Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tulajdonképpen miért nem tud...

Tulajdonképpen miért nem tud elszökni a fény a fekete lyukból?

Figyelt kérdés

"Olyan hatalmas a gravitációja, hogy még a fény sem jut ki." Ezt a mondatod nem kell bemutatni, ez gyakorlatilag már egy közkedvelt mondat.


Ezzel egy gond van. A fotonnak nincsen tömege. Tömeggel nem rendelkező részecskére meg hogy hogy hat a gravitáció? A gravitáció csak a tömegre hat. Vagy tévedek?


Nekem volna egy elméletem:

A foton a térben közlekedik, így, ha valahol térgörbület van, az követi annak alakját, a foton az egy tehetetlen dolog ilyen szempontból. Igazából nem a fény görbül, hanem a tér. (Pl: gravitációs lencsehatás).

A fekete lyuk pedig meggörbíti a téridőt, még pedig nagyon. Igen valószínű, hogy annyira, hogy még magát a téridő szövetét is bekebelezi, ez valószínűleg így van, hiszen másképpen nem jöhetne létre gravitációs szingularitás a fekete lyuk belsejében. (Szerintem).

Tehát a téridőt is magába gyűri. Szerencsétlen fény megy, követi a teret, a fekete lyuk körüli térben is megy, az meg mivel elnyeli a téridőt, így azzal együtt a fényt is. Így ugyan közvetett módon elnyeli a fényt, de nem közvetlen módon.


Akkor át is fogalmazhatnám a kérdésemet úgy, hogy helyt álló az elméletem és valóban ez történik?



2019. ápr. 7. 00:36
 1/10 anonim ***** válasza:
70%

Mondjuk ezt Hawking már 1988-ban so-so részletesen leírta Az idő rövid története c. könyvében :)


[link]

2019. ápr. 7. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A te elméleted nem a te elméleted, ez úgymond alap. A gravitációs szöveg az átlagembereknek készült.
2019. ápr. 7. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
De várjál; ha a gravitáció csak a tömegre hat, akkor hogyan tudja meghajlítani a téridőt? Elvégre annak sincs tömege...
2019. ápr. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Mojjo ***** válasza:
90%
Nem, a gravitáció nem csak tömeggel rendelkező részecskékre hat. Innen meg értelemszerű a dolog.
2019. ápr. 7. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 2*Sü ***** válasza:
95%

Gratulálunk, Ön feltalálta a spanyol viaszt. :-)


Általában az embereknek felületes ismeretei vannak ilyen téren, akik kérdeznek, ötletelnek a témában, azok nem vették le a polcról mondjuk Einstein eredeti művét és nem olvasták el és értették meg elejétől a végéig. Itt is ez a helyzet, nem valószínű, hogy elolvastad, tanultad a relativitáselméletet, nem is érted, de már rögtön kitaláltál egy alternatív „elméletet” – ami valójában csak ötlet, felvetés –, azzal szemben, amiről nem is tudod, hogy mi az. Ezt tükrözi pl. az is, hogy a fotonnak nincs tömege. Nem, ez így nem igaz, a fotonnak nyugalmi tömege, invariáns tömege nincs.


Ebből rendszerint szép nagy kerek hülyeség szokott születni. De van ilyen, mint esetedben, hogy valahogy sikerült félinformációkból azt az ötletet megszületni, amiről tulajdonképpen az általános relativitáselmélet szól. Ez olyan, mint a viccben, mikor a bolondok házában kérdezik a pacienseket:

- Mennyi 5*5?

- Péntek.


- Mennyi 5*5?

- Tulipán.


- Mennyi 5*5?

- 25.

- Nagyszerű, ez hogy jött ki?

- Kivontan a péntekből a tulipánt.


> helyt álló az elméletem és valóban ez történik?


Igen. Csak amíg te vak találgatással jutottál el vas tyúk is talál szeget alapon erre, addig az általános relativitáselméletben, meg az azt követő tudományos eredményekben ez megfigyelésekből, mérési eredményekből, logikus következtetések mentén képletszerűen leírt összefüggésrendszer, aminek csak az interpretációja az, amit te leírtál.

2019. ápr. 7. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 2*Sü ***** válasza:
95%

> De várjál; ha a gravitáció csak a tömegre hat, akkor hogyan tudja meghajlítani a téridőt? Elvégre annak sincs tömege...


Ez nemrégiben előkerült egy másik kérdésnél is. Nem a gravitáció hajlítja meg a téridőt, hanem a téridő görbülete az, amit mi gravitációnak hívunk. Nem is a tömeg, de még nem is az anyag hajlítja meg a téridőt, ez sem igaz. Az anyag körül a téridő görbült. A tömeg – nagyvonalakban – annak a kifejezése, hogy az adott anyag, részecske körül milyen mértékben görbült a téridő. Ezt a jelenséget, hogy az anyag, az anyagi részecskék körül a téridő görbült, annak a mindenféle következményét együttesen hívjuk úgy, hogy gravitáció. Nem hajlít itt senki semmit, az már csak egy leegyszerűsített interpretáció.

2019. ápr. 7. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Alex Fly ***** válasza:
Hogy a fotonra hat-e a gravitáció, az itt nem igazán számít. Ami igen az azb hogy az eseményhorizont alatt a szökési sebesség meghaladja a fény sebességétb így a foton túl lassú ahhoz, hogy elhagyja azt.
2019. ápr. 8. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

"Hogy a fotonra hat-e a gravitáció, az itt nem igazán számít. Ami igen az azb hogy az eseményhorizont alatt a szökési sebesség meghaladja a fény sebességétb így a foton túl lassú ahhoz, hogy elhagyja azt."

Ez az egyik értelmezés. És ez inkább a tömeggel rendelkező testekre értelmezhető jól, fényre már kicsit sántít.


De van egy másik, azonos eredménnyel.

Ahogy közeledsz a fekete lyuk eseményhorizontjához, a téridő egyre jobban görbül. A fény meg ugyebár követi a téridő görbületét.

Az eseményhorizonton a téridő görbülete azonos lesz az eseményhorizont görbületével, tehát a fény számára már csak az eseményhorizonton van útvonal. Az eseményhorizonton belül meg még kisebb a görbület rádiusza, vagyis a téridőnek nincs is olyan útja, ami kifelé mutatna, a fény számára nincsen a fekete lyukból kivezető útvonal, csak befelé mutató.

2019. ápr. 8. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Valójában itt a klasszikus hatással állunk szemben. A világ bonyolult, az emberi nyelv véges, ezért bizonyos szavaknak, szó-összetételeknek sok jelentésük is lehet.

A kíváncsi emberke meg olvas. Nem sorban, ő rögön a vastagját akarja. Az olvasott szöveg zöme ismerős szó, alkot tehát egy mesét a saját tapasztalatai, ismeretei alapján. Fogalma sincs, hogy a mese már egészen másról szól. De mivel a mese tetszetős, meg számára olyan életszerű (milyen legyen, ha egyszer éppen a meglévő tapasztalatai alapján alkotta), ezért meggyőződősévé válik, hogy igaza van. Innentől pedig nincs megállás, jönnek a téveszmék. És erre sok gazember rá is játszik.


Azonban e spanyolviasz feltalálók soha nem fogják elhinni, hogy az iskolát ezért találták fel jó régen. A többi könyv annak kiegészítésére szolgál - eleinte kifejezett vezetéssel. Az emberek döntő többsége nem hiszi el, hogy autodidakta módon csak az emberek rendkívül csekély része jut valamire. A többi vagy úgy marad vagy nekiáll az iskolának. Nincs más út akkor se ha tetszetősnek tűnik.

Azt se egyszerű megérteni, hogy ismerni, érteni, tudni, alkalmazni, ezek rendkívül eltérő jelentésű szavak és sorrendjük nem felcserélhető. Hát még mennyire nehéz elfogadni.

2019. ápr. 8. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A gravitációs hatás erősebb mint amit a foton sebessége le tudna győzni. Ugyanaz mintha feldobnál egy kókuszdiót és várnád hogy elhagyja a Földet. Nem fogja.
2021. jan. 27. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!