Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meddig kell szitálni, hogy kb...

Meddig kell szitálni, hogy kb ugyanannyi összetett szám maradjon mint prím?

Figyelt kérdés

Legyen n egy nagy szám, és d << n, mondjuk d ≈ √n, pl. n=10^18, d=10^9

Az [n-d ... n+d] intervallumban húzzuk ki azokat a számokat, amelyek oszthatók kis prímekkel (2,3,5,7,11,...,q prímekkel).

Addig folytatjuk, amíg a megmaradt számok fele már prím lesz.

Meddig kell elmenni? q = f(n) = ? (n függvényében)

Az világos, hogy ha q ≈ √n, akkor csak prím marad, tehát ennél jóval kisebb q is elég.



2019. ápr. 22. 23:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha erre analitikus választ keresel, akkor az nehéz ügy, bár biztos van irodalma.

Az alapötlet: a szita minden p_i eleme a megmaradó számok 1/p_i-ed részét szűri ki. Ha q-ig szitázol, azzal a természetes számok r = (1-1/2)(1-1/3)(1-1/5)...(1-1/q)-ed részét hagyod bent. Az n magasságban található prímek sűrűsége ~1/log(n), tehát addig a q-ig kell menni, amire r = 2/log(n).


Az a baj, hogy ezt az r produktumot nehéz kezelni. Amit ilyenkor csinálni lehet, hogy r = produktum(akármi) helyett r = e^szumma(log(akármi)) átalakítást csinálsz, ahol a szummázott elemeid log(1-1/p_i) alakúak, és p-re indextől függő becslést adsz. A prímszámtétel alapján i*log(i) vagy még jobb i*log(i) - i*(log(log(i))-0.9385)-öt. A szummázást ilyenkor az ember megpróbálja integrálásra cserélni, csak sajnos az x*log(x) + ... függvénynek nincs ismert elemi integrálfüggvénye. Ilyenkor vagy utánanézel, hogy van-e legalább alsó-felső korlát becslés rá, vagy numerikusan folytatod.


Én most numerikusan folytatom. A példádhoz r = 2/log(10^18) = 0.04825 kell, ami átírva e^-3.031. Az első ezer prímet egy gyors guglival letöltöm, és egzaktul számolom rájuk a log(1-1/p) szummát, ami -2.773. Efelett meg jó lesz a p_i = i*(log(log(i))-0.9385) becslés, és az jön ki, hogy a hiányzó -0.258-at további kb. tízezer elem adja ki:

[link]


Az első 11 ezer prímmel szitázva tehát a 10^18 köré eső túlélők fele lesz prím, fele összetett szám. Hogy ez általánosítva, f(n) formában hogy nézhez ki, elképzelésem sincs.

2019. ápr. 23. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Próbálgattam, számolgattam, és nekem úgy tűnik, hogy q ≈ n^0.280 -ra jön ki.

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

Itt #8 alatt: q ≈ e^(0,56145/arány)

és ha az "arány" helyébe a 2/ln(n) -t írnánk, akkor még stimmelne is.

Vagy elszámoltam, és véletlen egybeesés. :D

2019. ápr. 24. 01:19
 3/4 anonim ***** válasza:

Jól számoltad, és nyilván nem véletlen egybeesés: a linkelt kérdésben annó rájöttünk hogy meddig kell elmenni, hogy a kívánt arányt elérjük, ebbe már csak be kell helyettesíteni az általad most kívánt 2/log(n)-t és jó lesz.

Mint látható, ugyanaz jön ki: ha az #1-t finomítod a Wolfram Alphában hogy pontosan -0.258 legyen az integrál, kijön hogy a 10660-es prímindexig kell elmenni, ami 112429. Az e^(0.56145/(2/ln(10^18))) értéke pedig 112992, ami pár ezreléknyire van csak tőle.

2019. ápr. 24. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Már úgy értem, hogy az n^0.28 (ami valójában n^gamma/2) ekvivalens az exp(0.56/(2/log(n))) = exp(0.28*log(n)) = n^0.28-nel.
2019. ápr. 24. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!