15 anonim ***** válasza:
a pleuraüreg megvan? érted már?
2019. márc. 28. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

"On inspiration, the positive pressure within the alveoli and small airways causes the diameter to increase"

Amennyire értem, ez a tüdőn belül van, nem a mellkasban. (?)


"Belégzéskor a külső bordaközi izmok összehúzódnak, a bordák megemelkednek, a rekeszizom összehúzódása következtében megnyílik a mellhártyaüreg "pótlólagos" ürege (sinus phrenicocostalis), a rekeszkupolák süllyednek a mellüreg térfogata megnő, amit passzívan követ a rugalmas tüdő, így a tüdőben lévő (intrapulmonaris) nyomás csökken, és a külső légtérből a légutakon keresztül levegő áramlik a tüdőbe. Kilégzéskor a külső bordaközi izmok elernyednek, és a belső bordaközi izmok húzódnak össze, a bordák lesüllyednek, a rekeszizom elernyed, a rekeszkupolák megemelkednek, a sinus phrenicocostalis záródik, a mellüreg térfogata csökken, és ezzel a tüdő rugalmassága folytán összehúzódik, térfogata csökken és a tüdőben lévő nyomás nő, a levegő a légutakon keresztül kiáramlik."

[link]

Nem értem az angol szöveg miért utal az alveolus-ra, és ott (?) miért nő a nyomás. Mármint a beáramló levegő miatt nő, de csak hogy az alacsonyabb nyomásról légköri nyomásra emelkedjen.

2019. márc. 29. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!