Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nyeli el a fényt és a...

Miért nyeli el a fényt és a rádióhullámokat a fekete lyuk, ha a fotonnak nincs tömege, tehát nem hathat rá a gravitáció sem?

Figyelt kérdés

Azt tanítják ugyebár, hogy a fekete lyuk azért nyel el mindent, mert a tömegéből adódóan akkora a gravitációja, hogy abból kiszökni a már a fénysebesség sem elég.

Illetve azt is tanítják, hogy a fénynek és a rádióhullámoknak nincs tömege, ezért is tudnak fénysebességgel haladni.

Viszont ha nincs tömege a rádióhullámnak, akkor hogy hathat rá a fekete lyuk gravitációja? A gravitáció csak a tömegre hat, nem? Miért hat akkor a fotonra, vagy a rádióhullámra?

Szerintem ez így nagyon nem stimmel, valamelyik tanítás hülyeség kell hogy legyen. (Vagy csak leegyszerűsítik, hogy a buta átlagember is megértse és feltételezik, hogy az átlagember annyira buta, hogy az ellentmondást sem veszi észre.)



2018. aug. 21. 13:35
1 2 3 4
 1/35 Mojjo ***** válasza:
91%

A gravitáció nem csak a tömegre hat, ezt rosszul tudod. Azzal keverheted össze, hogy csak tömeggel rendelkező testeknek/részecskéknek/akármiknek van gravitációja*, de ettől maga a gravitáció hat tömeggel nem rendelkezőkre is ugyanúgy.


* = ez sem teljesen igaz, de itt ez most mindegy is.

2018. aug. 21. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
a fotonnak van gravitációja?
2018. aug. 21. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 A kérdező kommentje:

14:07: Azt akarod mondani, hogy a rádióhullámokat ugyanúgy vonzza a gravitáció, mint az anyagot?

Mert ezt én elég nehezen hiszem el.

2018. aug. 21. 14:11
 4/35 Mojjo ***** válasza:
93%

@2: Igen.


@3: Pontosan ez a helyzet. Ezen alapszik pl a gravitációs lencsehatás is, amit a csillagászok a gyakorlatban is ki szoktak használni.

2018. aug. 21. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

Én úgy tudom, hogy a gravitációs lencsehatás abból ered, hogy a nagy tömeg meggörbíti a teret. (Emiatt látszódhat a mögötte lévő objektum.)


Viszont a neten is mindenhol azt lehet olvasni, hogy "A gravitáció, más néven tömegvonzás egy kölcsönhatás, amely bármilyen két, tömeggel bíró test között fennáll, és a testek tömegközéppontjainak egymás felé gyorsulását okozza." Tehát kihangsúlyozzák, hogy "tömeggel bíró test". Viszont a rádióhullám nem tömeggel bíró test.

2018. aug. 21. 14:22
 6/35 Wadmalac ***** válasza:
97%

"Én úgy tudom, hogy a gravitációs lencsehatás abból ered, hogy a nagy tömeg meggörbíti a teret. (Emiatt látszódhat a mögötte lévő objektum.)"

Na ez már egy jó alap. Akkor nézhetjük a dolgot csak térgörbület alapján is.

Valóban így van, a fény, tömeggel nem rendelkező lévén, simán azt hiszi, hogy ő egyenesen halad. De mivel a tér görbül, ezért a tér görbületével a fénysugár is.

Konkrétan a fekete lyuk eseményhorizontjának vonalától meg annyira görbül, hogy a fény számára egyenesnek tűnő út már a fekete lyukba behajlik.

És onnan meg nincs olyan térgörbület, ami kifelé vezet, vagyis bentről már a tömeg nélküli fény sem tud kijönni, minden egyenes pálya, amin haladna, belül marad a fekete lyukon.

Persze ez is csak egy oltári leegyszerűsített magyarázat, de ez a lényeg.

2018. aug. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 Mojjo ***** válasza:
95%

Pontosan jól tudod. De a gravitáció az maga a tér görbülete. Ez egyébként a csapnivalóan pocsék magyar wiki szócikkben is le van írva - menj az elméletek, majd az Einstein részre.

Sajnos még az is pontatlan, de legalább ezt leírják. A gravitációnak nem csak a tömeg az eredete, ezt már egy évszázada pontosan tudjuk. A gravitációt az ún. energia-impulzus tenzor írja le, aminek csak egy komponense a tömeg, de összesen 16 komponensből áll, amik közül 10 független. Olyasmik is szerepelnek benne, mint energiasűrűség, energiaáram-sűrűség, impulzusáram-sűrűség stb. A foton pl emiatt gravitál maga is. Az meg hogy hat rá a gravitáció egyértelmű lesz, ha az megvan, hogy a gravitáció nem más, mint a tér görbülete.

2018. aug. 21. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 dellfil ***** válasza:
100%

Nézd meg ezt:


https://www.youtube.com/watch?v=oGJWESVlQSI


Nem túl rövid, de megéri a fáradságot. Szerintem... :)


dellfil

2018. aug. 21. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:

Mindenekelőtt. A foton kettős természetű, és hogy melyik érvényesül, az a kölcsönhatástól függ.

A foton egy üveglapra esve is mindkét hatást érvényesíti. nem ugyanaz a foton, hanem a fotonok összessége. A fény ugyanis az üvegen visszaverődik/megtörik (tehát hullámhatás), ugyanakkor felmelegíti azt (tehát anyagi, pontosabban energiahatás).


A gravitációra történetesen a foton az anyagi természetével reagál, nem kell túlbonyolítani. Azt majd akkor, ha ki is akarjuk számítani, vagy magyarázni, miért is tesz így. Ekkor viszont kéretik minimálisan egyetemi szintű ismeretekkel rendelkezni, különben a használt kifejezések értelmetlenek (félreérthetők) lesznek.

2018. aug. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 A kérdező kommentje:
Akkor most van tömege egy rádióhullámnak, vagy nincs?
2018. aug. 21. 17:15
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!