Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért is állna meg egymástól...

EagleHUN kérdése:

Miért is állna meg egymástól 3.2 fényévre két szupermasszív fekete lyuk?

Figyelt kérdés

[link]


A cikkben említett elméletet még nem hallottam.

Mire alapozzák ezt?

Nem tudok olyan okról amiért ne olvadhatnának össze ugyanúgy mint a kisebbek.


(Persze ez iszonyatos energiaelszabadulással jár majd ott a környéken. Több száz millió szupernóva robbanás ereje szabadul el gyakorlatilag egy pontban 1 millisec alatt, gravitációs hullámok formájában.)


Kapcsolódó alkérdés:

Megbízható még a NatGeo tudományos szempontból?



2019. júl. 16. 11:48
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettőt megtehetik.

Olyan nincs, hogy EGÉSZEN PONTOSAN egymás felé száguldanak, tehát garantáltan keringeni fognak egymás körül.

Nem "állnak meg": ez buta fogalmazás volt.

Olyan lehet, hogy viszonylag tartós körpályára állnak. Ez jelenthet évszázadokat vagy ezredeket is.

Csakhogy közben sugározni fognak, ezért azután a körpálya szűkül majd, és csavarvonal lesz belőle.

2019. júl. 16. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem egyszerűen csak pongyola a megfogalmazás: nem a fekete lyukak állnak meg, hanem a közeledésük.

Tehát, ha nem pontosan egymás felé tartanak, - ami valószínű, és csodálnám, ha innen pontosan megállapítható lenne, - akkor elhúznának egymás mellett, de a gravitáció miatt egymás körül fognak keringeni, mint pl. a kettős csillagok.

Persze ezek tömege sokkal nagyobb, de a távolság (3.2 fé) is elég nagy, hogy ez megvalósulhasson.

2019. júl. 16. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Megbízható még a NatGeo tudományos szempontból?"


ahogy vesszük. az a mit írnak az általában igaz. a gond ott van, hogy egy csomó mindent nem írnak le, ami kellene a megértéshez (pl. nem mondják meg, hogy milyen fontos jellemzők mellett igaz, amit írnak), így nagyon könnyű rossz következtetéseket levonni a dologból. főleg, ha senki nem veszi a fáradságot, hogy utána is olvasson.


ebben a cikkben pl. ott van a Futurism cikkének a linkje, ami alapján a cikk készült, abban pedig ott van a "final parsec problem" kifejezés, amire ha rákeresel, akkor kapsz egy wiki linket (is), ami nagyon jól elmagyarázza a dolgot.

persze ehhez két dolog kell:

1. tudni angolul

2. munkát feccölni a dologba.


[link]


én értem, hogy sokkal könnyebb kiírni egy kérdést és csámcsogni a natgeo-n...

2019. júl. 16. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ott van a cikkben is: "A csillagászat egyik legfontosabb kérdése valójában épp ez: Vajon képesek összeolvadni az ilyen objektumok?"


Vagyis jelenleg közös tömegközéppont körül keringenek és a többit még kutatják.

2019. júl. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4 "Vajon képesek összeolvadni az ilyen objektumok?"


Ha nem is szupermasszív fekete lyukaknál, de 30-50 naptömegűeknél már megfigyeltek összeolvadást illetve annak a gravitációs hullámait.


Tehát 2 fekete lyuk összeolvadhat!


#3 Efölött a link fölött a cikkben sajnos elsiklottam.

Őszintén elég rendhagyóak a link jelöléseik.


Erről a Final Parsec problem -ről még nem hallottam. Köszi.

Értem már hogy energiát kell veszteniük hogy közeledhessenek. Ha messzebb vannak még ezt megtehetik a kilökődő anyaggal. De amikor már ebben a távolságban vannak ez már nem megy. És a gravitációs hullámokkal pedig olyan sok időbe tellene nekik amennyi még nem telt el az univerzumban. A közelükbe kerülő csillagok mégis hozzásegíthetik őket ehhez. Így lehetséges hogy egyáltalán létrejöttek és valójában egyesülgetnek rendszeresen.


Én egyébként elsőre valami fordítási hibára tippeltem volna, sajnos elég sok ilyennel is találkozni, "ismeretterjesztő" műsorokban is, ahol a magyar cikk/szöveg írónak illetve a kommentárnak gőze nincs miről is van szó.

Nem csámcsogni akartam rajtuk, ilyen a legjobb helyeken is előfordul.

2019. júl. 16. 19:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!