Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fekete lyukakról valaki?

Fekete lyukakról valaki?

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy egy olyan nagy tömegű égitest, ahol ennek a tömegnek egy kritikus térfogati érték alatt kell tömörülni, így a gravitaciós erő olyan nagy lesz, hogy a fény sem tud onnan kilépni.


Szóval egyfajta fekete testnek is tekinthető.


Na de az akkréciós korong az, ami érdekel.


A fekete lyuk körül felgyülemlett anyag, por, fény miért korong alakú?


Nem úgy lenne, hogy ugyanúgy gömb alakú, mivel a fekete lyuk gravitációs ereje minden irányból hat, és így konkrétan egy ,,napot" kellene látnunk?


Ezt úgy kérdezem, hogy vannak forgó és nem forgó fekete lyukak. Ennél a kettőnél ezek hogyan vannak?


Ha valaki a plazma jeteket egy kicsit magyarázná, amik a fekete lyuk gömb abból a két végpontjából kiáramló energia nyalábok, amely két pontot összekötő egyenes merőleges az akkréciós korongra.


Szóval valaki egy kicsit letisztítaná nekem a dolgokat?


Bár ugye tegnap kirakták a képet a fekete lyukról, ami elég érdekes, félhold alakú a lyuk körüli rész.



2019. ápr. 11. 15:00
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Najó mégis kigugliztam neked:


Miért korong miért nem gömb:

1. válaszoló teljesen jót mondott, illetve olvasd el ezt: [link]


Mi az a jet: Akkréciós korong kialakulása során keletkező súrlódási energia, illetve forgás során keletkező mágneses terekből alakul ki.


[link]



Utólag: nyugodtan kérdezz ilyeneket, de ez tipikusan olyan kérdés ami elég specifikus, még ha popular science szinten is van. Szóval ez inkább érdekesség mintsem kitalálható folyamatok, szóval nem valószínű hogy sok ember ért hozzá gyakorikérdéseken.

2019. ápr. 13. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

kozmoforum.hu

csillagvaros.hu

Galileowebcast.hu

2019. máj. 11. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

"Akiket leírtam, azok igen értelmes kommentelők"

Már bocsi, de ha a többi válasz nem érdekel, vagy nem tartod hitelesnek, akkor talán az említetteknek írj inkább privit.

2019. máj. 12. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
0%
Amúgy, most, hogy meghalt Howking várhatóak voltak az újabb (már bocsánat) hülyeségek a dologról. Fogadjátok el, hogy nem tudnak semmit csak találgatnak, több oldalas képleteket, levezetéseket írnak táblákra, szerintem a fizikusok többsége sem érti, csak bemagolják. Így van ez sok mindennel, az egyetemen a kétismeretlenes megoldó képletet sem vezették le, csak azzal kezdte a prof, hogy reméli mindenki emlékszik még a két ismeretlenes megoldó képletre (kösz mondom). Azt hittem kiszámítjuk majd a pí-t is, nem csak bemagoltatják 5 tizedes jegyig. Megértem amúgy sok a tananyag kevés az idejük, utána kell néznie mindenkinek ami érdekli ennyi.
2020. máj. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
34%

14. vagyok megint

Régen tölcsér formájúnak hitték, aztán gömbnek, most írod a félholdat köré.

Tudjuk, hogy minden galaxis középpontjában (egy) szuper-masszív fekete lyuk van, ugyan olyan mindnek a környezete, csak kevesebb anyaggal, nem értem mit variálnak. Van a forgás tengelyre merőlegesen akkréciós korongjuk, a tengely irányban le-fel meg anyag kilövellésük.

2020. máj. 17. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!