Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » " A kvantumok nem változtatnak...

" A kvantumok nem változtatnak helyet, amíg nézzük őket. " Mi? Hogy?

Figyelt kérdés
Honnan tudják, hogy mikor nézik őket? Laikus vagyok, de nem hülye. Néztem pár videót a kvantommechanikáról, de egyszerűen nem értem a legfölső mondatot. Konyhanyelven el tudná valaki magyarázni? Kösz!

2019. ápr. 7. 23:55
1 2
 11/13 dq ***** válasza:
46%

#2: „Tegnap este néztem én is a filmet (végtelen útvesztő), hát itt egy kicsit a fejemet fogtam, miután kvantummecha alapokat már tanultam.”


A kvantummechanika alapok arról szólnak, hogy a tanár revegye a nebulókat arra, hogy bizonyos megfogalmazásokat cikinek tartsanak. Kifigurázza őket, beléjük köt, veszélyesnek mutatja őket be stb.


Természetesen ezek az állítások szaknyelven belül értelmelenek, magyar nyelven viszont meglepően igazak és hasznosak.

2019. ápr. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Igen. :D

A kvantumfizika úgy kezdődik, hogy felejts el mindent, amit eddig tudtál, megszoktál és biztosnak vettél.

És a legalapabb dolgaiban így is marad. :D

2019. ápr. 8. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Hát ahol Heisenberg megjelenik, ott már konyhanyelvről szó nem lehet.


Kérdező vannak dolgok, amelynek megértéséhez kellenek bizonyos ismeretek. Anélkül minden használt szón mást fogsz érteni, mint aminek szánták. Ezért nem értheted meg.

De annyit talán megértesz, hogy a világban az ember ha meg akar ismerni valamit, mér. A hőmérsékletet akarod mérni, hőmérőt dugsz oda. A sűrűségét akarod megtudni, próbálsz belenyomni valami alkalmas dolgot, é közben vizsgálod, mennyire nehéz. A nehézségét is méred. Azt kell észrevenni, csupa olyasmit teszel közben, hogy kapcsolatba lépsz azzal a valamivel, amit meg akarsz ismerni. Minél bonyolultabb, annál több mindent használsz, mert végül a szemed, füled, szóval az érzékszerveid juttatják el az információt az agyadba.

Kvantumok (amit te értesz alattuk) nincsenek. Vannak nagyon kicsiny részek, mákszem (azt még látod), baktérium (azt jobbára már nem látod), ezek még hatalmasak az atomhoz, elektronhoz és hasonlókhoz képest. Most képzeld el, ha ezeknek valami tulajdonságát akarod megismerni, szintén valahogy "közel" kell menni hozzájuk. A hőmérőt bedughatod a vízbe mert a víz sokkal nagyobb. De mit dugsz az atomok közé, hogy megismerd őket? És hogy valamiképp érzékeljed is. Na az a bonyolult valami, amivel képes vagy érzékelni, olyan, mint elefánt a porcelánboltban. Ezért van, ha "nézzük őket", vagyis ha meg akarjuk ismerni őket, akkor olyan zűrt csinálunk a behemót eszközeinkkel közöttük, hogy már egészen mást mérünk, mint amit akartunk. Ezt jelenti az, hogy a mikrovilágban (a kvantumoknál) a mérés (nézés), megváltoztatja azok viselkedését.

Más módon fogalmazva: ha az elefánt szemét akarod megvizsgálni, közel mész hozzá, ha szerencséd van, nem csap agyon, és a szemébe nézhetsz. Jó sokáig. Aztán tudni fogod, milyen a szeme. Na most vizsgáld a szúnyog szemét. Van ám neki, de gyanítom, beledöglik a vizsgálódásidba (addig élt, aztán döglött - hát nem megváltozik). Na most folytasd még kisebbekkel. Ugye világos, hogy nem tudod érzékelni úgy, hogy meg is tudj valami, de ne is változzon meg.

2019. ápr. 8. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!