Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Honnan tudják a fizikusok,...

Honnan tudják a fizikusok, hogy megváltozik a kvantumok viselkedése, ha nem figyelik (vizsgálják, mérik), ahhoz képest, amikor vizsgálják, hogy ha NEM figyelik?

Figyelt kérdés

Laikus vagyok, de néztem pár műsort erről, és ezt nem vette be a gyomrom. Mi alapján nyilatkoznak olyan változásról a kvantumok viselkedésével kapcsolatban, amit nem néztek, vizsgáltak, mértek, rögzítettek?? Ez paradoxon. A nem megfigyelhető jelenségek megfigyelése?

Köszönöm a válaszokat, remélem megértem!



2017. jún. 23. 15:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Elég nehéz erre hétköznapi párhuzamot találni, de olyasmi ez az egész, mint a cica az alábbi videóban:


https://www.youtube.com/watch?v=1LL4-uBd_AQ


A cica mindig áll, amikor ránézel, de közben tudod, hogy két ránézés között mozognia kellett, hiszen mindig máshol áll. Így annak ellenére, hogy a cicát soha nem látod mozogni, mégis van rá bizonyítékod, hogy tud.

2017. jún. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Félreértelmezted. Például a Young-féle két réses kísérletben. Ha fognak 1 fotont és átküldenek a réseken, utána ezt sokszor megismétlik és ezeket a fotonokat detektálják egy ernyővel. Akkor kirajzolódik az interferenciakép, tehát ebből arra következtethetünk, hogy a fotonok mindkét résen áthaladva interferáltak önmagukkal. Ha viszont valamely kísérleti eszközzel a forrás és az ernyő között, végig követik a foton útját akkor nem rajzolódik ki az interferenciakép, tehát némi logikával a fotonok nem hatottak kölcsön önmagukkal. Jelezném amit a leírásodban említettél, olyat a fizikusok nem csinálnak. Remélem így megértetted. (fizikus hallgató)
2017. jún. 23. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Még egy dolog: NEM a megfigyeléstől változik meg.

A megfigyelés LEHETŐSÉGÉTŐL.

Ha a részecske olyan helyzetben van, hogy valamelyik tulajdonságát meg lehet figyelni, akkor bizonyos szempontból kötött. Ez egészen más környezet neki, mint ha NEM kötött.

Mindig a vizet mondom példának: mederbe lehet szorítani, és akkor meg tudjuk figyelni, hogy folyó, vagy tó lesz belőle.

És ha NINCSEN meder? Akkor folyó, vagy tó?

2017. jún. 23. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Kérdező vagyok, köszönöm 3-as! Nagyjából értem, de ez elég durva. Bár gondolom a fizikusok is ámuldoznak.
2017. jún. 23. 17:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!