Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meg lehet adni bijekciót a...

Dq kérdése:

Meg lehet adni bijekciót a valós számok halmaza és 2^N között?

Figyelt kérdés
Egy konkrét bijekcióra vagyok kíváncsi, nem egzisztencia bizonyításokra.

2019. ápr. 11. 14:19
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
2^N alatt a 0-1 sorozatokat értem
2019. ápr. 11. 14:28
 2/14 anonim ***** válasza:

Van rá tétel, hogy létezik bijekció. Ha konkrétan meg akarod csinálni, az marha macerás, nem emlékszem, hogy mi végül összeraktuk-e, vagy megelégedtünk azzal, hogy van.


Nagyjából úgy lehet szerintem megcsinálni, ha a 01 sorozatokat kettes számrendszerbeli számokként értelmezed, aztán megoldod a végtelen sok 0-ra és végtelen sok 1-re végződő számok kétértelműségi problémáját. Mivel ezek megszámlálható sokan vannak, a végtelen szállodához hasonló ötlettel ki lehet javítani a konstrukció hibáját. Mindezek előtt még meg kell feleltetned a (0,1) pontjait az összes valós számmal, de az könnyű.


Amúgy a "létezik" meg a "meg lehet adni" nem ekvivalens, utóbbi esetben ugyanis véges sok papírra ki kell férnie :-) Előbbi esetben lehet végtelen hosszú a definíció.

2019. ápr. 11. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

A valós számok halmaza végtelen, adott N esetén a 2^N hosszú sorozatokból nincs ennyi.

Ha megengedjük azt, hogy akármilyen hosszú, de véges sorozatokat lehet használni, akkor sem lehetséges a bijekció, hiszen így is megszámlálható végtelenhez jutunk. Írjuk csak a nemnegatív egész számokat kettes számrendszerbe, és előáll minden véges nulla-egy sorozat.

Ha nem kell végeseknek lenniük a sorozatoknak, akkor a dolog megy. A kettes számrendszer nem igazán működik, mert itt már nem egyértelműek a kettes számrendszerbeli alakok. És még nem törődtünk azzal sem, hogy a valós számokból nulla és egy közötti számok legyenek.

2019. ápr. 11. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

De kiindulásként működik a binárisnak megfeleltetés, csak ki kell javítani a hibáját.


Valós számokból (0,1): tekintsünk egy vízszintes valós számegyenest, és fölötte egy nyílt 1 hosszúságú félkörívet súlypontjával lefelé (mint egy csészevonal). A félkörívre vegyük fel a (0,1) számokat (értelemszerűen, mintha a (0,1) szakaszt görbítenénk meg). A félkörív középpontjából vetítsük az egyenesre a pontokat, ezzel megkapjuk a kívánt bijekciót.


(0,1) és egy irányban végtelen hosszú 0-1 sorozatok: a 0-1 sorozatokat tekintsük bináris számnak (ha a sorozat xxxxx...., akkor a 0,xxxxx.... bináris számot tekintjük). Minden egyes (0,1) közötti irracionális számhoz egy sorozat tartozik most, a végtelen alakú racionálisakhoz is. A véges alakú racionálisak azonban problémásak, mindegyikhez két 0-1 sorozat tartozik, egy végtelen sok 0-ra végződő (a véges alakjuk) és egy végtelen sok 1-re végződő (a végtelen alakjuk), továbbá ide vesszük a 000000.... sorozatot, mert a 0 nem része a (0,1)-nek, ezért a 0000000.... sorozatnak sincs párja.


Mivel megszámlálható sok problémás számunk van, és mindegyikhez két 0-1 sorozat tartozik (plusz a 000000.... sorozat), a problémás 0-1 sorozatokból is megszámlálható sok van. Házi feladat: adjunk mindkettőhöz felsorolást, hiszen ez megszámlálható halmazoknál megtehető, és feleltessük meg őket egymásnak a sorrendet követve.

2019. ápr. 15. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

> adjunk mindkettőhöz felsorolást, hiszen ez megszámlálható halmazoknál megtehető


Megszámlálható halmazból sokkal több van mint felsorolásból, így van egy csomó fel nem sorolható megszámlálható halmaz.

2019. ápr. 15. 18:08
 6/14 anonim ***** válasza:

A problémás számok a véges kettedestörtek, amelyek tört alakban kifejezhetők úgy, hogy nevezőjük kettő hatványa. Egy lehetséges felsorolás:

0, 1; 1/2; 1/4, 3/4; 1/8, 3/8, 5/8, 7/8; ...

Maradt ki valami?

2019. ápr. 15. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Talán a tisztesség kedvéért meg lehetne adni képlettel is a felsorolást.

Még a problémás (véges és végtelen) 0-1 sorozatokat kell felsorolni valahogy.

De szerintem ez így oké.

Szép munka :)

2019. ápr. 15. 21:19
 8/14 anonim ***** válasza:
Úgy értem, hogy bármely megszámlálható halmaz felsorolható is. Arról, hogy hány megszámlálható halmaz van, inkább nem nyilatkoznék, természetesen több, mint ahány eleműek ezek a halmazok :-)
2019. ápr. 16. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Azt is írtad. Én meg úgy értettem, hogy megszámlálható halmazból sokkal több van, mint felsorolásból, ezért van egy csomó fel nem sorolható megszámlálható halmaz.
2019. ápr. 16. 12:07
 10/14 A kérdező kommentje:

Mármint az elfogadott ZFC szóhasználata szerint létezik, nem ontológiailag vagy a konstruktív matematika szóhasználata szerint.

(Utóbbi szerint talán minden megszámlálható halmaz felsorolható, nem tudom.)

2019. ápr. 16. 12:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!