Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Öcsém kapott egy nagyon kezdő...

Öcsém kapott egy nagyon kezdő teleszkópot, ezzel most elkezdett nagyon érdekelni a bolygófigyelés. Milyen teleszkópot vegyek, milyen okulárékkal?

Figyelt kérdés

Régebben is érdekelt a csillagászat, de most öcsém kapott egy elég amatőr távcsövet, kezdésnek viszont szuper tényleg. Néztük ma az eget, és láttam vele a szaturnusz gyürüjét fhu ki is keltem magamból isteni király volt. A jupitert próbáltuk még, hogy mennyire látszódik esetleg, a szaturnusz nagyon pici volt benne de ki lehetett venni mindent, de vagy nem azt találtuk meg amit kéne vagy nemtudom, nem nagyon látszódott, foltját egyáltalán nem láttam, meg csillagnak tünt, de este újra megpróbáljuk. 20mm és 6mm okulárok vannak hozzá, plusz egy 3x barlow lencse, de azt ha rárakom, nem látok semmit, lehet azért mert az nem olyan jó. Elég szép és éles képet ad, de kicsit fókuszálgatni kell.


Teljesen odalettem a bolygólesésekért, és el akarom kezdeni komolyabban lesni a dolgokat. Milyen tácsővel lenne érdemes, milyen okulárokkal, kb 100-150 ezer forintig alles. Nekem a naprendszer a lényeges, és hogy élesen tudjam látni a marsot, jupitert, szaturnuszt és a holdjaikat, illetve ahhoz esetleg mi kell hogy a plútót is lássam ? Uránusz neptunusz is érdekelne persze ha belefér az árkategóriába, egyszerüen kivááncsi vagyok. Illetve ha megunja valaki a bolygólesést, miket lehet még nézegetni ? Pl. másik galaxisokat lehet a földről észlelni ?



2019. júl. 23. 02:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Első körben:

[link]

[link]

[link]

2019. júl. 23. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 David212 válasza:
100%

Annyiért nem érdemes kezdő távcsövet venni szerintem. Egy 90/900 - as refraktorom van(skywatcher 90/900, vagy Luna 90), ami eljuttatott engem ahol most vagyok. Szerintem a leges legjobb kezdő távcső! Bolygózásra kíváló, mert hosszú a fókusztávja amivel könyebben fókuszálsz, mély-ég figyelésre is alkalmas, ajánlom az Androméda galaxist, és az Orion ködöt, egy könnyen megfigyelhető objektum, illetve számos csillaghalmaz(plejádok, M92 stb.), kettőscsillag. Bolygóknál a holdat extrém élesen látod, de látható a vénusz fázisai, a merkúr, a mars, a jupiter felhősávjai, a nagy vörös foltja, nagyobb holdjai, szaturnusz és a cassini rés, az uránusz és a neptunusz már csak egy kék kékeszöld színü pöttyként, de látható, a plútónál már más a helyzet, mert az már rendkívül kicsi, nincs az az amatőrtávcső ami észlelné, ezért is csak nemrég fedezték fel(bár voltak olyanok, akiknek sikerült lefényképeznie egy pici pontkét, de az már komolyab cuccot igényel) semmiképpen ne költsd el a pénzed csak a távcsőre, mert egy idő után fog kelleni egy óragép, esetleg szűrő, barlow, napfólia(ha napot akarod figyelni, de fólia nélkül SEMMIKÉPPEN ne nézz a távcsőbe, mert a nap olyan fényes, hogy belenézel, ott helyben megvakulsz. Nem hegesztő üveg, és nem ebayes kínai cucc, mégcsak akkor se ha napfogyatkozás van, vagy felhős az ég. (nem elrettentés képpen, csak figyelmeztetés)) Illetve érdemes lenne(ha már 150ért akartál távcsövet) egyből Eq3 mechanikán vásárolnod, mert inkább legyen egy erős, komoly kezdő cuccod, mint hogy megveszed eq1-en, vagy az-n és elviszi a kedved. Amit előbb utóbb el is tudsz adni. És ha fotózni akarod a bolygókat akkor majd egy ASI kamera lesz a következő, vagy ha a galaxisokat, ködöket akarsz fotózni, melleette kicsit gyengébb bolygófotókat, akkor egy dslr kamera.



Szó mi szó, ne költsed el minden pénzed csak a távcsőre. (tapasztalatból) Mert meg fogod szeretni, egyre jobban érteni fogsz hozzá, és majd tudni fogod, hogy miért mondtam🙂. Ha később mégkomolyabban akarsz vele foglalkozni, akkor majd jöhetnek a 150-200e forintok.

Tehát ami neked kell:


Skywatcher 90/900


(lencséset, mert azt könnyű karbantartani)(nem kell lehűlési idő, nincs kollimálás, jusztírozás)


Eq2 vagy Eq3 mechanikán


(te döntsd el, hogy megéri e a kényelem, pontosság, rezgéscsillapítás)


Később:


Eq2 vagy Eq3ra óragép vagy vezérlés


Napfólia foglalatban


Ajánlott:


Szemüvegboltban kapható törlőkendő, hozzá spray, amivel tudod tisztítani a lencséket, okulárokat.


Piros biciklilámpa, ha este világítani akarsz.


Remélem tudtam segíteni, derült eget, és sok szerencsét hozzá😉

2019. aug. 7. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!