Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen az a tudathasadásos...

Milyen az a tudathasadásos elmezavar?

Figyelt kérdés
Direkt tettem a tudomány kategóriába. Hogyan csinál az agy több személyiséget? Ezek tudnak egymásról?

2019. ápr. 14. 10:46
 1/3 anonim ***** válasza:
52%

Ennél jóval egyszerűbb ún. lelki jelenségeket sem tudunk egyelőre megmagyarázni, ha a magyarázaton agyi struktúrákat, neuronkapcsolatokat értünk. Ha kevésbé természettudományos magyarázattal is beérjük, akkor a pszichológia, ill. pszichiátria tudományai ennek tág teret nyitnak.

Ezesetben nem látom nagyon talányosnak, ha valakinek a fejében nem csak egy, hanem két, három “énke” (Karinthy) is lakozik.

2019. ápr. 14. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A skizofréniának (is) nézz utána, de vigyázni kell, ez nem jelent többszörös személyiséget, két külön eset.


"Az elmezavar fogalmával kapcsolatban sajnos sok téves elképzelés terjedt el. Ezért ezt itt egy kicsit behatóbban tárgyaljuk. Az egyik elmezavaros betegség a tudathasadásos betegség (németül: Schizophrenie; angolul: schizophrenia). A kifejezést a század elején Eugen Bleuler, egy svájci elmeorvos alkotta két görög szóból: "schizo" (hasadás, szakítás) és "phrenes" (elme, szellem). Ezzel arra utalt, hogy az ilyen betegnél egyrészről az érzelmi folyamatok és másrészről az elmebeli folyamatok (észlelés, gondolkodás stb.) "széthasadnak", egymástól különválnak. Ebből keletkezik a zavar. Téves az a felfogás, hogy e betegeknek "hasadt" a személyiségük. Az elmezavar esetén nem egy emberben meglévő több személyiségről van szó, hanem arról, hogy a különböző érzelmi és gondolkozási folyamatok között megszakad a zavartalan működéshez szükséges kölcsönös kapcsolat."

[link]


"A multiplex személyiségzavart gyakran összekeverik a skizofréniával vagy a tudathasadás formáival. Tudathasadás ez is. A többszemélyűség szakszerűbb elnevezése a multiplex személyiségzavar. A betegség velejárója, tünete a fejfájás, az emlékezetkiesés. Ez a zavar nagyon ritkán gyógyítható gyógyszerek segítségével, inkább csak elnyomják a nem kívánt személyiségeket. Lehetőleg az összes személyiséget lelki kezeléssel összeolvasztják (integrálják). A kezelés hosszú és bonyolult, a személyiségek nem mindig egyesíthetők; ekkor egyensúlyos kapcsolatot igyekeznek elérni. "

[link]

2019. ápr. 14. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Kiment a divatból a "tudathasadás" szó, ma "többes személyiség"-nek nevezik, és nagyon ritka.

Ugyanakkor szinte mindenkinél megfigyelhető, tehát nem kóros jelenség, hogy múltbeli cselekedeteinek elemzésekor, vagy jövőbeniek tervezésekor megszemélyesíti a különféle elképzeléseit. Ha "szülői én"-"felnőtt én" - "gyermeki én" -nek nevezi, akkor tranzakció-analitikus pszichológus, ha a Szentlélek és a Démonok sugalmazásának, akkor meg Hitgyülis, és sok-sok ilyesmi van.

Tehát a szétesettség alap, csak az emberek döntő többségében marad egy minden cselekedetért felelősséget vállaló "én".

2019. ápr. 15. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!