Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Csak nekem áll fel a szőr a...

Csak nekem áll fel a szőr a hátamon fiúként a locsolkodástól?

Figyelt kérdés

Bennem már kiskoromban traumát hagyott... :-D


Semmi értelme az égvilágon, és egy olyan hagyomány, ami cseppet sem szép, vagy jó. Egyrészt semmi köze a húsvéthoz, mivel ez egy tavaszi, termékenységi szokás hagyománya, amit a húsvéthoz csaptak, mivel nagyböjt alatt ugye tilos volt, a húsvétvasárnap családi ünnep volt, utána meg végre lehetett először szórakozni február vége után. Másrészt borzasztóan kínos volt már kicsiként is. Drága édesapám, meg édesanyám a kezembe nyomott valami undorító szagú, kimondottan húsvétra készült, pacsuli kölnit vigyorogva, betaníttatta velem a mindenki által kívülről fújt versikét, és hallgathattam, hogy "Kisfiam! Ezt így illik. Az udvariasság így diktálja. Borzasztó udvariatlan dolog húsvétkor nem meglocsolni a nő/lány ismerősöket. Nagyon szép szokás.", mintha ettől függne a férfi nem becsülete, ez valami eleme illemgesztus lenne, mint amikor magam elé engedem a nőt, és egyben ez a magyar néphagyományoknak és a népművészetnek/népbölcseletnek a leggyönyörűbb pontja lenne egyben. Majd indulhattunk is a körútra mindenkihez is: rokonok, barátok, szomszédok, a család/nyaraló (a családunk messze él, ezért a legtöbb ünnep másnapján, harmadnapján el szoktunk utazni), rokonok szomszédai stb. Eldadogtam nagy nehezen a versikéket stb., borzasztó zavarban voltam én is, és ha velem hasonló korú volt, akit meglocsoltam, akkor ő is. Közbe anyuci apuci szája fülig ér, "Jajj, de kis aranyos, milyen cukika!" stb.


Szerintem eléggé hülye szokás, hogy ameddig a srácok eldadognak valamit, meg bepiszkítják a csaj haját az 25 éves nyaralásról hozott parfümtől kezdve, az utcasarki boltból vett, bűzmirigyes kölniig, nem beszélve arról, amikor valamelyik derék legény vödörrel locsol, addig ezt a másik nemnek mosolyogva kell tűrni, és tojással, megvendégeléssel, csokival, pénzzel stb. meg kell hálálnia, pedig kb. semmit nem kapott, csak gondot a fürdőbe, hogy hogy vakarja le a hajáról azt a mindenfélét. Hogy miért? "Hát bocs, rossz testbe születtél, az élethez szerencse is kell..."


Más is van így ezzel?



2023. ápr. 7. 00:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
36%

Nagyon szép és jó hagyomány, de már elkopott.

Akkor kezdte veszíteni a varázsát, amikor "szagos vízzel",

kölnivel kezdtek locsolkodni.

Főleg meg akkor, amikor a gyerekeknek pénzt adtak

a locsolkodásért cserébe.


Mi édesanyámmal minden Húsvét (csak azért is nagybetűvel) hétfőn már reggel mentünk el otthonról, nehogy a szomszéd gyerekek, a

kollégák fiai, az ismerősök fiai eljöjjenek locsolkodni.


Egy az, hogy aztán úgy bűzlöttél, mint a pöcegödör a sokféle, büdös pacsulitól, hiába mostad, napokig érezni lehetett. A másik, hogy nem volt annyi pénzed, hogy megajándékozd a locsolkodó kölköt.

Ha pedig felnőtt férfi jött locsolni, az rendszerint már jó keréken volt, mert az előző helyeken leitatták.


Addig volt ez nagyon szép, amikor a legények a kútról, vödörben hozott, friss, tiszta vízzel öntözték a lányokat, a "bimbózó virágszálakat".


Hála Istennek, ez ma már nem divat. Legalábbis ritka.

2023. ápr. 7. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
23%
Rajtad kivül még nagyon soknak, akiknek hosszu szörök vannaka hátán. A gorilláknak, makiknak, gibbonoknak, stb. még veled szemben is van elönyük!
2023. ápr. 7. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
47%

Régen azért totál más volt, még a klasszikus víz és vödör korszakában, egyrészt amolyan szokás, másrészt na, ha reálisan belegondolunk vajon a srácok nem élvezték a csurom vizes lányok látványát....


Az, hogy ebből lett ez a kölnizős dolog, már egy másik kategória.

2023. ápr. 7. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
35%

Biztos sok savanyújóska utálja még az ünnepet, pedig nem tér el másoktól.

A hímes tojás meg pl. kifejezetten egy leggyönyörűbb pontja a népművészetnek.

2023. ápr. 7. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
90%
Minden értelmes ember utálja, akit ismerek. Szerencsére nem szokás már.
2023. ápr. 7. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
89%
Teljesen azonosulni tudok a kérdezővel, pont ugyanezeket a kínokat éltem át gyerekként több évig, amíg csak nem döntöttünk úgy (nagyon bölcsen), hogy ezt az idétlen szokást ezentúl hanyagoljuk (mint utólag kiderült, a család nőtagjai panaszkodtak főleg). Attól fogva a húsvéti rokonlátogatások alkalmával már csak virágot vittünk minden lánynak, nőnek, cserébe kaptunk tőlük csokitojást, és így mindenki boldog volt. :)
2023. ápr. 7. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
49%

Bocsánat, hogy fiatal nőként ideírok, de én szeretem a locsolkodást, és csokitojással jutalmazom (nem alkohollal vagy pénzzel).

És nem nyafogok a "büdös" kölnik miatt sem, mert a nap végén alaposan hajat mosok, és újra szép illatos a hajam. Aki utána is bűzlik, az valamit rosszul csinál.

Sajnos már egyre kevesebben locsolkodnak, pedig szerintem szép hagyomány, még a vizes verzió is. Nem panaszkodni kellene, hanem örülni, amíg élnek ilyen, a mindennapok szürkeségéből kiszakító hagyományaink.

2023. ápr. 7. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Az a baj hogy javarészt nem hagyományból élnek, hanem a pénzért, csokiért stb-ért.
2023. ápr. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
48%
Osztom #7 véleményét
2023. ápr. 8. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

hagyománynak szép, a vödrös vizes locsolkodás külön tetszik, de az, hogy a hajamba fújkálja mindenki a kölnit távol áll tőlem.

Nálunk sosem volt szokás, pedig idősebb szüleim vannak.

2023. ápr. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!