Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Magyarországon miért nem...

Magyarországon miért nem munkaszüneti nap a vízkereszt?

Figyelt kérdés

Szerintem több szempontból is indokolt lenne. Egyrészt nagyon fontos ünnep mind a katolikus, mind a protestáns, mind az ortodox felekezetű kereszténységekben (tehát nem valami kis sarlós boldogasszony, meg reformáció napja, amit csak és kimondottan egyes felekezetek tartanak), Magyarországon pedig a legnagyobb valódi vallási irányultság (a "nem válaszolt" nem vallás) pedig a kereszténység. Emellett ez az egyik legeslegősibb keresztény ünnep. Eredetileg egy összetett ünnep volt: ekkor ünnepelték Jézus születését, a pásztorok hódolatát, a napkeleti bölcsek látogatását, Jézus megkeresztelkedését, valamint a kánai mennyegzőn tett első csodáját. Később jött meg az igény egy csak a születést ünneplő ünnepre, de a többi jelentéstartama továbbra is megmaradt. Meg hát ha a kormány ennyire kereszténykedni akar, akkor ne csak Góth Tabi módjára szavakban tegye. Másrészt sok európai országban szintén munkaszüneti nap. Nem értem, hogy a rendszerváltáskor miért nem iktatták be ezt is, amikor a sztálinizmus igáit levetkőztük. Például tudom, hogy Finnországban, Németországban, Ausztriában, Spanyolországban, Lengyelországban, Olaszországban stb. szintén munkaszüneti nap. Sőt, egyes országokban még Európán kívül is az... Harmadrészt nagyon régi ünnep, aminek a kultúránkra is elég nagy hatása volt. Számos népszokás is hozzánőtt ehhez az ünnephez, amelyek gazdagítják a hagyományainkat és ezzel együtt a magyar kultúrát. Negyedrészt szerintem kivétel nélkül minden embernek jól jönne még egy szabadnap a karácsony és az újév után összeszedni egy kicsit magát. Már így is kimondatlanul van két időszak az évben (karácsony és újév környéke, valamint a nagyhét és a húsvét környéke), ami olyasmi, mint a japánoknál a Golden Week, magyarul több munkaszüneti nap van akkor egyszerre, a többi napot meg úgyis szinte mindenki kiveszi. Aztán valaki ünnepel, valaki családot látogat, valaki csak élvezi, hogy alhat, megint más meg elmegy wellnessezni/"nyaralni"/kirándulni. Az első hét amúgy is szinte mindig csonka hét, még mindenki lélekben a karácsonyfa alatt ül, meg még a szilveszteri buli sokkhatása alatt áll. Ez egy méltó lezárás az ünnepi szezonnak. Túlságosan komoly dolgok ilyenkor még nem folynak. Családból, ismeretségi körből személyesen tudom, hogy sok dolog még csak ki sem nyitott még, majd csak jövő héten kezdenek.


Magyarországon miért nem munkaszüneti nap? Támogatnád te is, hogy az legyen?



jan. 6. 20:40
 1/4 anonim ***** válasza:
40%
miért lenne? sehol nem az
jan. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
90%
Nem akkora ünnep, ami indokolna ilyesmit.
jan. 6. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1.

Haver, de nem látsz? Ha nem olvastad el azt amit írtam? Akkor minek válaszoltál?

Világosan leírtam, hogy egy rakat európai országban munkaszüneti nap.


#2.

A negyedik legnagyobb keresztény ünnep. A mindenszentek ehhez képest semmi. Minden keresztény felekezet ünnepli. Mielőtt megnőtt volna az igény egy kizárólag a születést ünneplő ünnepre, vízkeresztkor ünnepelték Jézus születését is. Az örményeknél a mai napig egy napon van a karácsony és a vízkereszt. Másrészt a kultúránknak is része csakúgy, mint a karácsony vagy a húsvét. Nem akarom megbántani azokat, akik egész évben okt. 23-ra készülnek, de szerintem jóval több szokás kötődik a vízkereszthez, pláne úgy, hogy megint egy keserű dátum a magyarság életében. És offolnám a komcsizást: nagyapám '56-os szabadságharcos volt.

jan. 6. 21:29
 4/4 anonim ***** válasza:
41%
Szeretünk dolgozni.
jan. 7. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!