Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Még mindig olyan nagy hagyomán...

Még mindig olyan nagy hagyomány a nagytakarítás és a több napos sütés főzés?

Figyelt kérdés
Emlékszem gyerekkoromban anyával végigtakarítottuk a házat függönymosás ablakmosás szőnyegmosás minden volt meg 2 -3 napig sütött főzött..Felnőttem 28 vagyok nekem ez egyáltalán nem igényem annó is utáltam ezt a főzés/ takarítós felhajtást..Minek ? Őszintén nekem az őszi nagytakarítás elég meg amúgy is takarítok minden héten.Főzni meg nem főzök/sütök hatszáz félét.Megvagyunk hivva 24este-25én délre majd max összedobok egy húslevest meg egy sülthúst körettel és viszhall.Kinek igénye ez a felhajtás lefárasztás, izzadás az ünnepek alatt miközben élvezni kellene.
dec. 12. 17:06
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mindenki úgy csinálja, ahogy neki jó szerintem. Illetve ahogy helyesnek gondolja. Nálunk sosem volt karácsonyi nagytakarítás, én felnőttként sem csinálok. Egész évben tartok egy szintet, még néha túlzásba is viszem a takarítást, szóval feleslegesnek tartom. Annyi, hogy a szokásos portörlést, porszívózást stb. karácsony előtt pár nappal csinálom, és kész. Sütni, főzni viszont szoktam elég sokat, de azt szeretem csinálni. Plusz apának (egyedül él, főzni tud, de sütni nem), meg a tesómnak (az ország másik felében lakik, ilyenkor haza szoktak jönni apához egy hétre) is szoktam sütit adni. Meg ha valaki jön hozzánk, akkor arra készülök, de az nem minden évben van, mi felváltva járunk egymáshoz a családdal.
dec. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Persze mindenki úgy cselekszik ahogyan neki jó.De mi a jó abban amit leírtam, a robotolás? Szerintem nincs abban semmi jö ha az ember kitakarítja a belét is meg főz napokig.
dec. 12. 18:47
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Korábban egy nagytakarítás tényleg akció volt - képzeld el, nincs meleg víz, nincsenek tisztítószerek, csak lúg, nincsenek gépek, amikkel egyszerübb megcsinálni a munkákat - ezért tényleg évente csak pár alkalommal végezték.

A nagy egyházi ünnnepek minden esetben nagy események voltak, ezért az ilyenek (karácsony, húsvét) elött belefektettek egy csomó energiát, már csak azért is, mert a távolabbi rokonokkal csak ilyenkor tudtak találkozni, megtudni róluk valamiket - telefon, internet nem volt, a levél meg több hétig volt úton, illetve az emberek kis része tudott csak írni.

A sütés-fözés is emiatt volt, ha már sikerült összejönni a nagycsaládnak, akkor az felért egy lakodalommal, a legtöbben máskor nem igazán ettek jó, tartalmas ételeket, sokat föztek, hogy mindenkinek elég legyen és sokfélét, hogy mindenki találjon olyat, amit szeret, illetve sok ételt nem lehetett egy-két személyes adagban készíteni, mert hütöszerkrény, fagyasztó sem volt.

Manapság nem annyira lényeges, de sokan, föleg az idösebbek ebben nöttek fel, ezt szokták meg és nem tudnak átállni.

Ma a legtöbb helyen a nagytakarításnak sincs értelme, mert folyamatosan rendet lehet tartani a mai módszerekkel, illetve nem sok értelme van húszfélét fözni, ha utána a nagyja megmarad.

dec. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk nincs nagytakarítás, hanem az év során mindig az éppen szükséges takarításokat végezzük naponta, pár naponta, stb. Takarítani nem jó, de muszáj.

Sütni nem szoktam, jó a cukrászdai, de karácsonykor többfélét főzök, hogy három napra elég legyen.

Te is mész vendégségbe. Akik vendégül látnak, azok is biztos többet főznek ilyenkor. Persze, túlzásba vinni nem kell. Akihez vendégek mennek, az talán jobban takarít előtte, mint normál esetben tenné.

dec. 12. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Megyünk vendégségbe és 1 előétel van/ 1 főétel/ meg egy dessszert.Nem viszik túlzásba söt 20h ig dolgozik sógornőm, sógorral együtt készítjük el a vacsorát ő 16hkor végez.Nem visszük túlzásba. A takarítást sem viszik túlzásba hisz dolgoznak.Ezért nem értem az én gyerekkoromat minek kellett az a nagy felhajtás.
dec. 12. 20:47
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

De mit nem értesz azon, hogy az emberek nem egyformák, nem ugyanarra vágynak?


Mi pl. nem nagytakarítunk, mert folyamatosan csináljuk a rendet a gyerekek miatt, de főzni szoktunk sokfélét 10 főre. 3 napig nem, de azért 1 nap simán elmegy rá és mi ezt szeretjük, nekünk ez hozzátartozik az ünnep hangulatához, nem robotnak éljük meg.

dec. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Anyámmal emlékszem, karácsony előtt meg kellett pucolni az összes ablakot, függönymosás is természetesen. Nagyon "jó" volt, bazi nagy családi ház, és mindezt mondjuk nem hetekkel előtte, hanem ünnep előtt 2-3 nappal. Hát én mióta külön élek, ezt nem csinálom így pont karácsony előtt. Ő meg ettől érzi jól magát, most már 80 éves, már kis lakásban él egyedül, de az ablakokat akkor is megpucolja. Hát csinálja, nekem más az értékrendem, meglesznek azok az ablakok is függönyök, de nem tél közepén, hanem fűtési szezon végén. Vagy amikor épp látom, hogy már kellene, én ilyet nem kötök ünnephez.
dec. 13. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ez az.. 7es hogy én nem tartottam éppen szükségesnek hogy ünnep elött legyen a nagy sikálás..Nem igényem nekem sem akinek igénye csinálja. Felnőttem anyum 50 éves ha akarja csináljon nagy felhajtást.Én csinálom rendszeresen a takarításokat egész évben.
dec. 13. 11:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!