Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem lehet szappannal...

Miért nem lehet szappannal selyem ruhát mosni? Polietilén, nylon szerkezeti különbségei, felhasználása?

Figyelt kérdés
Kémia emelt érettségi tételek, de nem tudok rájuk választ adni!
2019. máj. 29. 22:36
 1/4 anonim ***** válasza:

"Mivel a hernyóselyem rendkívül érzékeny a lúgra, a szóda használatát teljesen mellőzzük. Csak a legtisztább szappant vagy mosószert használjuk."

[link]

2019. jún. 1. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, ezt én is megtaláltam, de nekem az oka kéne.. hogy milyen reakcióba lép a lúggal, milyen termék keletkezik, kicsit kémiásan.
2019. jún. 1. 09:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Sejtésem van róla, mi történhet, majd biztos sokkal okosabb válaszadók kisegítenek, ha nem jó a gondolatmenetem:

A selyem fő alkotója a fibroin fehérje, gondolom a lúgos hidrolízisre érzekény lehet. A hidrolízis során a peptidkötések elhidrolizálnak, helyettük karboxil és amin csoportok alakulnak ki (a peptidkötés kialakulásának fordítottja). Így a hidrolízis miatt a fehérjék átlagos polimerizációs foka folyamatosan csökken. A csökkenő polfok eredménye a csökkenő szilárdság. Aztán amikor a normál igénybevétel során létrejövő mechanikai feszültség nagyobb, mint a selyem szilárdsága, akkor elszakad.

A PE, PA különbségeis rész meg gyakorlatilag kigooglizható 2 perc alatt.

2019. jún. 1. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! 🙂
2019. jún. 1. 20:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!