Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A napokban láttam a TV-ben...

A napokban láttam a TV-ben egy műsort a fekete lyukakról. Ebben arról beszéltek, hogy elveszik-e az információ a fekete lyukban, vagy nem. Mit kell információ alatt érteni, megmagyarázná valaki?

Figyelt kérdés
Ha beleesik mondjuk egy levél a fekete lyukba, hogy barna volt-e vagy zöld, csipkés volt-e a széle, vagy nem, stb? Vagy a levél teljes leírása atomi szinten, az összes atomja pillanatnyi állapota, és a köztük lévő térbeli kapcsolat? Vagy valami egészen más?

#fekete lyuk #információ megmaradás
2017. okt. 31. 21:58
 1/6 anonim válasza:
100%

Ezek mindegyike.

A nagy erejű gravitáció miatt az információ nem jut ki belőle. Nem tudható mi válik a levélből.

Az információ egy olyan tény ami az információt körülvevő környezete rögzít, észlel ebből a szempontból nincs információáramlás a fekete lyukból.

2017. okt. 31. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem vagyok szakértő, de szerintem mindenféle információ elvész egy fekete lyukban. Az alap, hogy rádióhullámok, és hasonlók, de mindent atomjaira kap szét a hihetetlenül nagy gravitáció. Nekem az a kedvencem, hogy ugyanakkor az összes esemény is megmarad a fekete lyukban, ami bele került. Tehát pl ha beszívta a csillagok fényét, a felrobbanásuk fényét, egy űrhajó fényeit, rádiójeleit, stb, akkor azok bent is maradnak. Így ha valaki valahogy életben maradna odabent, akkor rég elmúlt dolgokat láthatna, és egyszerre.
2017. okt. 31. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
2. A második része az írásodnak nem feltétlen igaz. A fekete lyukak azért olyan relytélyesek mert az ottani fizikára nem feltétlen igaz a világegyetem fizikája. Ennek az oka az hogy a fekete lyuk tömege kis pontba sűrüsödve oly mértékben görbíti a teret hogy ott már nem feltétlen igaz a fizika szóval nincs rá garanci hogy bármi megmaradjon ugyanolyan állapotban mint mielőtt belekerült(sőt valószínűleg tuti hogy nem marad meg semmi).
2017. nov. 1. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Az eddigi válaszok csak újabb kérdéseket vetnek fel. Vegyünk egy atomot. Az összes információt róla nem tárolhatja több atom, mert ehhez több atom kellene, mint ahány belehullott. Ha meg csak egy tárolja, az pont ugyanolyan, mint az eredet, vagyis megmarad. Ugyanez van a köztük lévő kapcsolattal, ha megmarad miden kapcsolat, akkor megmarad az eredeti tárgy, vagy élőlény. Meg sem halhat, mert akkor az agyában tárolt információ veszne el. Miközben a nyomás meg iszonyú nagy lehet ekkora gravitáció mellett.

Mire alapozzák azt, hogy az információ nem veszhet el? Nem hibás ez a gondolat?

Még fekete lyuk sem kell hozzá, és elveszhet egy csomó információ, például ha meghal valaki. Vagy mondjuk kikapcsolok egy számítógépet, a RAM-ban tárolt információnak annyi.

Nagyon nem értem én ezt az információ dolgot. Valami pontos definíció kéne rá, hogy mit értünk alatta.

2017. nov. 1. 21:28
 5/6 anonim válasza:

Valaki azt írta, hogy az információ nem szökik ki a fekete lyukból. Az információ (ha jól látják jelenleg) pedig a fekete lyukból is kitud szökni. Én is láttam egy műsort erről nemrégiben (Morgan Freeman: a féreglyukon át egyik része). Régen Stephen Hawking azt állította, hogy az információ megszűnik létezni és ha jól tudom egy másik univerzumba kerül, de egy másik tudóssal vitatkozott, aki bebizonyította, hogy az információ megmarad. Erre Stephen Hawking elismerte a tévedését. Viszont az információ roncsolódik mikor kiszökik belőle. Ezt én már sokszor olvastam eddig is. [link]


[link]


[link]


"kvantumfizika szerint a fekete lyukba hullott anyagok eltűnhetnek és átalakulhatnak. A velük kapcsolatos információk viszont sosem"


„Nincs különösebb újdonság mostani okfejtésében, miszerint a fekete lyukak kaotikus rendszerek, amelyek elnyelik az információt, majd az eseményhorizonton újra kisugározzák azt, noha alaposan összekevert formában.


"Hawking új elmélete szerint a fekete lyukakból mégis képes kiszökni információ, bár károsodott formában."


Ezek az idézetek a linkekben vannak. A műsor amiről fent írtam, hogy láttam elmagyarázza, hogy mit értenek ők információnak. Azt gondolják, hogy mindenből 2 létezik egy amit mi látunk, és egy 2D-s hologramm ami az információt tartalmazza.

2017. nov. 1. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Erről a hologramm elképzelésről azt gondolom, hogy csak egy a sok lehetőség közül, amivel magyarázni próbálják, amit jelenleg még senki sem tud.


Utána néztem a neten, hogy mit értenek pontosan információ alatt. Nem lettem okosabb. Ahány szakma, annyiféleképpen értik. Arról kellene egy pontos definíció, hogy Hawking és Suskind mit értett alatta. De erről semmit nem találtam. Addig jutottam csak a megértésben, hogy a fejünkben, meg a számítógépben lévő adatok nem információ. Legalább is nem az, amit Hawking-ék értettek alatta.

2017. nov. 3. 22:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!