Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen magasan válik érzékelhe...

Milyen magasan válik érzékelhetővé a föld forgása?

Figyelt kérdés
Milyen magasságban lehetne (minden környezeti tényezőt kizárva, úgy, hogy nem kell ellenük dolgoznom) kb. 10 percnyi lebegés után észrevenni, hogy arréb mozdult alattam a föld?

2019. máj. 21. 19:36
 1/8 anonim ***** válasza:
31%

Minél magasabbra mész, annál nehezebb észrevenni.

Viszont, ha megállsz a felszín magasságában, akkor a kétszeres hangsebességet (az egyenlítőn) elég hamar észreveszed.

2019. máj. 21. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
92%

Ez kiváncsiság, vagy fizika házifeladat? A légkör együtt forog a földdel (+ ott vannak a szelek, amelyek külöböző magasássokban még változnak is). Ki kéne menjél a világűrbe, de ott meg a föld gravitációja miatt egy körpályán fogsz mozogni.


Egyébként meg a föld felszínről is brutál jól látszik. Fogj meg egy fényképező gépet, rögzítsed alaposan, állíts be legalább 5-8 másodperc záridőt és exponálj. A csillagok képe egy kis ívdarabkáva fognak válni, pontosan ennyit fordult a föld veled együtt... Még hosszabb záridővel még látványosabb a kísérlet.

2019. máj. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
A Föld gravitációs ereje - tömegéből adódóan - rád, mint kicsiny féregre még nagy távolságból is hat. Sosem fogsz elmozdulást észlelni.
2019. máj. 21. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Azt most hagyjuk, hogy ha kellő messzeségbe mész, semmit sem látsz. Amiről azonban itt szó van, az az, hogy e pillanatban együtt forogsz a földdel. Ha nem használsz semmiféle külső erőt (például egy hajtóművet a feneked alatt), akkor a legközönségesebb természettörvény értelmében ez mindig így is marad. Együtt forogsz a földdel.

Na persze vannak azért külső hatások, például ha közel kerülsz a holdhoz, ráesel, mert vonz. Meg kisebb mértékben más égitestek, nap, miegymás.

További huncutság, hogy ekkor sem tudod eldönteni, hogy a föld forog-e alattad vagy te fölötte. Mert ez is természettörvény.

Azokat meg legfeljebb megismerni, alkalmazni lehet, megváltoztatni nem.

2019. máj. 21. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
83%

Ha megpróbálsz függőlegesen emelkedni, pozíciótartási próbálkozások nélkül, akkor a Coriolis-erő miatt elkezdesz egyre lemaradni a Föld forgásától.

De szerintem ennek az aránya a magasságodhoz olyan, hogy szemre nem veszed észre, mire az elmozdulás jelentős lesz, már túl magasan vagy ahhoz, hogy lásd, elmozdultál oldalra is.

2019. máj. 22. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nekem ehhez nem kell nagy magasság. 10cm elég. Ez egy gumimatrac magassága amin kifekszek egy fa alá a félig árnyékba és látom hogy a fa árnyéka elmozdul rajtam pár perc alatt.. És tudom hogy nem a Nap kering a Föld körül..
2019. máj. 22. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%
Igazság szerint elég ha felfelé nézel és sétálni kezdesz. Szerinted ilyenkor miért szédülsz?
2019. máj. 23. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
85%

Az árnyék elmozdulásától még foroghatna a Nap a Föld körül.


Ehhez kell egy Foucault-inga, ami házilag persze nem olyan pontos, de látható eredményt mutat.


[link]


[link]

2019. máj. 27. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!