Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meg lehet-e állapítani egyetle...

Meg lehet-e állapítani egyetlen részecske vizsgálatával, hogy éppen szuperpozícióban van-e?

Figyelt kérdés

Ez alapján kérdezem:

[link]

Vagy ezt csak úgy lehet megállapítani, ha mindkét részecskét megvizsgáljuk?


2019. márc. 29. 09:45
 1/4 Wadmalac ***** válasza:

A szuperpozíció kifejezés gyakran van az összefonódott részecske-párossal emlegetve, de egyetlen részecske is lehet önmagában egyszerre több valósági állapotban.

A kétrés-kísérlet is egyetlen foton egyszerre két helyen jelenlétéről szól.

Bár tény, hogy az interferenciát két összefonódott foton is tudja produkálni.


Istenigazából nem is tudom, hogy a két eset értelmezhető-e külön, vagy jelentése összemosódhat.

Egy foton egyszerre két helyen lehet egyenlő két összefonódott fotonnal? Nyugalmi tömeg híján nem tudom, van-e energetikai különbség.

2019. márc. 29. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Arra gondoltam, hogy a szokásos módon keltünk 2 db, szuperpozícióban levő részecskét, és ezek ugye elindulnak ellenkező irányban.

Elküldjük az egyiket Aladárnak, a másikat Bélának.

Amikor megérkeznek, akkor ugye, ha bármelyiket megmérik, akkor mindkettő határozott állapotba kerül.


De most nem mérik meg, hanem az a kérdés, hogy Aladár, ill. Béla meg tudja-e mondani CSAK a saját mérései alapján, hogy a másik már megnézte-e a saját részecskéjét, vagy még nem, és még mindig szuperpozícióban vannak?

2019. márc. 29. 10:39
 3/4 anonim ***** válasza:
Na, mégiscsak lesz matrjoska-elv a cikk alapján, amit egyszer korábban írtam egy válaszban. :))
2019. márc. 29. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
2019. márc. 30. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!