Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz lehet ez az elmélet a...

Igaz lehet ez az elmélet a drogokkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Amikor a szervezetben egy bizonyos kémiai anyag jut, akkor a belső elválasztású mirigyek olyan kémiai anyagokat termelnek válaszul, melyek specificitásától függően képesek megváltoztatni egy vagy több szerv működését és néha szerkezetét is, hogy képes legyen igazodni az adott kémiai anyaghoz. (Magyarul ez a hormon.)


Ott van pl. a három legfontosabb boldogsághormon; a dopamin, az endorfin és az oxitocin.

Sarkalatosan definiálva: az endorfin hosszan tartó, nyugtató, az oxitocin fájdalomcsillapító, izgató és hangulatjavító, a dopamin pedig serkentő hatással bír - ugyanakkor mindhárom boldogságérzetet vált ki (nem beszélve a többi boldogság hormonról).


Az elmélet a következő:

Tulajdonképp az ember agya állítja elő magát a kábítószert hormonok formájában, míg a drogok csupán katalizátorként funkcionálnak, amik elősegítik a hormonok termelődését, és ezek a hormonok okozzák a függőséget.


Tehát minden "drog" ami függőséget okozhat - lehet az kábítószer, alkohol, nikotin, koffein, kapszaicin, sós vagy édes ételek stb. - csupán az agyban keletkezett hormonok miatt történik. Az embert pedig nem az adott dolog, hanem a hormonok teszik függővé, amiket az adott dolog hatására termel a szervezet. Röviden: Kábítószer-függőség = hormon-függőség.


Kérdés: mennyire helyes ez a feltevés?


2019. ápr. 5. 20:34
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy nem volt megemlítve az, hogy némelyik drog milyen szinten befolyásolja az agy működését (romlanak a reflexek, a koncentráció, az önkontroll, a gondolkodás megváltozik, ugyanúgy a bélműködés stb). De nyilván az emberek nem fogyasztanának olyan anyagokat, amik ilyen szintű negatív hatással bírnak a szervezetre, ha a fogyasztást nem kíséri hormon felszabadulás.


Lehet a "kábítószer" nem is helyes definíció, de aki tudja miről van szó, gondolom azt is tudja hogy mire akartam utalni ezzel a szóval.

2019. ápr. 5. 20:43
 2/14 anonim ***** válasza:
Nem így működik az emberi szervezet. Elég alaposan tudásod van erről, felesleges ilyen mélységben boncolgatni ezt így
2019. ápr. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen így van. Ha valaki pl csoki függő, az nem a csokira van ráfüggve, hanem a csoki által kiváltott hormon fröccsre, ami örömet okoz. Csak ezt akarattal nem lehet elindítani, hanem csoki kell hozzá. Ami ráadásul finom is.
2019. ápr. 5. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Ez ennél sokkal bonyolultabb... és nem, nem így működik.
2019. ápr. 5. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Azért drogoznak az emberek, mert olyan anyagok vannak bennük, amik jó érzést váltanak ki az agyban.


Ha megolelsz valakit, és termelődik a b.hormon, akkor nem csak ennyi történik, hanem bizalom épul ki, emlekraktarozas stb...

Drogokkal ugyan ez.


De ezek függőséget okoznak kémiai szinten. Fizikailag.

Vagy csak szellemileg.

Vagy mindkettő szinten.

2019. ápr. 5. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Csak most kezdtem el foglalkozni ezzel a témával, tehát nem állítom hogy alapos ismerettel rendelkezem.


Pl. én nagyon szeretem az erős ételeket. Olyan szinten, hogy nem törődök azzal sem, ha iszonyatos fájdalmakat kell átélni az alvégen. Azt olvastam erről, hogy az agyunk el akarja nyomni a fájdalomérzetet és fájdalomcsökkentő anyagot, endorfint termel. Az endorfin a morfiumhoz hasonlóan hat: segíti a boldogságérzet kialakulását.


Itt kezdtem el azon agyalni, hogy maguk az agyban felszabaduló kémiai anyagok (hormonok) az "igazi kábítószer", amihez külső behatás szükséges. (Máskülönben én sem ennék erőset, csak a fájdalomérzet miatt.)


# 5

"Azért drogoznak az emberek, mert olyan anyagok vannak bennük, amik jó érzést váltanak ki az agyban."


Ez a "jó érzés" maga a hormon.


"Ha megolelsz valakit, és termelődik a b.hormon, akkor nem csak ennyi történik, hanem bizalom épul ki, emlekraktarozas stb...


Drogokkal ugyan ez."


Más egy ölelés és más egy drog. Úgy tudom a drogok sokkal erősebben és intenzívebben fejtik ki az agyban a hatásukat egyidőben, mintha csak megölelsz valakit.

2019. ápr. 6. 12:11
 7/14 anonim ***** válasza:
56%
Nagyon el vagy tévedve. Valóban termel a szervezet dopamint, oxitocint, endorfinokat, adrenalint meg ott vanna az endogén opiátok. Ez idáig tiszta és világos. A különbség a mennyiségben van. Pl. egy hegymászó esetén kemény fizikai munkával "termeli" meg a megfelelő hormonokat és lesz siker élmény, lesz meg az "élmény" lsz "jó" stb. Ugyanígy a fájdalomcsillapító haátás akkor indul be ha van fájdalom inger stb. itt a "dózis" pon annyi amennyi kell a szervezetnek az adott pillanatban. A mesterségesen bevitt drogok valóban hasonló hatást váltanak ki, de 1./ kevésbé fáradtságos úton, 2./ szinte korlátlan dózisban sokkal erősebb hatást kifejtve. Ez egy alapvető különbség és itt van igazán a kutya elásva. Amíg a természetes úton termelt narkotikumokhoz (bár okoznak függőséget ld. hegymászók, hosszútáv futók stb.) nehezebb "hozzájutni" és jobban kordában tarthatóak. Vannak megfigyelések reliktum primitiv törzseknél, ahol a varázsló "adagolja" egy-egy törzsi ünnep/tánc esetén a drogokat, kontrolláltan (tudja kinek miből mennyi adható), hiszen ezeknek is megvan a helye a "természetben". A különbség a kontroll és a hozzájutás módja között van. A hatás mechanizmus utána már hasonló lehet. A drog függőség másik problémája és ez nem biokémia pont a hozzájutás, mert az a legtöbbször vonza magával a büncselekményeket és innen kezdve van igazán komoly társadalmi veszélyessége hiszen az egész drog kérdés: "hozzájutni az adott hormon által kiváltott pozítiv élményhez, gyorsan kis befektetéssel" a "kis befektetés" meg általában csak büncselekmény útján teljesíthető. És innen lesz egy viszonylag egyszerű biokémiai folyamat társadalmi probléma. Nagyon röviden leírva mert ennél töbet is lehetne írni erről. És köszi előre is a lepontozást.
2019. ápr. 6. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Alapvetően igy van. De ez olyan mintha azt mondanám hogy nem én kapcsoltam föl a lámpát hanem a kapcsolo ami zárta az áramkört.
2019. ápr. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Van olyan drog aminek hasonló a hatásmechanizmusa mint amit leírtál, de kb megszámlálhatatlan fajta drog van ami mind mind másként hat

A heroin hatására pl korlátlanul kezd az agyban dopamin termelődni, itt valóban az agy általt termelt anyag okozza a más tudatállapotot

A normál agyműködésért rengeteg féle receptor és ezekhez kapcsolódni képes “ingerület átvivő anyagok” felelnek amikből természetes körülmények között mindig adott mennyiségű termelődik, ezek alakítják ki az aktuális tudatállapotunkat a környezeti ingerekkel összhangban

A legtöbb drogról (ha nem az összesről) elmondható hogy hasonló valamelyik átvivő anyaghoz így befolyásolni képes az adott receptort

A cannabis pl a cannabinoid receptorokra hat, csak míg normál körülmények között ezeknek a receptoroknak kis százaléka aktív, addig a fű hatására kb az összes aktivizálódik ez okozza a bódultságot

Az lsd egy érdekesebb téma, nagyon gyorsan elbomlik a szervezetben és amikor az élmény a csúcson van már rég nincs az agyban hatóanyag :)

Még mindig nem ismert pontosan hogyan fejti ki a hatását

2019. ápr. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
A fizikai és mentális függőséget sem szabad összekeverni, fentebb valaki utalt is rá. Például a csokifüggés (vagy cipővásárlás, stb.) az egy mentális függés, de vannak szerek, amik hirtelen megvonása akár halált is okozhat. A két dolgot külön kell kezelni, bár igaz, hogy van kapcsolat köztük.
2019. ápr. 6. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!